duyuru gurmeleri yemek ne yapayım

günaydın millet daha kahvaltısını bile yapmayanlar vardır ama biz akşam yemeği menüsü konuşacağız. Aksam yemekte et yapacağım. 6 kişi olacağız. İlk ızgara antrikot yapam dedim ama 1 tane döküm tavam var ona da 2 tane sığıyor. 6 taneyi yapana kadar soğur diğerleri. ben de kuzu pirzola ızgara yapayım dedim. tavada yaptıklarımı soğumasın diye ısıtılmış fırına atarım. olur mu öyle? sorularım da şunlar;

* kişi başı 4 kalem pirzola nasıl?
* tüm menü şöyle nasıl? domates corbası, patates püresi yada fırında elma dilim patates yada pilav, pirzola, buharda pişmiş brokoli, salata, yogurtlu meze, tatlı trileçe...
* patates püresi yada fırında elma dilim patates yada pilav bunlardan hangi birini yada ikisini yapayım?

Elinde döküm tava varsa bence şöyle yap; önce 6 tane antrikotu her yüzü 1er dakika olacak şekilde tavada mühürle, mühürlediklerini hemen tahtanın üzerine koy, biraz dinlensin diğerleri olana kadar, toplamda 10 dakikada halledersin bence bunu, daha sonra fırına atıp 10 dakika da orda tut hepsini, üzerine biraz tereyağı koyabilirsin.

Yanına da ben patates gratin yapıyorum, kremalı çok güzel oluyor, hatta bir borcamda patates, brokoli, karnabahar, havuç krema ve sarımsakla güzel bir karışık sebze gratin yapabilirsin.

Yanına da elindeki tüm otlarla bir salata.
  • yonge and bloor  (22.12.16 11:14:13)
"Elinde döküm tava varsa bence şöyle yap; önce 6 tane antrikotu her yüzü 1er dakika olacak şekilde tavada mühürle, mühürlediklerini hemen tahtanın üzerine koy, biraz dinlensin diğerleri olana kadar, toplamda 10 dakikada halledersin bence bunu, daha sonra fırına atıp 10 dakika da orda tut hepsini..."
aynen ama bundan sonra bir de şey yapın: fırına porselen ısıya dayanıklı tabak da koyun tabak sıcaklığı (>+200) olsun. servis ederken tabağa biraz et suyu yada tereyağ sonra eti sonra tereyağı koyduk mu tamamdır. şov yapacam derseniz et'den önce 1-2 damla limon damlatabilirsiniz et suyunun üzerine...

  • qobel  (22.12.16 11:24:01)
Gurme değilim ama ben sevmiyorum çok kişiye ayrı ayrı et yapmayı, dediğin gibi soğuyor, fırında da hiç denemedim. O yüzden 4'ten fazla kişi varsa etli fajita gibi tarifleri tercih ediyorum. Çok güzel oluyor.

Etin yanına pilavı yakıştıramıyorum ben (belki iç pilav olabilir). Patates püresi ve brokoli, havuç vs tercih ediyorum daha çok. Eti yukarda dedikleri gibi fırında yapacaksan, içine kaşar doldurulmuş mantar da atabilirsin yanına. O da güzel oluyor.

Afiyet olsun.
  • peggy  (22.12.16 11:53:29)
saglik istiyorsak et ile salata mantikli. ama lezzet olarak pure kalpkalpkalp (feslegenli hem de)
pilav da yap vakit varsa, isteyene bir kepce ver gec.

  • jimicik  (22.12.16 15:53:04)