Haydi ev dekorasyonu yapmaya

Merhabalar, 90 metrekare evim var. İçini tamamen yaptırmayı düşünüyorum. Yerlere laminant önce, sonra mutfak ankastre, banyo kalebodur ve banyo mobilyası vb. Oturma odası mobilyası ve yatak odası mobilyası alınacak. Sizce hangi renkleri kullanmalıyım, nasıl mobilya akmalıyım? Her fikriniz önemli. Ne önerirsiniz?

Ben de ev yaptiriyorum bu aralar.

Giris ne yazik ki kalebodur/fayans olacak. Grili/bejli bir sey sectim 30*60 formatinda.

Banyoda ikea'nin godmorgon/odensvik lavabo setini alicam, findik agaci renginde. Dolap da godmorgon un findik rengi olan. Yerlere 60*60 retro desenli fayans yaptiricam, duvarlarsa 30*60, bej/krem arasi bir renk.

Mutfaga toprak tonlarinda fayans sectim, 60*60 ve uzerinde retro desenler var yine. Mutfak dolaplarinin rengi mat kum rengi, tezgahi ise cam agaci gorunumlu sectim hareket katsinn diye. Tum elektronik esyalar aeg. Bir tek cok guclu aspirator gerektigi icin bana (pencere yok mutfagimda) onu siemens aldim.
Ustteki Mutfak dolaplarim katlanarak acilacak, oyle istedim. Altta genel olarak cekmece kullandim (normal dolaptan daha mantikli) kose kismi donerli filan.

Niye tahta parke degil de laminat :/
Laminatlar gercek parkenin verdigi o sicak havayi vermiyor bence. Ben mese agaci parkesi aldim, gemi tabani seklinde degil de rustik/country home gibi bi ismi var. 3,4 mm kalinliginda ustu, toplamda da 14 mm. Baya kaliteli.
Ust kismi en az 2,5 mm olsun tahta parke yaptiracaksan.
Onun disinda altina izolasyonu filan onemli, ayak sesi gecmesin diye kopuk gibi bisiler seriliyor, onlari unutmayin sakin. (Hem laminatta hem de gercek parkede)

Once boyayi yaptirip yerleri en son yaptirin bu arada.

Salon icin enzahome a bakabilirsin, ben begenmistim baya. Ama bulundugum ulkeye gelmesi uzun sureceginden vazgectim sonra :D

Ben pastel tonlar uzerinde durdum ama arada "patlattim"
Yani pastel sutlu kahvemsi/bejimsi L koltuk, ama yanina cok iddiali bi ayakli lamba vb gibi. Ya da yemek masasina modern sandalye gibi.

Yatak odami yeni almadim eski seylerimi getiricem.
Tek duvarini yesil yapmayi dusunuyorum. Koyu yesil. Karar vermedim. Zaten daha evin kabasi bitti daha (elektrik tesisatina kadar degistiriyorum)

Misafir odasini da eldeki esyalarla dosemek zorundayim (evdeki eski kiracidan kalma) onlar da full tahta rengi bir takim, pek sevmem ama oyle olacak artik. Yatak ortusuyle hareketlendirmeyi dusunuyorum. Yastik vb ile de.

Duvarlari acik grimsi/bejimsi yapabilirim. Gul kurusu tonuna mi calsin yoksa daha toprak tonlarinda mi olsun henuz karar veremedim. 1 gun icinde karar vermem lazim ama :D
  • kuehles blondes  (19.01.17 13:49:08)
bol bol pinteresti kurcalayın :)
tr.pinterest.com

tamamen kişisel zevk meselesi bu.o yüzden kale'nin şu seramiği güzel,vitra'nın busu diye örnek vermek anlamsız.

Fakat benim düşüncem,mobilya seçerken bir yerden alınan takım takım setler çok kötü duruyor,kişiliksiz ve kullanıcıdan bağımsız gibi oluyor.o yüzden her ne kadar zor olsa da bence karıştırmayı deneyin.
Bunu yaparken de sonuç sirk yerine dönmesin diye ürünleri yan yana getirin,yani almayı planladığınız ürünlerin görsellerini çıktı alın örneğin.Yan yana koyun,gözünüzde daha kolay canlanır.ben söyle bir sey hazırlamıştım kendi evimi düzenlemeye çalışırken.

s28.postimg.org

En son annemin evini yaptık.

Genel olarak mobilyaları ikea'dan aldık,(bizim evin her yeri kırılıp yeniden yapıldı neredeyse,o aşamada bıraktırdığım ölçüler hep net ölçülerdi,2m- 3m gibi,o yüzden gardrop alırken örneğin sağda solda boşluk kalmadan oraya yerleşti direkt,böylece mobilyacıya dolap yaptırmak durumunda kalmadık.Kırım döküm olacaksa alacagınız mobilyalara göre düşünüp ölçülendirme yapın. )

koltukları Tepe home'dan.
Banyo mobilyaları kale, seramikleri seramiksan'dan seçtik.
Armatür,duş sistemleri vs. vitra.
Duvarları da çok açık gri yaptık.
www.color-hex.com
  • demoniclewinsky  (19.01.17 14:12:46)
Ben duvarları komple karizmatik krem diye bir renk vardı, ondan yaptırdım. İlk başta çok beyaz olur diye korktum ama pek güzel oldu.

Mutfak dolaplarım kahverengi, beyaz eşyalar gri biraz tuhaf durduğu için hepsini beyaz aldık. Beyazli kahveli bir masa takımı, beyaz perde bir de mavili, kahveli bir halim var. Halim çok karışık desenli olduğu için perdeyi de masayı da düz renk aldım. Sandalye minderlerini de mavi yaptırdım. Daha gelmedi masa takımı, umarım güzeldir. Kahve makinesinin olduğu köşeye de birkaç minik pano astim, bence güzel oldu. Duvarları çok doldurmak hoş olmuyor ama bombosken de ev gibi gelmiyor.

Salonda koltuk takımı tay tüyü rengi 3lu ve 2li koltuk, hardal sarısı iki berjerim var. Yemek masası cevız, sandalyeleri krem. Halılar düz ve krem. Televizyon ünitesi ceviz ve krem (bu arada krem dediğim beyaza kaçan kremlerden, sandalye vs de oyle). Salon biraz geniş olduğu için mecburen orta sehpa da koyduk. o da ceviz ve krem karışımı. Şimdi bir okuma köşesi yapıyorum; bejli kremli sallanan sandalye,düz bir aplik,3 tane ceviz rengi kitap rafı ve beyaz pelus hali sipariş ettim. Henüz gelmediler. Bir köşeye de pikap için masa aradım ama bulamayınca yaptırmaya karar verdim. Henüz ne yaptıracağımı tam bilmiyorum. Muhtemelen onun ustunu de minik panolarla suslerim. Perdeler de düz perde ve bej/krem fon şeklinde. Tabiı bunlar dışında yerden aydınlatma vs de var. Böyle anlatınca çok kalabalık gelmiştir ama salon 50 m2; şu anda okuma köşesi ve pikap köşesi yok, bomboş duruyor. Daha retro tarzı bir salon oldu bizimki. Bir de beyaz ve krem ağırlıklı olduğu için daha ferah durdu.

Yatak odası komple beyaz. Mavi küçük bir hali aldım, mavi yatak örtüsü, mavili beyazlı da perde. Maviler çok uçuk mavi. Yatak başını da farklı bir renk boyatacaktim aslında ama eşyalar o kadar geç geldi ki tüm motivasyonum gitti. Belki siz yaptırabilirsiniz.

Bunlar dışında iki odamız daha var. Onlar da giyinme çalışma odası tarzı oldu.

Yerleri vs yaptirmadik biz, yeni yapılmıştı zaten. Halilarda da salondaki hali hariç tuysüz ve antialerjik halilar tercih ettim.

Daha diğer odaları ve banyoları da anlatirim da bence yeterli :)
  • fraise  (19.01.17 14:17:29)
Ben de devam ediyim madem, hali olarak hic boya kullanilmamis, el yapimi yun hali tercih ettim. Grili-bejli-kahverengili-beyazli (koyunlar ne renk oluyosa artik :D)

Duvari yesile boyatmak yerine duvar stickerlarindan filan mi yapistirsam diye dusunuyorum. Bugun ustamla konusucam bakalim, o ne dicek :D yatak odamda dolap olmayacak, sadece 2 komidin. Bir de masa (makyaj masasi/yazi masasi, her neyse.) yatak basina 2 tane lamba yaptiricam :) yatagi cama karsi koyacagim, uyandigimda direkt manzarama dogru kalkmak istiyorum cunku. Yatagim ilginc bi sekilde siyah (eski evimde oyle oluyordu) ama guzel bir kontrast olusturacagini dusunuyorum. Ikeanin malm serisinden bazali olan. Komidinlerim de brimnes. Kucugu ve 4 cekmecelisi. Masa ve taburemi burada bir yerden aldim.

Bu arada salona murdum rengi guneslik aldim, yatak odama da koyu yesil.

Yine salona L koltugu aldigim yerden degil de baska bir yerden akasya agacindan (masif hem de!) tv sehpasi, kitaplik ve normal sehpa aldim (tv koltuk arasi 4 metre cunku. Cok bosluk olacakti)
Koyu akasya ve hepsine ama beyaz detaylar var.

Yemek masasi sandalyelerim siyah olacak, parkem dogal oldugu icin agacin kendi siyahliklari vb var guzel olur. Bu durumda kornisim de siyah olacak, en ucuzu ikeada siyah olani cunku. Gerci gri de alabilirim (krom) cok asiri kararsizim o konuda.

Kiyafet dolabi olarak evin eski sahibinden kalan dolabi kullanacagim. Tam retro ve dev gibi (bir de dolap almaya param kalmadi artik!!!) giyinme odamsi bir kisimda duruyor o.
  • kuehles blondes  (19.01.17 18:06:44)
Acayip takip var arkadaşlar msjlar sel gibi geliyor.

  • iddaaci  (19.01.17 18:58:17)