tetanos nerelerden bulaşır

bu basilin kaynağı nedir? nerelerde bulunur? her paslı yüzeyde var mı?

bugün avmye acil çıkış kapısından girerken mal taşıyordum elimi kanattım kapıyı açarken. kapının kolu yok, deliğe parmağını sokup açabiliyosun ve delik de kirli paslı gibiydi. çok dikkatli bakamadım. (kapı çalışanlar tarafından sıklıkla kullanılıyor)

1-) yara dikişlik değil ve temizdi anladığım kadarıyla?
2-) askerliği yapalı ne kadar oluyor? Yapmadıysanız yaş kaç?

Paslıdan ziyade neredeyse her kirli yüzeyde bulunur. Aşılıysanız, yaranız temiz ve küçükse tetanozdan korkmaya gerek yok.
  • herp  (17.01.17 02:35:31 ~ 02:36:06)
@herp, dikişlik değildi ve kan aktif bir şekilde dışarıya akmıyordu ama kanadığı bariz belliydi. yaş 22

aşı oldum küçükken ama kaç yaşında oldum hatırlamıyorum
  • isimsiz uye  (17.01.17 02:39:39 ~ 02:40:36)
bir aşı ol hocam ya. hem kendini garantiye almış olursun önümüzdeki yıllar için. hem aklında bi şey kalmaz. git ol yarın.

  • bohr atom modeli  (17.01.17 02:41:37)
bir fikir vermesi için söylüyorum. geçen gün düz asfalt yolda kaydım, diz kapağımın üzerine düştüm. dizim ağrı yapınca hastaneye gittim röntgen için. tetanoz aşısı yaptılar bonus olarak.
not: ben de küçükken tetanoz aşısı olmuştum.

  • sagittal  (17.01.17 02:42:24 ~ 02:42:58)
temas sonrası ne kadar süre içinde olmam gerekiyor peki aşıyı? şu an nerden baksanız 12 saat geçti

  • isimsiz uye  (17.01.17 02:43:34)
bana 24 saat demişti doktor.

  • sagittal  (17.01.17 02:44:54 ~ 02:45:10)
nerde olabilirim peki? ücretli mi

  • isimsiz uye  (17.01.17 02:45:56)
herhangi bir sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz. sağlık ocaklarında da aşı mevcutsa ücretsiz yapıyorlar bildiğim kadarıyla. ayrıca kendiniz alırsanız, eczanelerde 10 tl gibi bir fiyat söylüyorlar.

  • sagittal  (17.01.17 03:03:29 ~ 03:04:08)
Haaa isimsiz hoşgeldin. Demek yeni takıntın tetanos.

Aslında bilinenin aksine topraktan bulaşıyor bu meret. (Gül dikeninden bile bulaşır diyen arkadaş abartmıyor yani) Ama derim ki aşı vurul mutlaka. Çünkü seni düzenli olarak koruduğunu bilmek iyi gelecektir.
  • lcha  (17.01.17 09:33:27 ~ 09:35:02)
düzenli olunması gereken bir aşıdır benim gözümde tetanoz aşısı. 5 veya 10 yıl koruyuculuğu olması lazım. üşenmeyin yaptırın. sizi tırmalayan hayvandan paslı çiviye kadar her yerden geçme ihtimali var. geçecek diye bir şey yok ama risk işte.

  • argent dawn  (17.01.17 09:41:04)
@Icha :D takıntı demeyelim önlem diyelim buna. ne olur ne olmaz diye gittim oldum. kolum bağımsızlığını ilan etmiş durumda tek sıkıntı o şimdilik

  • isimsiz uye  (17.01.17 09:43:45)
bu arada 1. ve 6. aylarda tekrar ol dediler. ancak bu şekilde 10 yıl koruyomuş sanırım

  • isimsiz uye  (17.01.17 09:46:52)
@isimsiz uye: o iş farklı..

Ben aşı vuruldum. Doktor 10 sene, başka doktor 5 sene, vuran hemşire ise "hiç koruyuculuğu yok" dedi.

BİMER'e yazdım. Cevap şu:

2 yıl önce Tetanos aşısını olduğunuzu belirtmenize rağmen daha önceki aşılanmanız ve yaşınız konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle sizinle ilgili aşılama konusunda kesin bir cevap vermemiz mümkün görülmemektedir. Size ancak tetanoz aşılama şeması hakkında bilgi verebiliriz. Tetanoza karşı bağışıklık sadece tetanoz toksoidi ile yapılmakta ve tüm yaş grubundaki kişilere önerilmektedir. Çocuklarda: 2 aylık bebeklikten itibaren asellüler boğmaca ve difteri aşısı (DaBT) 8 hafta ara ile 3 doz, 18 ayın sonunda 1. doz, ilkögretim 1. Sınıfta ve 8. Sınıfta birer doz aşı yapılmaktadır. Erişkinlerde Td aşılaması konusunda; Daha önce aşılanma durumu bilinmeyen tüm yetişkinlerin 3 doz Td aşısı ile aşılanarak primer immünizasyonlarının tamamlanması gerekmektedir (birinci doz ile ikinci doz arasında 1 ay, ikinci doz ile üçüncü doz arasında 6 ay). 1980’den sonra doğanların aşı kayıtlarının bulunması durumunda, uygun aralıklarla yapılmış 3 doz Tetanoz içeren aşı almış olanlar 2 doz Tetanoz aşısı almış kabul edilerek aşılanmalarına kaldığı dozdan devam edilir. Primer serisi tamamlanmış tüm yetişkinlere 10 yılda bir Td aşısı yapılmalıdır. Bilgilerinize

Özet: 80 sonrası doğumluysan ve okulda aşı vurulmaktan kaçmadıysan 10 yılda 1 tek doz seni korur.
  • lcha  (17.01.17 09:53:07 ~ 09:54:09)
Hacı sende biliyorsun sorunumuz ne tetanos ne kuduz ne de başka bir şey bizim sorun kafada bitiyor. Tetanos bitecek başka bir şey başlayacak bu seferde emin ol ne yap et psikiyatriye gitmeye bak..

  • frenk  (20.01.17 11:37:17)