İlk Buluşma...

İnançları birbirinden farklı kişiler ilk buluşmada bunu dile getirmeli değil mi?
En baştan konuşulması gerekir diye düşünüyorum. Arkadaş arasında o kadar mühim değil ama ciddi bir ilişkiye başlanması planlanıyorsa oturup bunun konuşulması gerekmez mi?
Bazı arkadaşlar inançlar önemli değil önce birbirlerini tanısınlar sonra söylenir zaten ilişki ilerleyince onun önemi kalmaz diyor ama bence her iki kişi açısından da bu durum zor.
Yani ne bileyim dindar biri inançsız biriyle nereye kadar yapabilir, inançsız biri hala bunlara inanan biriyle nereye kadar gidebilir?

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?
İlk buluşmada konuşulup olacaksa olur mu denmeli yoksa biraz ilerledikten sonra mı konuşulmalı?

Sağolun şimdiden.

Bence de ilk buluşmada konuşulmalı. Zor yürür bence, haklısınız

  • mezarkabul  (09.01.17 12:24:05)
İneğe tapmıyorsan gerek yok bence. İnançlar kişiseldir.

  • hasmetizm 2046  (09.01.17 12:36:06)
bence çok saçma.

inançların hayat tarzına yansıyorsa zaman geçirdikçe tanıdıkça görür anlarsın zaten, uyuşmuyorsan o zaman bakarsın duruma. birisi bana bunu sorsa ilk buluşmada aşırı itici bulurum.
  • patiska  (09.01.17 13:01:46)
Ciddi bir ilişki olacağını ilk buluşmada nereden biliyorsunuz sipariş üstüne mi oluyor?
İlişki zamanla ciddiye evrilir, bu süreçte zaten her şey konuşulur eğer uyumsuz olduğunuzu düşünüyorsanız o ilişki ciddiyetini kaybeder belki de biter.
Dolayısı ile ilk buluşmada selam ciddi düşünüyorum ama inançlarımız farklı napak demek ilişkinin doğasına aykırı.
  • bir nick var benden iceri  (09.01.17 13:11:19)
kesinlikle konuşulmalı. sevgilili geçtim yeri geliyor arkadaş olmak bile zor oluyor. islam zihniyetinde biriyle birliktelik yaşamamın imkanı yok ve bunu en baştan öğrenmeye çalışırım

  • ack3000  (09.01.17 13:20:21)
@bir nick var benden iceri; Bu maksatlı ilk buluşma, daha önce görüşüldü birbirlerini tanıyorlar. Açılma durumu oldu ve oturup bu konuyu konuşacaklar işte.

  • Dağcı  (09.01.17 13:22:24)
Evet kesinlikle konuşulmalı. Beraber bir hayat kuracaksınız, taraflardan en az biri bu konuda hassassa mutlaka ilişkinin başında konuşulmalı. Gerçekten inançlı bir insan inanmayan birisiyle yapamaz, iki taraf da mutsuz olur, huzursuz olur. İnanç direkt yaşam tarzını etkileyen bir unsur, nasıl önemsiz olur anlamıyorum.

  • elikası  (09.01.17 13:33:40)
bence konuşulmalı zira sana göre önemli olmayan ona göre önemlidir, ilişki bitecekse baştan bitsin daha iyi.
benim hristiyan olduğumu öğrendiklerinde hep sıkıntı olmuştu mesela.

  • cekilmis gayfe  (09.01.17 13:35:02)
şöyle önemsiz, bir insan bunu önemli bir kriter olarak görüyorsa zaten hayat tarzına yansıyordur ve ilk buluşmada değilse de kısa süre içinde anlaşılacaktır. inancın sorgulanması yargılanıyormuş hissi yaratır. kişinin özelidir inanç ve bunu sanki mülakat yapar gibi ilk görüşmede sorması kaba bir davranış bana kalırsa. sadece inanç değil fazla kişisel sorular ilk buluşmada sorulmamalı.

40 yaş üstü mantık evliliği yapan insanların buluşması değilse bu tarz özel sorular ilk buluşmada konuşulmamalı, ikinci buluşma olsun isteniyorsa.
  • patiska  (09.01.17 13:49:42)
Konuşulmalı bence de.
Ama öyle şak diye "ben buyum vs." değil. Muhabbet yavaşça akarken arada sakince bahsedilir, laf arasında geçer.
Karşıdakinin bunu çok önemseyip önemsemediğini de, konuyu uzatıyor mu detaylı şeyler soruyor mu, ona göre anlarsınız.
  • megalomaniac  (09.01.17 13:52:12)
@megalomaniac; İşte bu giriş meselesi de zor olan diğer kısım. Ne denecek, nasıl ifade edilecek. Orada bir tıkanma oluyor.
Bunu açıklamayı ve başlamadan bitirmeye razı fakat ne diyeceğini kestiremiyor.

  • Dağcı  (09.01.17 14:28:05)
sadece ilk üç cümlesini okudum ve bu konuda başım öyle bi yandı ki seninde başına gelmesin. bu çok önemli bi detay. bu konuyu uzun uzadıya konuşmalı, sınırlarını öğrenmelisin. gelecek açısından erken çözüm olur. sonra boka sarıyor

  • ddg  (10.01.17 01:10:49)
sen sünni misin, sen caferi misin, agnostik misin deist misin şeklinde, doğrudan bir soru-cevap şeklinde din ve dinin hayatında tuttuğu yer sorum olmadı hiç.
ama birbirini bir süredir tanıyan 2 insan bunları zaten bilir? nasıl olur da bilmezsiniz? insanları nasıl tanıyorsunuz bunları bilmeden?
ben artık insanların birbirini bilme şeklinden vallahi hiç bir şey anlamıyorum
ben bir insanı tanıyorsam
cumaya gider mi
oruç tutar mıi kuran okur mu- okumayı bilmeyen tonla müslüman var.
mezhebi nedir -bu memleketten dolayı çıkarsama yapıp aileden, isimlerden vs. dolayı anlaşılıyor zaten.
bilirim.
onu geçtim kullandığı kelimelerden bile insanların dini görüş ve yaşayış tarzları anlaşılır.

bunlar önemli midir, önemlidir. ama mülakat yapar gibi bu sorulmaz +1
  • niye ama  (10.01.17 01:19:50)