Spor sonrası yorgunluk

Normalde haftada 3-4 kere spora giderdim ama bir süredir mecburi bir ara vermek zorunda kaldım. İki-üç hafta sonra yeniden başlayabileceğim ama şöyle bir sorunum var. Normalde sporu akşamları yapıyorum ama hafta içleri dört akşam 21:30'a kadar çalışıyorum, ondan sonra zaten salon o kadar açık olmuyor. Sabah gitmek istiyorum ve haftasonları genelde öğlen giderdim ama spordan sonra deli gibi uykum geliyor. Kendimi aşırı zorlamıyorum, iki yıl benzer rutinimi yapıyorum. Öyle bir 'Amanın, nefes nefese kaldım, çok zorlandım' durumu da yok. Bir saat hafif tempolu yürüyüş bile yapsam o günüm iptal. Uyumazsam o gün gitti, bitti. Ne kafa kalıyor, ne de bir şey yapacak hal. Yattığım yerde film bile açamıyorum, gücümü toplarsam en fazla bir iki saat tavana bakabiliyorum. Ayağım boşa basıyor bazen. Yersiz bir benzetme olacak ama durumun ne olduğunu tam anlatmak açısından bu benzetmeyi yapayım; sevişme sonrası kafa mafa çalışmaz, hiçbir şey düşünemeden sızıp kalınır ya, tastamam ondan. Normalde işten sonra ve yatmadan önce yaptığım için sorun olmazdı ama artık sorun olacak. Ben ne zaman yapayım bu sporu? Bu yorgunluk endorfin pompasından mı, yoksa duşun etkisi mi? Minimuma indirmek için ne yapabilirim? Hafta içi gündüz uyuma şansım yok pek. Ancak spor yapıp işe gidebilirim.

Normalde adrenalin kortizol vs. salgıladığın için antrenman sonrası daha enerjik olursun, yorgunluğun birinci nedeni laktik asit. Antrenman sonrası bi 10 dakika laktik asidi atmak için statik esneme yapmak gerekiyor. Onun dışında spor yorgunlukların en büyük nedeni, iyi dinlenmemek ve yetersiz beslenme. Sinir sistemi iki kollu terazidir. Birini antrenman yaparken uyardığında diğerini de beslenerek ve dinlenerek dengelemen lazım, bunlar dengede olmadığı zaman bu tip problemler olabiliyor. Bunlara dikkat etmek gerekiyor.

  • angelus  (06.01.17 11:23:28)
Beslenmeme dikkat ediyorum, o konuda bayağı ciddiyim. 3 aydır kendi yemeğimi kendim pişirme imkanım olmadığı için sorun yaşıyorum ama normalde öyle bir sorun olmuyor. Bir iki aya o sorunun ortadan kalkmasını umuyorum. Dinlenme kısmında sorunum her zaman oldu, yoğun programım var. Yine de hafta sonu uykumu aldıktan sonra da yaşadığım bir durum bu. Statik esnemeyi deneyeyim.

  • aychovsky  (06.01.17 11:37:00)
"spor" olarak ne yapıyorsun?

ben 1.5 senedir haftaiçi 2 gün 6da kalkıp gidiyorum. özel durumumu biliyorsun, bazen 2-3 saatlik uykuyla bile gittiğim oluyor. dinlenmem göreceli ve aktif dinlenme şeklinde oluyor. ben bu tempodan çok memnunum

bi de akşam yaptığımda da mesela uykum açılıyor
  • la noix  (06.01.17 12:23:48)
Spor şöyle. Zamana göre önce bir 15 veya 20 dakika yürüyüş yapıyorum (sonlarına doğru hafif koşuya geçerek). Sonra bacak egzersizleri, mekik, sırt ve kol çalıştırıyorum parça parça. Genelde 3x15 ya da 3x20. Toplam 45 dakika gibi oluyor. En son da 15 dakika bisiklet sürüyorum. Standart spor salonu rutini. Akşam gittiğimde zaten süper oluyor, pestil gibi uyuyorum. Gelip anında uyuyorum. Gün içinde olduğunda da en az bir 4 saat iptal.

Bir de benim uyanamama huyum da var. Alarmı odanın öbür köşesine kurup kalkıp onu kapatıp geri yatıyorum ve bunu hatırlayacak kadar ayılmıyorum bile.
  • aychovsky  (06.01.17 13:03:06 ~ 13:08:16)
Uyanamama durumu da dahil (bu sabah kafasından aşağıya bir sürahi şu boşaltacak raddeye geldim) erkek arkadaşımin 5-6 ay öncesine kadar ki durumunun aynısıni yaşıyorsun. Haftada iki gün zor gidiyordu spora, diger günler pert.

Sonunda doktora gittik; eksik çıkan değerleri oldu, b12de bile hafif bir eksiklik vardı ki normalde protein ağırlıklı beslenir. Sağlıklı şekilde beslendiğini de düşünüyorduk. Bunları tamamladıktan sonra son 2 aydır zinde kendisı. Demem o ki bazen sağlıklı beslendiğini sanıyorsun ama eksik kalan bir şeyler oluyor. O da yorgunluk olarak dönüyor.

Ayilamama bambaşka bir durum ama bence. Onu çözmenin yolu yok diye düşünmeye başladım :)
  • fraise  (06.01.17 13:17:50)
fraise +1

yani spor yorgunluğu kesinlikle yatıp uyuma yorgunluğu olmuyor. ha gebeş olma oluyor ama uyuma değil. bi doktora görünmekte fayda var
  • la noix  (06.01.17 13:21:43)
Doktora gittim. Tekrar tekrar gittim. En sonuncusuna geçen hafta gittim. Kan değerlerime yıllardır 'Erkek gibi', 'Benim önüme isimsiz gelse erkek derim' diyorlar. Boyumdan beklemedikleri bir kan çıkıyor her seferinde. Kan vermeye gittiğimde ilk önce 'Yok, senden almayalım. Hem 160 boyun var, hem de kadınsın. E hadi bari bir test yapalım' diyorlar, test yapınca 'Gel buraya, gel, kaçma. Alalım şu kanı hemen' diyorlar. Bilmiyorum, belki başka yerde sorun vardır. Gerçi umarım yoktur da, henüz öyle bir şey bulunamadı.

Bu durumda hangi doktora gideyim?

Dinlenme ve besine daha çok dikkat edeyim.
  • aychovsky  (06.01.17 13:26:31 ~ 13:31:13)