gelir testi sonuçlandıktan sonra yapılacak işlemler

25 yaşını geçtim, öğrenciyim. sigortam bitti haliyle.

bugün evrakları verdim, haftaya perşembe veya cuma sonuçlanır dediler. sonrasını sormayı unuttum yalnız.

perşembe günü gidip durumunu soracağım, eğer sonuçlandıysa orada primi ödediğim anda hemen aktifleşiyor mu sigortam? ilaçlarım bitti çünkü, ondan acele ediyorum.

bir şey yapmana gerek yok. herhangi bir eczaneye sorarak veya e-devletten öğrenebilirsin durumu.

  • nrmnm  (19.01.17 16:44:14)
alo 170'den de bilgi alabilirsiniz.

  • who cares wins  (19.01.17 16:59:49)
şimdi devlet senin çalışmadığını ve sigortan olmadığını tespit edecek.Seni genel sağlık sigortası kapsamına alacak.Bunun ismine aldanma hemen. Bu şu demek oluyor: Hastanelerden sağlık hizmeti alabilmen için her ay yatırman gereken bir para var. GSS yani genel sağlık sigortası primi deniyor buna.Aylık 65-70 lira arası olması lazım. Hiç bankada sıra falan beklemeden vakıfbanktı galiba vakıfbank ve bir kaç bankanın bankamatiğinden yatırılıyor.
e ben çalışmıyom ki, parayı nereden bulacam, bu nasıl dövlet dediğini duyar gibi oluyorum, aramıza hoşgeldin. Ama devlet öyle diyor, " git asgari ücretli sigortalı sikko bir işe gir, açlık sınırının 2500 lira olduğu yerde köpek gibi çalışıp 1400 liraya emeğini sömürttür, okuduysan bana mı okudun lan, çalışmıyorsan da anandan babandan al, yoksa çal, çırp, nereden bulursan bul öde bana ne amk, iş beğenmeyen pezevenq" diyor.

önümüzdeki haftanın sonuna e devlete giriş yap sgk kısmını kurcala. orada durumunu göreceksin. 25 ini yeni bitirdiysen güzel. yoksa önceden birikmiş borcun olur onları da ödemen gerekirdi.hastaneye gidince sağlık hizmetlerinden faydalanabilmen için son 2 ay içinde prim yatırmış olman gerekir.
  • AWD  (19.01.17 17:04:00 ~ 17:06:44)
cevaplar için teşekkür ederim.

@AWD

:))

borcum yok ama 10 bin lira param var kenarda, buna bakıp "zenginsin sen" demezler umarım.
  • hayirsiz  (19.01.17 17:15:32 ~ 17:16:21)
o kenardaki parayı bankada tutuyorsan belirli bir oranını aylık gelir olarak kabul ediyor.

mesela öğrenim kredisini veren devlet, öğrenim kredisi borcunu gider olarak kabul etmiyor gss hesabında. bankaya ailenin kredi borcu varsa, o borcu da gider olarak kabul etmiyor ama banka hesabındaki paranın belirli bir oranını gelir olarak kabul ediyor. sigara zararlıdır diye kamu spotu yayınlıyor ama sigara harcamasını gider olarak kabul ediyor.
  • montauq  (19.01.17 18:29:01)
sonuçlanmış bile, bu sabah sigortamı başlattım. ödemyi yapınca kontrol ettim, e-devlete de yansıdı, pazartesi hastaneye gidebilirim herhalde.

  • hayirsiz  (20.01.17 22:07:01 ~ 22:07:20)
borcu internetten kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz bu arada, e-devlette görünüyor zaten borç miktarı.

  • who cares wins  (21.01.17 00:08:34)
ziraat bankasında varmış, oradan yaptım ödemeyi. ben haftalarca beklerim sanıyordum, çok hızlı oldu. hiç ödemesem daha iyiydi tabi :) bürokrasi azalmış, ona sevineyim bari.

  • hayirsiz  (21.01.17 00:31:49 ~ 00:33:05)