Kumru denen mucize.. Ama İstanbulda. Çakma değil orjinal..

Selamlar daha önce sorulmuş ama yenilemekte fayda var, sonuç alamamaış çünkü soran kişi..

Öncelikle belirteyim çakma kumru değil sorduğum.. Çeşmeye gittin milletin bayıla bayıla yediği yerden kumruyu aldın, elinde di mi o şimdi o güzelim kumru.. heh onun aynısını yapabilen bir yer var mı İsyanbulda? Soru bu.

Ama aynısı, benzeri, çakması değil.. Ekmeğiyle malzemesiyle aynısı..

Not; Çeşme de hiç kumru yemedim.. Bu kadar ünlü olduğuna göre, İstanbulda her yerde Bambide falan, o iğrenç mayonezli, ketçaplı, kaşarlı değişik ve basit şeyden farklı olmalı diye düşündüm..

şimdi ben bunu ankara'da kumru da satan işlek bir büfeye (isim de vereyim: atakule'nin oradaki acıktım) sordum. cevabı paylaşayım, sanırım istanbul için de geçerli bir cevap olur.

efem kumru denen lezzet-i şahanenin tek olayı o sıkı hamurdan yapılan simit benzeri ocal ekmeğidir. içindekiler zaten standart salam sucuk vs.

şimdi gerek ankara'da olsun, gerek istanbul'da olsun bu ekmekten yapan fırın yok. tek çare kargo ile izmir'den getirtmek. o zaman da gelene kadar bayatlıyor, tadı kalmıyor. kimileri şoklayıp donmuş halde getirip kullanırken eritiyor (ki benim sorduğum adam böyle yapmıştı, mikrodalgada eritip haızırladı) o zaman da ilk anda iyi gibi oluyor ama daha bitirmeden kupkuru, bayattan da beter bir hal alıyor.

o yüzdendir ki ekmek getir bayatlasın, eritince kurusun falan muhabbeti olmasın diye büfeşer orijinal şekilde hazırlayamıyor. ben ankara'da bulamadım. umarım siz istanbulş'da bulursunuz.
  • kibritsuyu  (23.12.09 11:00:36)
Çok mu gizli formül sanki bu ekmeğin formülü..bu ekmeği bir büfeci de yaptıramıyor mu x bir fırına? Yok mu bu stilde bir girişimci farklı olacak işte çıkaracağın ürün..

  • gokriver  (23.12.09 12:04:31)
şunu da gözlerimle gördüm ki izmirli olan dışındakiler kumru ekmeğinin tadından anlamıyor. böh bu ne lan çörek gibi diyor. ekmek arası salam sosis arıyorlar, özel ekmeğini değil. ha yok mu orijinalini de isteyen? var ama az. o kadr az talep için de ne büfeci ekmek ispariş ederi ne fırıncı ona özel ekmek üretir. ama vardır elbet bunu da yapan.

  • kibritsuyu  (23.12.09 12:24:03)
www.istanbul.net.tr

malzemeleri ve hatta ustası bile izmir den geliyor.
  • metox  (23.12.09 15:34:30 ~ 15:35:46)
izmir'lilerin bir olayı var, kendi memleketlerinden çıkma her olayı çok matah sayıyorlar. boyoz denen şey son derece sıradan bir hamurişi, kumru desen yine herhangi bir özelliği olmayan bir sandviç. inanıyorum ki izmir'li bir adama zorla bok yedirt istanbul'da "izmir boku olsa yenirdi de, bunun tadı berbat" der sana.

  • plainwalker  (23.12.09 16:15:04)
www.istanbul.net.tr

buradan çok memnun kalacaksın. en son 4 ay önce yemiştim ama 1e1 çeşme kumrusu yapıyorlar. pekmezli ekmekli vs.

@plainwalker;
boyoz sıcakken yumurta ve çayla sabah saat 5 gibi yenir. soğuk yersen bi sike benzetemezsin. izmir'in çabuk kahvaltı kültürüdür. nasıl istanbulda "çatal" denilen ne sikime yaradığı bilinmez şey satılıyorsa izmir'de de o var. bir şehrin yerel kültürü üzerinden o insanları aşağılamak onlardan daha alt seviyelere gelmek demektir. kumrunun malzemesi orta karar ve içinden taşmayanı makbuldür içine ketçap mayonez sıkılıp bok edilmez. hatta sayaslısını yemediysen hiç konuşmayacaksın. bilmeden ahkam kesmeyin, genelleme de yapmayın aklınızı alırım bak =)
  • atrin  (23.12.09 16:40:45)