Eşiniz/sevgilniiz arkadaşına borç vermiş olsa?

daha önce bunu sormuştum.
"eşiniz veya sevgilniiz veya her kimse; bütçenizin ortak olduğu, birbirinizin parasını ortak harcadığınız her kimse, bir arkadaşıan borç varsa. ve borç verdiği miktar hatırı sayılı bir miktar olsa. ve bu borcu verirken size sormasa bile.

sonra o parayı 4 aydır alamıyor olsa ancak, 3 ay önce size "parayı aldım" diye yalan söyleyip, o parayla eşit miktarda daha önce bunu sormuştum ?
işyerinden avans çekmiş olsa (sizi kandırmak için)

ne yapar veya ne hissederdiniz?"

aşağıda küçük bi edit mevcut.
cevaplarınızı bekliyorum. onu anlamaya çalışıyorum da

Edit: hatırı sayılır bi miktar dediğim 600 TL sizi iyice galeyana getirmek için hatırı sayılır miktar dedim rakam vermedim.
bu arada kirayı ödeyebiliyoruz kredimizin bi tanesini ödeyemiyoruz.
bunu öğrendiğimde de yaptığım şey sadece, eşime benden para sakladın diye bağırmak çağırmak, sadece ona kızmak onu kırmak oldu.
neden bu kız bunu yaptı diye hiç sormadım.

Bi de cevaplarınızla iyice sinirlenmem için buraya bu şekilde yazdığımı düşünüyor.

Siz onun yerine olsanız ne yapardınız ?

600 tl sizin için gerçekten de hatırı sayılır bir para ki, kredinizi ödemekte zorlanıyorsunuz. söylememe nedeni de zor durumda kalacağınızın farkında olması ve vereceğiniz tepkiden çekinmesi.

ev ekonomisini zora sokacak her davranış ortaklaşa kararlaştırılmalı. borç verirken size sormalıydı. sonuna kadar haklısınız ve eşiniz yaptığı hareketin yanlış olduğunun farkına varmalı.

ama bunun için de birbirinizi çok üzmeyin. üstesinden gelinir. dert edinip ileride ısıtıp ısıtıp önüne sunmayın.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (01.01.17 14:37:06)
Aynı şeyi sen yapmış olsan boşanma korkusu yaşatır, önümüzdeki 59 yıl boyunca gözüne sokardı olayı. Kadınlar akılsızlar ve kindarlar. Yalan söyleme sebebi içinde başka erkek yoksa bende bişey bilmiyorum.

  • hasmetizm 2046  (01.01.17 14:42:47)
600 tl türkiye ortamında ne bileyim hatırı sayılır bir para sayılamaz bence. bence boş yere üzmüşsün sevdiceğini. gerçekten galeyana gelmişiz.

eşinizin "iyice sinirlenmek için bu başlığı açmış olduğun" düşüncesine ben de katılıyorum. çünkü galeyana gelmemiz için bilerek çok yüksek bir miktar diye yazmışsın ve biz de ona göre cevap verdik.

sonuç olarak burada bu şekilde yazmış olma tavrın bence yanlış. ancak eşin 3. kez böyle bir şey yapmamalı. bu da kesin.
  • burya  (01.01.17 14:45:24)
4 ay yarım aylık maaş kesintisi diyorsun, verdiği borç 600 lira.

Eşin 300 liraya mı çalışıyor, ben anlamadım.

600 lira için eşinin kalbini kırmaya değmez ya. Bi de sen milyar milyor kazanan adam değil miydin, 600 lira iki çalışan insana nasıl bu kadar etki edebiliyor?
  • tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin  (01.01.17 16:47:54)
Önemli olan buradakilerin ne diyeceği değil, senin ya da onun nasıl bakacağı. Herkesin paraya, borçlu olmaya, borç vermeye bakışı ve ayrıca sevgilisine yaklaşımı farklıdır. Yorumlar da buna göre farklılaşacak ve işe yaramayacak haliyle.

Ben paraya hiç önem vermem, geldiği gibi gider, birikimle falan da aram yok. Borç veririm, hatta başkaları için yüklü krediler çektim, ama kimsede -kendi isteğim dışında- param kalmadı, kimse için ödeme yapmadım, geciktirdiklerinde tepelerine çöktüm. Kendi kredimi ödeyemezsem çok canım sıkılır. Bütün bunların yanında sevdiğim insanı parayla ilgili konularda asla ve kat'a kırmam. Son kriter diğerlerini nasıl sıfırladı, görüyorsun di mi? :) özetle kendi meşrebinize göre kendi kararlarınızı verin ama bana soracak olursan miktarı ve olayların şiddetini uyumlu bulmadım söyliyim. Birbirinizi üzmeyin pls.
  • manuel mandalina  (01.01.17 16:58:45 ~ 17:03:03)
eşiniz ya da sevgiliniz zor gününde dostuna yardım etmek istediyse suçlu değil.
zamanında geri alamamış olması da onun ayıbı değil.

size sorsaydı vermemesini söyleyeceğinizi şu anda ben bile tahmin ediyorum.
mesele yalan söylemesi falan değil, bazı insanlar yalan söylemek zorunda bırakılır.
ben burada öyle bir şey görüyorum.

600 liranın bu devirde mühim bir para olmaması ayrı, bağırarak çağırarak kırarak dökerek iletişim kurmanız ayrı.
"sevgi çiçeği olalım, kazık da yesek bağışlayalım" gibi bir şey demeye çalışmıyorum.
ama şu duyurunuzdan bile köşeli ve sert bir enerjiniz olduğu anlaşılıyor.

kendi huzurunu bozmadan arkadaşına destek olmak istemiş olabilir.
sonuçta kötü niyet yok.
bu tip durumlarda biraz aynaya bakmak lazım.
karşınızdakine anlaşılamayacağı ve reddedileceği mesajını doğrudan verirseniz, hayatın içinde hemfikir olmayacağınızı bildiği veya sizi tanıdığı için tahmin ettiği bazı şeyleri size sormadan yapması ve gizlemesi doğal olur.
  • blatta hiberna  (01.01.17 18:44:12 ~ 18:46:51)
yalan soylemek zorunda birakilmak falan denmis. katilamiyorum. birine yardim etmek istemis olmak suc degil, ancak borcu zamaninda geri alamamak yanlis risk analizi yapmaktir. baskasina danisilsa belki bunun olacagi ongorulebilir. burada ortak butceden verilen bir para soz konusu. dahao tesi bu para kira icin lazim birikmis gereksiz bir para degil.

"ikimizin ortak olarak ihtiyacimiz olan paradan ben gri verip veremeyecegi belli olmayan arkadasima onumuzdeki ayin kredi / kira parasini borc olarak vermek istiyorum kabul ediyor musun?" sorusunun cevabi tabii ki "hayir" olmalidir. karsi tarafin mizaci sorumsuzlugun ve yalanin ciddiyetini ortmez.

yoksa herkes birbirine yardimci olmak ister. sen elinde olsa butun arkadaslarina para dagitmaz misin? yoksa yok oldugunu bilip oyle davranmak gerekiyor. ortak olan bir hesaptan gerekli parayi ne kadar icin yansa da baskasina dagitamazsin. dagitirsin da sonu boyle olur, sorumsuzluktur yani.
  • robokot  (01.01.17 18:59:57)
evliysen/evlilik yoluna girdiysen büyük harcamalar danışmadan yapılmamalı. büyük harcama da bütçeden bütçeye değişir.

  • twelfth  (02.01.17 10:57:01)
o bi hata etmiş de size niye söyleyememiş acaba? bunu bi düşünün.

  • elorelia  (02.01.17 11:29:56)
hata yapma ihtimali olan ve ikisini de etkileyecek bir seyi onceden hayat arkadasina danismadigi icin soyleyememis olabilir mi? "ben nasil olsa hayir cevabi alicam o yuzden bildigimi yapayim" diye dusunmus olabilir mi?

  • robokot  (03.01.17 00:31:40)