Şifacılar

Arkadaşlar bu şifa olayı nedir ? Yok saat 3 te kendimizi nefretten arınma şifasına açıyoruz falan gibi paylaşımlar görüyorum. Nasıl oluyor bu iş gerçek olabilir mi ? Böyle bir şey gerçek olsa büyü gibi insanlar herkese her istediğini yaptırabilir sanki. Çünkü inanırsak olur bence mantığında takılıyorlar.ne diyorsunuz ? Var mı aramızda şifacılar ?

İzlediğim bir belgeselde kadın bunu araştırıyordu ve sonuç olarak işin tamamen plasebo etkisine dayandığını buldu. Yani şifacılara giden insanlar, iyileşeceklerine kendilerini inandırdıkları için gerçekten iyileşiyorlardı. Bir nevi pozitif düşünmenin gücü denebilir. Hatta yaptığı bir deneyde gerçekten şifacı olduğunu iddia eden biriyle şifacı rolü oynayan bir başkasının insanlar üzerindeki iyileştirici etkisini gözlemledi ve şifacı rolü yapana gidenlerin daha bir iyileşmiş hissettiğini gördü. Kısacası şifacılar gerçek değil, insanlar kendilerini inandıracak yer arıyorlar.

  • devilred  (11.01.17 12:16:56)
inanc dunyasi iste ya klasik. millet nasil falciya gidiyor ne bileyim burclara inaniyor vs. ayni sey.

bu dunyada en kolay satilir ve kar marji en yuksek urun: derdine care bulamayana satilan umut.
  • robokot  (11.01.17 12:22:37)
Şifacıların da zaten yaptığı şey pozitif düşünceyi tetiklemek ve bunu toplu bir şekilde yaratarak kişiye ve topluluğa şifa olmasını dilemek. Büyücülük ile kıyaslamamak gerek. devilred'in söylediği mevzu aslında. Beyin inanılmaz bir şey, neye inanırsan o şekilde sana hizmet ediyor.

  • dessy  (11.01.17 12:26:18)