Aynı anneden doğan çocukların öz olması gerekmiyor mu?

toplumda şöyle bir algı var. eğer çocuklar aynı babadansa öz kardeş oluyorlar. baba farklı anne aynıysa çocuklar üvey sayılıyor. kardeş kelimesi karındaş'dan geliyor. aslında aynı anneden olan çocukların öz kardeş olması gerekmiyor mu?

Öyle bir algı mı var? Bende yok da :D

  • gozu acik sevisen yahudi  (08.01.17 01:26:43)
iki sekilde de uvey diye gecmiyor mu? ben bu sekilde kullaniyorum. bunda da mi kadin-erkek ayrimi yapmisiz yoksa?

  • baldur2  (08.01.17 01:27:19)
@baldur2

mesela annenin ikinci evliliğinden olan cocuğuyla ilk evliliğinden olan çocuğu pek kardeş sayılmıyor. üvey bile saymıyorlar hatta. ama baba aynıysa çocuklar kardeş.
  • kompisko  (08.01.17 01:29:50 ~ 01:30:14)
haklısın böyle bir durum var. bence de anneden olmalı ama anlamsız bir şekilde babadan oluyor

  • sta  (08.01.17 01:29:52)
Bence tek mesele ataerkil toplum. Soyu erkek yürütür mantığı.

  • cabiday  (08.01.17 01:31:11)
bizde özlük üveylik ayrımları bin çeşit zira inglizcedeki step- ve half- farkı bizde yok. ilki üvey babanın/annenin başka birinden olan çocuğu, ikincisi sadece tek ebeveyn farkı demek ama bizde ayrım yok. baldıza kayınçoya ayrı ayrı ad koyan türk halkı buna niye koymadıysa?
biyolojik olarak %50, fark yok evet.
hukukta ebeveynlerden biri bile aynı olunca öz sayılıyor sanırım- hukuk sitesinde böyle okumuştum galiba.
toplumda ataerkilliğin baskın olduğu yerlerde dediğiniz gibi.
  • niye ama  (08.01.17 01:32:09)
@kompisko
boyle yaygin bir gorus oldugunu sanmiyorum. abartmak gibi olmasin ama ilk defa boyle bir sey duydum. uvey kardes diyince tanim olarak farkli babadan veya anadan olan cocuk diye ogretildi bize hep.

  • baldur2  (08.01.17 01:33:15)
Bunu ilk defa senden duyuyorum şu anda. İkisine de üvey deniyor diye biliyorum ben, hep de öyle duydum.

  • buff  (08.01.17 01:34:02)
valla hocam bu sitede öyle dememişler

www.turkhukuksitesi.com

www.hukuki.net

"Her ne kadar halk dilinde üvey kardeş dense de anne ayrı baba bir kardeşler öz kardeşlerdir"

"Anne veya babadan biri ortak ise öz kardeşsiniz demektir."
  • niye ama  (08.01.17 01:45:30)
Valla bende oyle bir algi yok. Annesi babasi ortak ya da ikisinden biri ortak olanlar öz kardeştir. Ikisi de tamamen farkli ise üveydir.

  • aquarium  (08.01.17 02:01:03)
İlk kez duyanlara şaşırdım.

Bana da her zaman saçma gelen bişeydir bu. Bir çocuk babasını hiç görmemiş, tanımamış olabilir, anne için istisnai durumlar dışında bu pek geçerli değildir, farklı babalardan da olsalar aynı evde büyüyen iki kardeş (ikisine de anne baktıysa) daha bir öz oluyorlar bence, aynı babadan doğan bir kardeşi hiç tanımayıp bilmeme ihtimaliniz bile çok yüksek. Genler dışında hiçbir ortak nokta olmuyor. Diğerinde aynı karını paylaşma, aynı sütü emme, aynı kişi tarafından yetiştirilme, aynı evi paylaşma vs gibi durumlar oluyor.
  • hair freak  (08.01.17 10:53:53)
hepimiz yanlis bilmiyoruz, olay turkcedeki kelime eksikligi maalesef.
yoksa anamiz babamiz bir kardesimle, annesi farkli olan babamiz ayni olan diger kardesim nasil ayni oluyor acaba? birini daha cok seversin, oz olan sana yamuk yapar, uvey olanla daha iyi gecinirsin vs onlar ayri konular.

  • baldur2  (08.01.17 14:03:01)