Bu Devirde Ahşap Atölyesi Açmak

Selamlar duyuru ahalisi. Meslek içmimarlık. Diyorum ki biraz kredi, borç harç belki kosgeble falan bir mobilya atölyesi açayım. Seri üretimden ziyade butik kişiye özel tasarımlarımı üretebileceğim, mdf den ziyade masif ürünler üretebileceğim bir yer. Müşteri profili olarak otel vs gibi büyük yerler olmayacak tabiki, hane, konut en fazla kafe bar tarzı yerler. Ha ek olarak tabii ki içmimarlık, tadilat vs hizmeti de vereceğim. Lakin piyasanın içinde bulunduğu durum kafamı karıştırıyor. Siz nedersiniz, şu an böyle bir işe kalkışmak hata mı olur? Piyasada olan yada piyasa ile yakından alakalı dostlar fikirlerini esirgemezlerse sevinirim.

ortalık kötü, para cebinde hazır olsa, kurulu düzenin olsa yanında bunu da yap derdim belki ama şu şartlarda yatırım cesaret istiyor.

bence ahşap işlemeyi bilmiyorsan hiç uğraşma, biliyorsan da borç harçla uğraşma.
atölyesini kullanabileceğin bir marangozla anlaşmaya çalış. çok daha verimli olur?
  • azizakin  (23.12.16 15:45:17)
Modüler mobilya neyse de özel tasarım maliyetli ürünler zor gider bana göre

  • gazozailacatmauzmani  (23.12.16 15:56:50)
yurt disina pazarlayabileceksen gir yoksa girme. burada bekledigin satisi yapamazsin.

  • idexo  (23.12.16 16:11:56)
@azizakin yav dostum atölyesini kullanabileceğim marangozla çalışılır, bütün mimar/içmimarlar bu şekilde çalışıyorlar da şöyle sorunlar yaşanıyor başka bir atölye ile çalıştığında mesela; kafandaki işi ustaya anlatmak, ustanın bunu anlaması-özellile biraz sıradışı iş yapmaya çalıştın mı hemen "neden böyle yapıyon ki? macera mı arıyon sen?" soruları-, ustanın senin işine sırası gelmesi, senin kullanmasını istediğin detay çözümleri için adamı ikna etmek çoğu zaman tartışmak vs vs. kendim çalıştıracağım bir ustayla bu sorunlarla yüzleşmem en azından. işte tek kafamı kurcalayan konu piyasanın durumu... düzlüğe çıkar mı, çıkarsa ne zaman çıkar gibi deli sorular var kafamda :) neticede 10 - 15 bine ihtiyacım olan alet edavatı 0 olarak alabiliyorum.

@gazozailacatmauzmani e zaten müşterisi de ona göre olacak. orta-üst ve üst gelir seviyesine yönelik. modüler mobilyada sürümden kazanılır, özel tasarım da ne bileyim aylık 2 - 3 adet masadır, tv ünitesidir falan gibi iş ilk etapta çarkı döndürmeye yeter diye düşünüyorum.
  • issiz karga  (23.12.16 16:13:19)
@idexo valla bir ara şu ankara anltlaşması muhabbeti bile geçti aklımdan ama tamamen yabancı bir ülke, piyasa ve müşteri alışkanlıklarıyla baş etmek çok zor. yurt dışı işi de biraz yaş gibi geliyor bana. zaten piyasaya yeni girmiş adı duyulmamış bir tasarımcı olacağım, kendi ülkesinde yaptırmaktansa neden bana yaptırsın adam, lojistik, garanti gibi konularda riske girerek.

  • issiz karga  (23.12.16 16:16:28)
Sitelerde bir dünya böyle yer doldu. Kütüğü bir sürü çeşit yapıp yeni mezunları çalıştırarak mimarlık Bürosu oldu her yer özel tasarım her yer mimarlık yazar oldu. Mimar olmayan adam dahi kartvizite mimar yazıyor. Bence şu piyasada sermayesiz çok zor ayakta durman. Açacak sermayeyi geçtim seni 2-3 yıl idare edecek isim yapman için gerekli sürede seni ayakta tutacak ekstra mevduatın olmalı bana göre yoksa diğer türlü barınmak çok zor.

  • gozu acik sevisen yahudi  (23.12.16 16:55:51)
usta ile çalışmanın zor olduğunu herkes biliyor da dişine göre usta bulduğunda pahalı olduğunu kimse düşünmek istemiyor.

sanatı olan, karşısındakinin ne dediğini anlayıp uygulayabilen adam zaten iş güç dükkan sahibidir, kolay kolay yanına gelip çalışmaz, çalışmayı kabul etse de tatmin etmek zor olur.

ikna ettin parasını da verdin adam düzenini bozdu geldi diyelim, sanıyor musun ki öteki ustalar gibi yapmayacak? daha bile beter yapar. işi senin dediğin gibi yapmadı diye falan ters düşersen de tam işin ortasında çıkar gider kapatır telefonlarını bulamazsın yemin ediyorum. çok uyuz olursa daha da gelmez bir de üstüne alo 170'e şikayet eder maskesiz çalıştırdı ciğerim talaş doldu zalım bu der devlet gtünden kan alır.

çok güzel adam yönetirim insan ilişkilerim, ticari zekam da süper diyorsan şunu yapmaya çalış; atölyesi olan bir marangoza de ki atölyeni ustasız çıraksız saatlik/günlük kaç paradan kiralarsın.

kiralamayı kabul ederse o zaman çalışmak istediğin yanına almayı planladığın ustanı al atölyeye götür ilk birkaç işini böyle gör. sonra baktın oluyor, yürüyor bu şekilde, kendi atölyeni kurarsın.

yine de mekanı alet edevatı ustayı ayarlayıp işin satış pazarlama projelendirme uygulama vs tüm safhalarıyla uğraşmak çok ekstrem iş. arka bahçeden kendi uydumu fırlatıcam de ortak olayım mesela ama bu çok zor ya.

ortalık düzelir mi? valla bilmiyorum. ben düzelmeyecekmiş gibi hareket ediyorum fakat her iş farklı tabi.
sen şu anda aktif olarak çalışıyor musun? yani ayda 2-3 tv ünitesi olacak falan derken zaten yapıyor musun yoksa sallıyor musun?
  • azizakin  (23.12.16 17:52:08)
ozet: bi marangoz bulun, onun atolyesi ve aletlerini kullanının, isi siz yapın. ona kira veya komisyon odeyin. biz kendi mobilyalarımızı boyle yapıyoruz.

detay: bi arkadaş özel tasarım ahşap mobilya yapıyor. ama surum o kadar az ki artık yavaş yavaş mdf işleri de kabul etmek durumunda kaldı.

eğer imkanınız varsa tanıdığınız bi marangozun atolyesinde çalışın tabi gerçek ahşap işleyen usta bulabilirseniz. iş tamamen mdf ebatlama ve minifix takmaya donmuş durumda. kalınlık planyası olan marangozhane bile kalmadı. ahşap isleyecekseniz bu şart malum.

piyasada tanınmadan bu kadar buyuk yatırım yapmak bence riskli. gittiğiniz yerde aletlerini kullanmak karşılığı ustaya belli bir miktar odeme yaparsınız. bi bakarsnız siz becerebiliyr musunuz, keyif alıyor musunuz, yaptıklarınız pazar bulabiliyor mu. duruma gore kendi yerinizi açıp açmamaya karar verirsiniz.

ust-orta kesime yonelik demissiniz ama kaliteli kereste fiyatları dolar ve euro uzerinden, malum aldı basını gitti. yerli cam cok dayanıklı değil. uzun vadede de çıralı olduğundan aletlere zarar veriyor. 3 boy kızılcam veya ceviz 80 tl civarı. yani orta kesimde sipariş verecek butce olmaz. ust kesimse zaten bu işle uğraşmaz, gider mudodan alır.
  • halanne  (23.12.16 20:05:35)