Sosyalist arkadaşlara Küba hakkında bir soru.

Küba'da internet kullanımının yasak olduğu, ancak turistlerin kaldığı birkaç otelde vs. internetin olduğu, son birkaç yılda yeni yeni kamusal alanlarda sınırlı bir ücretsiz internet paylaşımının gerçekleştiği gibi iddialar doğru mu?

Eleştiri veya övgü değil, soru.

doğru. özgürlükler ülkesi mi sanmıştın küba'yı?

  • cekilmis gayfe  (02.01.17 22:52:18)
Dogru. Cevirilerim icin kubali birinden yardim aliyordum, sinirli erisim oldugundan sadece is yerinden bahlanabildigini soylemisti.

  • geçerkenugradım  (02.01.17 22:59:47)
  • cemallamec  (02.01.17 23:02:25)
youtu.be bu video her şeyi açıklıyor.

  • tahin pekmez yoğurt  (02.01.17 23:03:38)
internet erisimi ABD ambargosu nedeniyle pahalı mal edildiği için yüksek ücretli. ve sinirli erişim var. Bilinçli sansür yok.

Küba'yı yasak ülkesi gibi göstermek, ABD kapitalizminin yalanı. Küba'yı dize getiremedikleri icin boyle ucuz algı oyunları yapiyorlar
  • widee  (02.01.17 23:04:57)
gitmiş arkadaşlar varsa daha net bilgi vereceklerdir ancak ben bildiğim kadarıyla yazayım.
Öncelikle bir şeyin yasaklanması için öncelikle var olması gerekiyor. küba'nın elli yıldır amerikan ambargosu altında olduğunu ve internet üzerindeki abd tahakkümünü göz önünde bulundurmak gerekir.
Bu nedenle küba 2-3 sene öncesine kadar uydu bağlantısı ile internete erişebiliyordu çünkü okyanus altındaki fiber optik kablolardan yararlanamıyordu. bu da yavaş&pahalı bir yöntem. yanılmıyorsam venezuela ile ortak bir proje yapıp yüksek hızlı internete erişebildiler en son. Dolayısıyla zaten kolay erişebilir bir kaynak değildi. yasak olduğunu ise giden hiçbir tanıdığımdan duymadım. google'ın verilerine bakınca bile, 2015 itibarıyla internet kullanımı %31 görünüyor. Türkiye %53.
  • john lee hooker  (02.01.17 23:09:12)
eski hatun gitmişti küba'ya amk şu tip romantikleri de hiç sevmem. adamlar açlıktan bokunu kemiriyolar ayhhh qübaaaaa diye geziyor bizimkiler. neyse bizim mal da gitti işte 5 gün kaldı 10 dk falan mesajlaşabildik toplasan.

  • cekilmis gayfe  (02.01.17 23:15:18)
kimse küba'nın bolluk içinde yaşadığını söylemiyor. lakin görünen o ki, zihinsel gelişim için gerekli besini türkiye'de de temin edemeyebiliyor insanlar.

  • john lee hooker  (02.01.17 23:28:36)
yanlış olduğu giden herkes tarafından belirtilmekte. bir de buranın goygoycularinin kübada bok kemiriyollar diktatör gitttt diye inliyorlar hepsi sıtmalı geziyor geyiği var. internet yalanıyla aynı minvaldedir.

  • glide  (03.01.17 01:05:59)
Cevaplamak için sosyalist mi olmak lazım? Neyse öyle gibiyim de sorun yok. Küba'da internet yasak değil ancak saati 2 Dolar gibi bir tarifesi olduğundan yasak da denebilir. :D

Fiyatının yüksek olması imkansızlıklardan ötürü de olabilir, halk kolay kolay internete ulaşamasın düşüncesi de olabilir. Onu bilemem.
  • tuzumkuru  (03.01.17 04:38:51)
yasak falan değil. ambargo nedeniyle her yerde yok sadece. küba'da özel sektör olmadığı için devlet satın alabildiği kadarını kullanıma açıyor.

temel gıdanın, eğitimin, sağlığın ücretsiz olduğu bir ülkeye "açlıktan bokunu kemiriyorlar" diyen "sevgili yazar"a bakma sen. bu "sevimli şey"in aç olarak görmediği ülkelerde millet çöpten yemek topluyor. küba'da halk fakir ama aç değil.

edit: moderatör sansürü uygulandı.
  • lancelot du lac  (03.01.17 13:19:40)