cinsel yolla bulaşan hastalık ve testler +18

Yurtdışındayım, doktora gittim Elisa testi yaptırmak istediğimi söyledim. Doktor dinledi, sorular sordu vs. Bu arada ağrı sızı, yanma, idrar renginde değişme, tuhaf renkli akıntı vs. hiçbiri yok. Tek problem penis başında hafif kırmızılık sadece sağ ve sol tarafta. Doktorun tahmini tahriş ama ben doktordan yine de kontrol amaçlı test istediğimi söyledim. Doktor tamam dedi Elisa dışında her testi istemiş: Klamidya, ureaplasma, trikomonas testleri istemiş. Bu testlerin bana bu arada toplam maliyeti kliniğin tahminine göre 500-600€, bu testler sahiden elzem testler midir? Cinsel yolla bulaşan hastalıkları kontrol amaçlı test istediğimi söylememe ve bu testlerin hiçbirisinin belirtilerini göstermeme rağmen yine de yaptırmalı mıyım bu testleri?

Biri varsa diğeri de vardır diyerek istemesi mantıklı sonuçta riskli bir cinsel ilişkiden bahsetmişsin. Tedavisi tek doz antibiyotik. Türkiye'de erkeklerde akıntı varsa Gonore mi diye bakılır ama Klamidya ve Ureoplasma da varmış gibi tedavi verilir. Tek seferde hepsinden kurtulursun. Trichomonas kadında varsa eş tedavisi yapılır. Erkekte bakılmıyor.

  • Lim5  (15.12.16 23:04:15)
olay doktordan daha iyi biliyor kafası değil. problem non-eu olduğum için burda herkese verilen reçeteyi alamıyor oluşum ve bu testleri yaptırmam için üniversitenin aciline gidip o reçetenin oluşturulmasını sağlamam (bunun için doktorun durumumun acil olduğuna karar vermesi gerekiyor) ardından doktor acil olduğuna karar verirse üniversite hastanesinden gün alıp sonra özel sigortam ile iletişime geçip tüm parayı ödeyeceklerinden emin olup sonra verdikleri günde bu testleri yaptırmam. sıkıntı orda uzun lafın kısası. o sebeple öyle sordum soruyu bu testler sahiden gerekli mi diye. doktordan daha iyi bildiğimden, doktora ısrar ettiğimden de değil. kaldı ki arada bir bu tarz testleri yaptırmak sağlık açısından da önemli. sadece doktora risk taşıyabilecek bir ilişkiden bahsetmişken elisa testi dışında bu testleri istemesine şaşırdım hepsi bu.

  • gokyuzu gibi  (15.12.16 23:36:26)
mermize'a sonuna kadar katılıyorum.

  • buffy de vampir sayılır  (15.12.16 23:37:56)
buffy +1

  • konar konmaz omer konur  (15.12.16 23:42:08)
konar konmaz omer konur +1

  • mezarkabul  (15.12.16 23:43:30)
Ekşi duyurunun başka tarafından anlama olayından çıkması lazım. Adam doktordan daha iyi biliyorum dememiş, sizce gerekli mi demiş.

Bir sonraki gidişinde elisa testi ile bunların arasındaki fark nedir, neden onu istemediniz diye sorarsın, hem kafan rahat olur hem de bilgilenmiş olursun.
  • notinhere  (15.12.16 23:43:34)
elisa bir yöntem adıdır. sadece hiv'ye değil, diğer birçok hastalığa da bakar ve tüm şüpheli ilişkilerden sonra elzemdir.

ancak elisa ilişkiden kısa süre sonra kesin sonuç vermez. en az 3 ay geçmesi gerekli. belki bu yüzden şu an için gerek görmemiş olabilir.
  • isimsiz uye  (16.12.16 03:47:13)
akıl sağlığın için yaptır. yoksa sürekli bunları düşüneceksin. ama 500 euro çok. istanbula gel devlet hastanesinde ücretsiz yaptır. daha ucuza gelir.

  • amuzende  (16.12.16 10:36:18)