Üşüyen köpekler için geçici bir çözüm?

Merhaba, şuanda işten eve dönmeye çalışıyorum. Kavacık'da çevresinde otobüs durağından başka bir şey olmayan 5 tane köpek gördüm. Çok üşüyorlardı ve titriyolardı. Otobüs durağı da tamamen kar olmuş ve karın üzerinde yatıyorlardı. Eve varınca mama alıp geri dönücem ama geçici de olsa soğuktan nasıl korurum. Kartondan kulübe olur mu?

battaniye olabilir.

  • powerpufgirl  (09.01.17 17:36:19)
sıcak yemek yemeleri etkili olur.
haşlanmış tavuk suyuna ekmek, kuru mama falan karıştırıp, bulamaç gibi yaparsanız, hem bereketli olur, hem de sıcak bir şey yemiş olurlar.

kartondan kulübe çok etkili olmaz, muhtemelen kar yağarken ıslanır.
ama başka ne yapılabilir, ben de bilmiyorum.
yine de belki büyükçe kolileri koli bandıyla sabitleyip, otobüs durağının içine falan koyabilirsiniz?

mamayı da koyarken bir koli parçasının üzerine dökmeniz iyi olur.
  • blatta hiberna  (09.01.17 17:37:47)
Yemek işini halledeceğim de asıl mesele barınacak yer. Acaba strafor falan gibi bir şey mi koysam altlarına?

  • cinayet saati  (09.01.17 17:53:10)
Karton ıslanabilir. Etrafını kalın poşetlerle kaplayabilirsiniz. Pet şişelere sıcak su doldurup kutunun içine koyarsanız bir süre ısınırlar. Kutunun rüzgar almayan bir yere konması gerek.

  • dissendium  (09.01.17 17:55:01)
bazı belediyeler de hiç ilgilenmiyor ya da alıp bu soğukta taş zeminli barınaklara götürüyorlar.
yani belediyenize güveniyorsanız arayın.

onun dışında içi straforlu, dışı söylendiği gibi poşetle kaplı kutular yapmak iyi fikir.
  • blatta hiberna  (09.01.17 18:26:29)
titremeleri vücut ısılarındaki düşüşün ciddi olduğunu gösteriyor. belki tıbbi müdahale de gerekebilir. battaniye, kalın karton vb. geçici tedbirleri alın,ama karda ne kadar dayanır bilemiyorum.
kalıcı bir çözüm olarak bence belgeleyin, belediyeye ulaşın, haysev acil gibi kullanıcısı bol sosyal medya gruplarına koyun, belediyeye işin takipçisiyiz hatta tvlere göndereceğiz hissiyatı verin. hayvanlar telef olmasın. soğuklar geçince yerlerine dönsünler tabii. takipçi birileri olursa tekrar bırakmak sorunda kalırlar. yani battaniye vs. yine götürün ama eğer vücut ısıları çok düştüyse yeterli olmayabilir şartlar feci.

  • sibertenik  (09.01.17 19:25:02)
@sibertenik:

belediyeye barınağa götürüp "bakmaları" için herhangi bir bildirimde bulunmak, hayvanları bu soğukta kimsesiz barınaklara yollamaktan başka işe yaramıyor maalesef.
barınaklarda hayvanlar birbirlerini yiyor ve kapalı alanda falan değiller.
ha otobanın kenarı, ha oradaki taşın üzeri.

hayvanlara kötü davranan hiçbir belediye de televizyona veririm, internetten kapına adam yığarım tehditleriyle korkmuyor.
eğer Maltepe, şişli, beylikdüzü gibi hayvanlarla ilgilenen bir belediye değilse, ortalıkta kalsınlar daha iyi, insanlar daha çok ilgileniyor.

barınağa gittiğinde aç kalacak, alıştığı yerden ayrılacak, üstelik yine aynı soğukla baş başa kalacak.
ve bizler gibi ilgilenmeye çalışan insanları da orada bulamayacaklar.
o yüzden barınak çözüm değil.
tam tersine, bu soğukları sokakta atlatabilecek olan hayvanı ölüme gönderme ihtimaliniz bile var.

siz kendi imkanlarınızla yapabildiğinizi yapın, belediyenize güvenmiyorsanız, aramayın.
ama fotoğraflarını çekip, facebook, twitter gibi yerlerde yaymak, hayvan sever gruplarda paylaşmak mutlaka işe yarar.
  • blatta hiberna  (09.01.17 19:37:05 ~ 19:37:43)
@blatta siz herhalde yazdığımı okumadınız, barınakta bakılsınlar dedim zannediyorsunuz.
barınakları biliyorum inanın. şu olağanüstü durum olmasa en başta ben karşı çıkarım. sokakta 20ye yakın kedi köpek bakıyoruz. bir kere yardım istemişliğim yok belediyeden. ama bu hayvanlar titriyorlarsa gecenin köründe durumları kritik de olabilir belki de daha profesyonel bir müdahale lazım.
hayvansever grupların desteği ve takiple diyorum. zaten birkaç gün sonra şartlar biraz da olsa normalleşecektir.
  • sibertenik  (09.01.17 20:14:05)
@siberteknik:

ben de, barınaklardaki "müdahalenin" daha profesyonel olmadığını söylüyorum.
hatta bir müdahale falan da yok, hayvanları alıp atıyorlar zemini taş, üstü açık kafeslere.
ha orada kalmış, ha öbür tarafta.
hiç değilse sokaktayken insanlar yardımcı olmaya çalışıyor bir şekilde.
birkaç gün sonra dönmesi mesele değil, sıcak ve tok kalacağı bir yere gitmiyor ki hayvanlar.

bir de, geceleri barınaklarda kimse olmuyor zaten, kapatıp gidiyorlar.

yani alınsınlar, bakılsınlar, sonra geri dönsünler diye bir şey yok.
barınakların durumunu biliyorsanız, bunu da biliyorsunuzdur.

hayvan sever grupların desteği ve takibiyle hiçbir barınak bir şey yapmadığı için hiçbir hayvan sever grup bu hava şartlarında köpeklerin barınağa yollanmasını istemiyor zaten.
dediğim gibi, sayılı belediyeler haricinde.

ama mesela bazı bölgelerde gönüllü olarak kliniğini açan veterinerler var.
onlar daha etkili olacaktır.
yani soğuklarda hayvanların barınmasına izin verenler oluyor.
şimdiye kadar da iki veteriner gördüm o şekilde maalesef.
  • blatta hiberna  (09.01.17 20:19:56 ~ 20:23:35)
hareket edemiyorlarsa, çeneleri kilitlendiyse vs. bulundukları yerde gece bırakma şansı yoksa diyorum belediyenin ya da akomun gezici desteği bile belki yardımcı olabilir. belki prefabrik bir çözüm bulabilirler. sonuç olarak olağanüstü şartlarla mücadelede yoldan geçen bir insandan daha fazla imkana sahipler, müdahale kısmı bu.
ve eğer sorun ciddiyse birkaç günlüğüne de güvenilir, kapalı bir alan da gerekebilir, evet çok az belediye bu işleri düzgün yapıyor ama tek şans buysa?. yani bu hayvanlar donuyor belki şu anda, olağanüstü şartlardan bahsediyoruz.
bu arada bir veteriner çıkar, hayvanseverlerden bir destek gelir, yardım bulunur en güvenilir çözüm.sosyal medyada mutlaka yaymak gerektiği konusunu ben belirttim ilk olarak yazdıklarımda zaten. bu işler düzgün yapılmadığı için.
umarım durumları o kadar kötü değildir.
  • sibertenik  (09.01.17 21:01:21)