rus müzikleri

Sevgili Arctic Monkeys'in "505" şarkısını açarken, aynı isimle başka bi parça olduğunu gördüm, neymiş dedim ve rus müzik listesi içine düştüm.
Yarım saattir hayatımda ilk defa rus muziği dinliyorum. Ve kafamda sorular uyandı.

1- Rus olmayanların da dinlediği, global müzik içinde yeri olan bir şey mi rus müziği? (Hakim olmadığım için bilmiyorum) Mesela Power FM'de filan çalıyo mu? Ya da müzik kanallarında?
Yoksa sadece (nedense:) güzel fizikli kadınlar klipleri olarak mı görülüyor?
Endüstriyel müzik türleri arasında dili rusça olanlar mı?
Klipleri çok iyi görünüyor ayrıca.

2- Siz özellikle dinliyor musunuz?

dinliyorum tarzına göre piyasada bilinen rus grupları var.

vespero, yuri gagarin, iamthemorning benim dinlediklerimden aklıma gelenler.
  • huleyn  (27.12.16 12:24:46)
global müzik içinde yeri olup olmadığını bilmiyorum çünkü global müziği bilmiyor ve takip etmiyorum ama dönem dönem çıkıyor arada birkaç şarkı. yine de yaygın değil sanırım.

ben kendim dinliyorum hatta son aylarda sadece rusça dinliyorum. bunda rusça öğreniyor olmamın ve çocukluğumdan beri ağır rusçu olmamın payı var elbette, yoksa müzik güzel olduğundan değil yani. benim dinlediğim şarkıyı dinlesen gödünle gülersin muhtemelen, ulan bu ne dersin. halbuki ben onu dinlediğimde karlı bir omsk sabahına uyandığımı ve apartmanın önünde bekleyen ladama koştuğumu, her karşılaştığım insana privyet deyu deyu gülücükler dağıttığımı hayal ediyorum. anlayamazsınız :(
  • der meister  (27.12.16 12:30:24)
Rusçu olacak kadar değil ama biraz gopnikseverlik var bende de, o yüzden diğer ülkelerden daha fazla dikkatimi çekmiş olabilir. Biraz anlayabilirim belki:)

  • neynep  (27.12.16 12:52:48)
hahahaha madem öyle diyorsun, sana 5 dakikada aşırı dozda gopnik yüklemesi yapacak bir canlı performans önereyim,

www.youtube.com

ben bu grubu çok seviyorum mesela, diğer şarkılarını da dinliyorum ama bizim rusça kursunda mesela millet whatsapp grubunda rusça şarkı atıyor, ben atamıyorum jsfksl bunu mu atayım şimdi :( dans eden tiplere dikkat. bu festival letonya'da düzenleniyor sanırım, bunlar gurbetçi gopnikler.

şu veya mesela,

www.youtube.com

çok gaz ve bence güzel bi şarkı, ben bayılıyorum ama dediğim gibi insanlara "bunu seviyorum" diyemiyorum açıkçası, rus bir arkadaşım bumer dinlediğimi söyleyince bayağı gülmüş ve bumer'i nereden bulduğumu sormuştu :/
  • der meister  (27.12.16 13:02:00)
Rus halk müziğini çok severim. Bunları nasıl keşfettiğimi gerçekten hatırlamıyorum. Son dönemlerde çıkan elektronik müzikleri YouTube'da Russian Hits June 2016 diye arayarak buluyordum. Bulgarca şarkıları çok sevdiğimden Kiril alfabesini okumayı ve yazmayı biliyorum. Bu sayede YouTube'da gezinirken kimi ve neyi dinlediğimi anlamam zor olmuyor. Power FM'de çıkmaz böyle şarkılar. Önceden Radyo Mydonose vardı. Şu anda var mı bilmiyorum ama orada tüm dünyadan şarkılar çalardı. Önceleri çok radyo dinlerdim, denk geldiğim oldu birçok kez. Televizyonda TMB kanalı var. Türk ülkelerinin müzikleri falan çalınıyor hep. Örneğin Kazakistanlı bazı şarkıcılar Rusça da söylüyor. Ruslar tekno müzik konusunda biraz iyi. Bir sürü ünsüz DJ'leri var. Bazıları iyi, bazıları kötü. Hiç öyle akılda kalan bir Rus klibi izlemedim. Kızlar güzel olabilir ama prodüksiyon konusunda zayıflar.

  • dissendium  (27.12.16 13:10:19)
2- Dinliyor ve seviyorum. Mesela Pelageya'nın şarkılarını şiddetle tavsiye ederim. Etnik niteliği olan güzel ezgilerdir.

www.youtube.com
  • lazarus  (27.12.16 13:29:56 ~ 13:31:58)
Çeşitli :) öneriler için çok teşekkür ederim, gittikçe seviyorum:)
@lazarus; bu tarz, elf müziği gibi geldi bana :)

  • neynep  (27.12.16 13:40:43)