Yalan haber

arada denk geliyorum, bildiğim emin olduğum konularda yalan yanlış bilgilerle haberler yapıyor gazeteler. bir de sayılar falan verip tabiri caizse küsurlu atayım da kimse çakmasın modundalar.

daha öncesinde milliyetin, maraşın enerji şehri olması gibi alakasız, bakanlık verileriyle bile hiç uyuşmayan haberi vardı. kaynak mı? ahan da kaynak:
www.milliyet.com.tr

doğrusu ne mi? bir kaynak da burda:
www.epdk.gov.tr

şimdi bunları görüyorsunuz, yanlış olduğunu da biliyorsunuz, kişisel olarak da takıntılıysanız ne yaparsınız? allam çıldiriciim :S

Medyanın amacı bu zaten, yalan ve saptırılmış bilgi ile algın ile oynamak. Diğer haberler ülkenin gerçek sorunları üzerine mi?

  • christopher nolan  (29.12.16 19:08:42)
Twitterda teyitorg var. o haftaki haberlerden hangileri dogru hangileri yalan onu soyluyor. Ona gonder yayinlasin

  • solenkol  (29.12.16 19:15:09)
hocam büyük resmi görmek gibi olmasın amma hala milliyet, hürriyet vs. haberi okuyanları görünce bir gülme geliyor. sadece türkiye'de değil dünyanın her ülkesinde çoğu medya organı belirli gruplar tarafından finanse edilip onların çıkarlarına göre hareket eder. gerçeklik ya da tarafsızlık o kadar hassas konular ki tek bir yalan/yanlış cümle olmadığı halde komple "sktir lan ordan" dedirtebilir bir haber metni.

"doğru haber" diye bir şey yok. duymamızı istedikleri şeyler var. en temizi farklı sesleri dinleyip kendince hangisinin daha doğru ve makul olduğuna karar vermek. bugün dünyanın en saygın, en bilindik gazeteleri bile internet sitelerinde hayvan gibi clickbait yapıyor.
  • der meister  (29.12.16 19:20:20)
@nolan tabi ki algıyla oynamak istiyorlar da, bu kadar aleni bir şekilde, rakamlar ortada dururken böyle haberler yapmak garibime gidiyor. ama bir yandan üst ne ki alt ne olsun

@solenkol, önerini bundan sonrası için kullanacağım.

@der meister, hocam iş hayatı zorlu ve dikenlerle dolu (log kayıtları falan), gerisini sen anla
  • re noreno  (29.12.16 19:26:51)
@acemi, der meister +1 ;)

  • re noreno  (29.12.16 19:27:32)
bakanlık verileriyle uyuşmayanlar hangi bilgilerdir ?

  • elinde tivit  (29.12.16 19:57:04)
@ elinde tivit;

"Türkiye'nin yüzde 8'lik enerji ihtiyacı Kahramanmaraş'tan sağlanıyor"
bakanlık datasına göre %1,8 civarı.
  • re noreno  (29.12.16 20:03:24)
@re noreno haklısın evet, sağlam sallamışlar

  • elinde tivit  (29.12.16 20:16:41)