Asgari ücret- İşsizlik ilişkisi

Yahu hatalı mı düşünüyorum, bugün asgari ücret 2000 lira olsa işsizlik azalmaz mı? Bugün evde yatan, 1400 liraya eşek gibi çalışıp emeğini sömürtmek istemeyen korkunç bir işsiz genç nüfus var.Çalışmadıkları için bu insanların devlete bir yükü, zararı var.Halbuki devlet dese ki asgari ücreti ele geçen 2000 lira yaptım.600 liralık bu zammın yarısını da 1 yıl ben karşılıyorum, bir çok genç sikko da olsa gidip bir işe girip çalışmaz mı? İstihdam artacak, işgücüne katkıda bulunacaklar. Yani devletin bu şekilde cebinden çıkacak para bu adamların evde atıl bir şekilde yatmasıyla neden oldukları zarardan çok daha düşük, bunu demeye çalışıyorum.

Öyle bir iş gücüne ihtiyaç yok.

  • cakabo  (19.01.17 17:22:08)
ust mesaj arti 1 ekonomiden anlamam ama tek anladığım neresinden ceksen baska yeri acilan bir şey.

  • partizan  (19.01.17 17:40:00)
asgari ücretle çalışmak istemeyenler evde oturuyor diye, firmalar çalışacak adam bulamasa, dediğiniz doğru da çalışacak adam istemediğiniz kadar var.

  • niye ama  (19.01.17 17:52:30)
ted+1 su anda turkiye disa bagimli, yani uretim yok, cumhuriyet yillarindaki savas sonrasi bile kendine yeten ulke tamamen disa bagimli, uretim olmayinca is yok, is olmayinca isciye gerek yok, boylece issizlik var.
nasil cozulur? yol insaat yapilana kadar, fabrika veya ar-ge merkezleri yapilir, su anda islerin cogunlugu ya insaat ya da hizmet sektoru... yani disaridan hep birseyler aliyoruz, kazandigimiz diariya gidiyor, acigi kapatmak icin de hep disaridan borc aliyoruz, iste bu da cari acik...
cari acik sorun degil, buyumek icin cari acik gerekli diyorlar akepeliler, ne zaman sorun degil? az once dedigim gibi disaridan borc aldigin parayi kore gibi ar-ge'ye yatirirsan, onlar gibi samsung gibi markalar yaratirsa, gidip bunu baska pazarlara satarsan sorun degil!
biz napiyoruz? disaridan borc para aliyoruz, bununla yol, insaat yapiyoruz, sarayimizi aydinlatiyoruz, fakat bugdayi bile ithal etmemiz gerekiyor iste!
yani issizlik sizin onerinizle cozulmez, cozulme ihtimali yok, ki daha turk lirasi her gun deger kaybederken asgari ucretin bir anlami olmadigi kismina gelmedim bile...
  • mavicorap  (19.01.17 17:58:14)