Baba oldum :) bebekten kan alimi?

Selam millet. Dun baba oldum :) paylasmak istedim.

Bu arada gece kayinvalidem kaliyor hastanede. Fotograf attilar, elinde kabarri gordum. Meger eli mosmormus.

Ne oldu dedim. Esim de saglikci (paramedic), bakima gitmisti. Kan almislar dedi. Sordunuz mu senin yorumun mu dedim. Saglikci olarak bu soruyu sorarsam gulerler dedi. Inat etti sormuyor simdi elden kan mi alindi diye. Alti ustu cocuktan kan aldiniz mi diyecekler, demiyorlar. Sinirlerim bozuldu.

Benim bildigim kan topuktan alinir. Cocugun elinden neden almislar?

Yani kalkip hastaneye gidecegim simdi.

Not: bu kadar panik olmamin sebebi de su: normal dogum baslamisti. Hersey normal zannediliyordu. Bazi ters giden seyleri ebelerin, hemsirelerin, ailelerin "olur oyle" demelerine ragmen ikna olmayip, doktoru isrlarla getirmem sayesinde bebegimzin kalp atislarinun durdugunu anlamasini saglaadan kaynaklaniyor. Benim israrim ve sorgilamam olmasa o an doktoru cagirmayacaklardi. Doktorumuz tersligi hemen farketti, hemsirleri azarladi bana da tesekkur etti. Simdi benzer bir sey olmasin diyorum.

öncelikle hayırlı evlat olsun, allah analı babalı büyütsün diyorum.

ikinci olarak da evlendiniz ve 9 ay sonra çocuğunuz oldu, çok çabuk.
  • pinkpeony  (21.12.16 01:15:31)
hayırlı olsun hocam :) allah analı babalı büyütsün.

içinizde kalmasın, ya gidin ya da bi şekilde sordurtun. tahmin edebiliyorum içinizin içinizi yediğini. çok normal bu durum.
  • rajaz  (21.12.16 01:17:09)
allah analı babalı büyütsün. git sor tabi abi

  • klar  (21.12.16 01:31:25)
Hayırlı olsun, bizimkinde topuktan aldılar.

  • cakabo  (21.12.16 01:33:54)
Gidip sen sorsan daha iyi olabilir. Eşin henüz hassas, belki senin bilmediğin bazı dengeleri gütmek zorundadır vs... sen gitsen daha iyi.

Hayırlı huzurlu sağlıklı uğurlu kutlu insan olsun analı babalı kardeşli büyüsün :)
  • yaren  (21.12.16 05:29:05)
Öncelikle hayırlı olsun. Siz doğrusunu yapıyorsunuz, çünkü o yavrucak candan öte can. Tabi kılı kırk yaracaksınız.

Bizimki 5 aylık olacak yakında, bizde de elinden kan almışlardı. Niye olduğunu söylemişlerdi ama şimdi unuttum.

Ayrıca sonradan topuktan da almışlardı. İkisinin amacı farklıydı.
  • yemrem  (21.12.16 06:52:29)
Cok sevindim. Allah anali babali buyutsun.

Umarim cok sagliklidir.
  • fakyoras  (21.12.16 07:01:24)
Hayırlı olsun, çok sevindim. Sormuşlar mı bari?

  • dessy  (21.12.16 08:47:53)
ne çıktı benim bildiğim topuktan alınır?

  • sizofren06  (21.12.16 10:49:55)
hayırlı olsun, güle güle büyütün, güzel bir ömür sürsün.

topuktan alınması şart değil, sadece daha kolay olduğu için tercih ediliyor.

bizimkinin doğumda neresinden aldılar bilmiyorum ama 5. gün muayenesinde elini büküp elinin üstünden almışlardı. ben de o zaman "topuktan alınması gerekmiyo mu yaa" diye paniklemiştim, araştırmalarımda ikisinin deaynı kan olduğunu, topuğun sadece daha kolay olduğu için tercih edildiğini öğrenmiştim.
  • kibritsuyu  (21.12.16 11:04:02 ~ 11:15:27)
hayırlı olsun, Allah analı babalı büyütsün, erkekse adı Bora olsun :)

sonuç ne oldu, sormuşlar mı?
  • c1b2k3  (21.12.16 11:08:14)
İhtiyac varsa alınır heryerden

  • Erensq06  (21.12.16 13:54:38)
Hayırlı olsun, yazgısı güzel olsun inşallah :) Sorun neymiş?

  • Kresto  (21.12.16 14:07:02 ~ 14:10:10)
topuk kani ile elin üzerinden alınan kan farklıdır.

topuk kani rutin uygulamadır. hatta 1 hafta sonra saglik ocağına gittiğinizde yine alınır muhtemelen. hazırlıklı olun.

elinin üzerinden alınan kanda muhtemelen başka değerler bakılmıştır. riskli bir doğum olmuş. buna istinaden bakılan testler olabilir, sarılık olabilir...
bebekten kan alınacağı zaman elinden alınır. normaldir.

eşinizi üzmeyin.
hayırlı olsun :)
  • balik kraker  (21.12.16 14:32:14)
Dayanamadim, gece gittim sessizce sordum. Topugundan sabah alinmis, tekrar orayi morartmamak icin elden almislar.

Kan grubu tesbit edilmis. Onun icinmis. Benle ayni grup kizim da :)

Hayirli olsun dilekleriniz icin herkese teker teker tesekkur ederim.

Cok kiymetlisiniz. Tesekkurler.
  • evrenos gazi  (22.12.16 03:04:58)
şimdi tam olarak şöyle. önceki mesajımı biraz açayım.

ev tipi kan şekeri ölçüm cihazlarında parmağın ucu lansetle delinip bir damla kandan şeker ölçülüyor. ama hastaneye tahlile gittiğinizde koldan tiple alınıyor ya mesela.

mantık aynı. kan aynı kan. bir farkı yok. normalde rutin yenidoğan testlerinde kan şekeri ölçüm cihazı hesabı birkaç damla kan yeterli. hatta optik form gibi bir kağıdın üstüne oradaki yuvarlakları dolduracak kadar kan damlatmak yetiyor. o yüzden çocuğu zedelememek adına topuktan deliyorlar. bahsettiğim rutin yenidoğan testi şu: images.slideplayer.biz.tr oradaki dört yuvarlağı doldurmak için topuktan delinerek alınan dört damla kan yeterli.

tüple alınmayı gerektiren bir durum varsa (illa kötü bir şey olmasına gerek yok, kötü düşünmeyin. yenidoğan sarılığı vardır, bilirubin seviyesine bakarlar sarılık hangi boyutta, anne sütüyle güneş ışığıyla geçer mi, uv tedavisi yapılmalı mı falan diye. anneyle babada kan uyuşmazlığı vardır, kan grubuna bakarlar vs), yani farklı tahliller için daha fazla kan gerekli ise elinden girip tüple alırlar. e tüple aldıktan sonra da tekrar topuğunu delmezler. o alınan kandan formdaki yuvarlakları da doldururlar. o yüzden topuk yerine elden kan alınabilir.
  • kibritsuyu  (22.12.16 07:50:37 ~ 11:48:21)