Evli ve Evlilik arifesindeki arkadaşlar !!!

Yaklaşık olarak ne kadara geldi bu iş ?

Anne, baba, kaynana, kayınpeder destek oldu mu ?

Öncesinde illa ev aldınız mı ?

Bi özet geçiniz.

İyi günner. Teşekkürler.

2011 yılı itibari ile 25 milyar :) eşya, takılar vs+ düğün. İlk kiraya çıkmıştım. Anne baba yardımı olmadı aynı şekilde kayınbaba kaynana da pek yardım etmedi kendi yagimizda kavrulduk. Önceden birikmisimiz vardı borçlanmadan lüzumsuz masraf yapmadan çıktık işin içinden. Bu işlerde tutumlu olucaksiniz elalem ne der diye çıkarsanız 70-80 milyar masraf yaparsiniz. Gerek yok tutumlu olun israf ve gösterişten kaçının tek tavsiyem

  • Fritz-X  (20.12.16 10:19:57)
ben takip için ilişeyim dedim,

cevap: ablam için konuşuyorum, geçen sene eylül'de evlendi. 80 bin civarı düğün masrafları, kişi sayısı 700 civarıymış. İncek'te açık havada yapıldı işte yemek, canlı müzik falan. Eşi babasından kalan evi satıp yeni bir ev aldılar 610 bin civarı evin içini bilmiyorum ama en az 70-80 bin gitmiştir.

Totalde nerden baksan 800 bin civarı :S babam pintinin önde gideni olduğu için karışmadı hiçbirşeye, çok az destek oldu, annem elinden geldiğince destek oldu 50 bin civarı çıkarmıştır en fazla. yer: Ankara
  • mirty  (20.12.16 10:28:55 ~ 10:30:18)
sana bağlı masraf.

biz ev değiştirmedik yaşadığımız evde kaldık, yeni eşya almadık.

düğün yapmadık. aile hiç para vermedi.

650 tl nikah, 650 gelinlik (eski ayakkabımı giydim), 300 damatlık, gece arkadaşlarla eğlence yaptık onda da biz ortaya bişiler koyduk, kalan herkes kendi ödedi, bizim kısım 3500 tl oldu. davetiye nikah şekeri davetiye bağış yaptık, herhalde 350 civarı bir şeydi.

İşte totalde 5500 filan olmuş. gayet uygun yani. istersen geceyi de yapma balayına git. 2000 tl'ye evlenmiş olursun. ek bilgi olarak herkes deli gibi eğlendi iki yıl geçti hala herkes bizim gece çok eğlenildiğini anlatır. yani sana bağlı yine. 10binler verip düğün yapıyorsun bi de kimse memnun olmuyor..

bu arada takılan altınlardan da 20bin civarı geldi.
  • kaputt  (20.12.16 10:52:35 ~ 10:56:05)
Ya çok fark ediyor, tamamen size bağlı, ucu çok açık. Karşılaştırma açısından bizim konsepti söyleyeyim:

1. Eylülde evlendik. Düğün yapmadık, izmir'de güzel bir mekanda nikah + kokteyl, 300 kişi: 15bin. kına gecesi istanbul'da güzel bir mekanda 4 bin. gelinlik 2bin. damatlık 1500. fotoğrafçı 2bin. video bin. alyanslar bin500. nikah şekeri, bağış olarak 1200. davetiye 300. bunların dışında gelin-damat bohçaları, gelin çiçeği, bahşişler(maalesef) vs toplam olarak 32bin diyebiliriz.

Yukarıdakilerden sadece alyansları ve fotoğraf-videoyu biz ödedik. Gerisini aileler ödedi. Bize kalsa kokteyl de değil sadece nikah yapacaktık çünkü, onlar düğün diye zorladılar, kokteylde anlaştık. Kendileri kaşındılar yani.

2. Öncesinde ev aldılar bize evet, ama illa şart değil. Bizimki denk geldi. Ev istanbul'da 340bin.

3. Ev eşyalarının tamamını eşimle ikimiz aldık. Çamaşır ve bulaşık makinesi dışında toplam 25bin tuttu. Balayını da kendimiz ödedik, o da 10bine yakın tuttu.

6. Takılan takılar 60bindi. Yarısını ev eşyaları ve balayına sayarsak karımız 30bin.

Özet bu şekilde.
  • peggy  (20.12.16 11:04:22 ~ 11:05:52)
evlilik sürecindeyim. düğünün nerede olacağına da çok bağlı, bizimki denizli'de olduğu için ve düğün mekânının sahibi tanıdık olduğu için istanbul'a göre çok, çok ucuza geliyor.

- nişan denizli'de, biz karşılıyoruz. yemekli, yaklaşık 80 kişi olacak (yakın akraba çok). nişanı yapacağımız yerin sahibi tanıdık. kıyafet, alyans, vs. toplam 4, 4.5 bin gibi tutacak.

- kına gecesi denizli'de, babam karşılayacak. mekân, ikram ve müzik 3.5 bin. kıyafetleri kendimiz hallederiz.

- düğün kır düğünü, 750-800 kişi yemekli, sahibi tanıdık. 21 bin. bunun yarısını biz karşılıyoruz, diğer yarısını aileler bölüşüyorlar.

- gelinlik, damatlık kendimiz karşılarız. fotoğrafçı tutmayacağız, arkadaşlar halledecek. erkek arkadaşımın ailesi 30 bin liralık altın takacağız dedi, gerek yok az bir şey takın kalanını nakit alalım dedik. bu benim talep ettiğim bir şey değil kesinlikle, kendileri istiyor. bu parayı ev için kullanırız büyük ihtimalle.

- ev almıyoruz, gerek yok.
  • gmzo  (20.12.16 11:40:10)
6500 dugun salonu (yemekli) 25bin takilar, 5000 balayi, 2500 gelinlik damatlik ve bindalli mi neyse o, fotograf cekimine verdik 1700 tl(biz farkli sehirde cektirdik o yuzden yuksek fiyat) 20 bin euro ev tadilati, 12bin euro noter parasi, ev esyalari ortalama 15bin euro. Ev aldik kira odememek icin aylik 700 euro da taksit var her ay. E tabi bunlar bariz olanlar. Ufak tefek harcamalarda oluyor illa ki balayinda ve dugun zamaninda iyice giriyor.

Yani bol para sart oluyor bir yerde. Tabi iki ailede yardim etti odemeler konusunda.
Takilarin ve noter parasinin vs yardimini yaptilar kalani biz hallettik.
  • England  (20.12.16 13:07:03)
Ağustosta evlendim, düğün yapmadık. Nikah salonunda nikah akşamına yakın arkadaşlarla bir bara gittik.

Kiraya çıktık, 1200 tlye.emlakçıya depozitoya 2200 tl verdik.

perdeleri ve buzdolabını benim ailem aldı. Yemek odası takımını eşimin ailesi. Diğer beyaz eşyaları benim bekar evimden getirdik. Ayni şekilde çalışma odası ve misafir odasını da olduğu gibi benim eski evimden getirdik. Yatak odası takımını ikea dan, koltuk takımı ve yatağı enza dan aldık.
Nikah şekeri ve davetiyede olabildiğince ucuzunu seçtim.

Bir halı aldık stepten birkaç paspasımsı halıyı da madame Cocodan aldık, 600e bütün halıları halletmişizdir.

Mutfak malzemeleri ve havlu nevresim gibi şeyleri genelde benim ailem aldı, annemin yıllar önce aldığı şeyler de varmış zaten.

Ekmek kızarma Makinesi, kettle, süpürge, robot falan kendimiz aldık.

Toplamda eşim ile benim kenarda birikmiş 20bin liramız vardı aşağı yukarı. Geriye 7bin kaldı çoğu şeyi taksit ile aldığımızdan. Bu ay sonunda bütün taksitlerimiz bitmiş oluyor, o on bin de bu taksitleri karşıladı.

Yani ailelerimizin yaptığı masrafı saymazsak biz 25bin tl harcadık maksimum gelinlik fotoğrafçı falan dahil.

Yemek odası takımı 3 bin, perdeler 3 bin, buz dolabı da 4 bin tl civarındaydı. Bize kalsa aileleri hiç karıştırmak istemedik ama bi yere kadar uzak durabiliyorlar.

Gelen altınları da peşinat yapıp araba aldık.

Bir de eğer istersen elimde fazla gelinlik var, ya da bir isteyen olursa.

Mobildeyim çok ayrıntılı yazamadım. Kolay gelsin.
  • 111111  (20.12.16 16:43:39)
Balayı da dahil yukarıdaki miktara. Nişanı da aile içinde ufak bir yemek şeklinde yapmıştık babam bin iki bin arası ödemiştir muhtemelen. Elbisemle ayakkabım da 300 falan tutmuştur nişanda. Forevernew rulz.

  • 111111  (20.12.16 16:46:11)