1 aydır geçmeyen öksürük

merhaba,

biliyorum böyle şeyler için öncelikle doktora başvurmamız lazım ancak inanın doktora gitmek içimden gelmiyor. 1 2 hafta daha sürerse gitmek zorunda kalacağım orası ayrı.

önceleri boğazımda sanki bir kütle varmış gibi yutkunmakta zorlanıyordum. sonraları(3-4 ay) bu yutkunma zorluğu öylece kaldı.

en son havaların da soğumasıyla öksürmeye başladım. içimden dedim soğuk algınlığıdır geçer heralde. ancak geçmedi. ben bu kadar uzun süre kendimi hasta hissetmezdim. son zamanlarda kendime bakamamın da etkisi var.

geceleri nefes alamayıp uyanıyorum. belki psikolojiktir ondan da emin olamadım.

öksürüğü tarif etmek gerekirse, ciğerlerden değil de, boğazıma vuran, sanki boğazımı temizlemeye çalışan gün boyu devam eden bir öksürük.

açıkçası korkutuyor, belki doktor kötü bir haber verecek diye de gitmek istemiyorum sanırım.

nedenleri ne olabilir? benzer şeyleri yaşamış olan veya tavsiye vericek olan var mı acaba?

not: sigara kullanıyorum.

kullanabilecğin keçi boynuzu pekmezi var. kuruyemişçilerde bulabilirsin ben de onu kullanıyorum öksürüğü azaltıyor.

  • kapi  (16.01.17 09:35:51)
valla korkuyorsunuz anliyorum, ama oksurugunuzu cesitli kocakari rceteleri ile hadi gecirdiniz, yine sebebini bilmeyince iciniz icinizi yiyecek, bence bulundugunuz sehir icin babacan, anac kbb uzmani sorun siz, olay tatlilikla cozulsun.
belki korktugunuz gibi bir durum yok, belki sadece deterjana allerji gelistirmis falan da olabilirsiniz, olmulu dusunun.

  • mavicorap  (16.01.17 09:50:04)
  • isott  (16.01.17 11:03:23)
Sigarayı bırak, evdeki halıları kaldır, evi daha uzun süre havalandır, deterjandan vazgeçip toz sabun kullan, kedinle vedalaş, yatağını yastığını yenile. Bunları birer birer deneyip sonuca göre davran.
Hepsinden önce, tansiyon ya da ritm düzenleyici bir ilaç kullanmaya başladıysan vakit kaybetmeden hekimine gidip öksürüğünü anlat.

  • oguz altun  (16.01.17 11:07:52)
ek olarak belirtmem gerekir ki, bayadır kuru, sıcak tozlu bir odada kalıyordum. odada sigara içmedim ancak, camdan içerken üşüdüğüm için içtiğim sigaranın bitmesi 1 dakika sürmüyordu. ayrıca da tansiyon ilacını sınav döneminde kullanmıştım.

(bkz: dideral)

yaklaşık 1 ay kadar haftada 3-4 gün yarım hap şeklinde.

şuanda kendi evimdeyim. sigarayı azalttım, bırakma gibi bir olasılığım şu dönemde yok sanırım. onun haricinde sağlığıma dikkat ediyorum şimdi.

mesajlarınız için teşekkür ederim. 1 hafta sonra da geçmezse doktora gideceğim. yine de yorumlarınızı eksik etmeyin.
  • gaipten gelen ses  (16.01.17 16:42:53 ~ 16:46:04)
İlaçtan değil

  • oguz altun  (17.01.17 10:54:55)
Bal+sut. En iyi balgam sokturucu.

  • superfluid  (18.01.17 03:33:21)