Kardeşimi iç güveysi olarak kayıp mi ediyoruz?

Erkek kardeşim ne yazık ki herkese karşı biraz mesafelidir. Ilgili de değil. Bir abi gibi hiç değil. Mesela kardeşim kpssye girecek 2 yıl tarihini bilmez düşünmez bir arayıp başarılar dilemez.

Aslında kafamız uyuşur. Yazın beraber olunca dışarıya çıkarız eğleniriz vs vs. Bir anlaşamama yok ortada.

3 yıldır bölümden bir sevgilisi var. Son sınıftalar. Hayatı paylaşıyorlar. Muhtemelen ileriye taşıyacaklar da. Kız arkadaşına oldukça sıcak ve içten de davrandık. Herseferinde bir hediye ile gittik. Ben arkadaşımmış gibi davrandım hep.

Ben bu seneye kadar üniversitede idim. Annem babam ayrı. Kız kardeşim geçmişinde bir travma olduğu icin evde tek kalamıyor. Annem o yüzden ne benim yanima ne erkek kardeşimin yanina gelemez. Arada babam gelir.

Kız arkadaşı ise ailenin son çocuğu. Ailesi çok kibar ve tam dengimiz insanlar. Annesiyle tanıştım çok hanımefendi, babası vefat etmiş. Kadın diğer çocuklarını evlendirdiği için çok sık küçük kizinin yanına geçiyor. Bizim ki yazın onlara gidip 2 hafta fln kalıyor, annesi ile anne oğul gibi. ablasının düğününe tee nereye onlarin aileden olarak gitti geldi.

Ama bir sorun var. Erkek kardeşim bizden hiç birşey istemez. Ben birşeye ihtiyacin var mi yok yok yok anneme aynı yok yok yok. Hasta olsa turp gibi vs. Ama kızın annesi kardeşime yorganlar götürmüş onu yapmış bunu yapmış. Olum yorganin çift kişiliğine az geliyorsa git al beceremiyorsan da haber et halledelim.

Yok kızın ablasi ona eldiven atki bere örmüş vs biz örsek takmaz. Alacak olsam zaten asla istemez zevkime uymaz der onu der bunu der. Hayır gidip almaktan aciz mi. Bazen diyorum bu çocuk cimri.

Hayır ben de üniversitede okudum ben kime dert yanayım. Ben üniversitede okuyan halimle onunla mı ilgilenecem bebek gibi.

Kız hiç kötü niyetli gelmedi başta bana. Sadece bir kaç kere yanımızda ay işte ablam atkı bere ördü yok işte yorgan çift kişilik yatağına küçük geliyordu annem bir gelişinde yorgan aldı vs dedi. Ne kadar mahcup olduk anlatamam. Kiz tabi kardesimin yaninda görüyor eksiklerini annesini arıyor hallediyorlar bizimkinin sorununu.

Ben bu sene mezun olunca kendime araba almak yerine aldım bir tane kardeşim biniyor. Dedim ki ailesi bizim için ilgisiz demesin. Kardeşimi iyice iç güvey gibi kaybetmeyelim.

kız arkadaşı ile 3 4 kere görüştük bir kaç günlüğüne.
Ama kızın bazi haraketleri beni gıcık etmeye başladı.

Misal geçen kardeşimi aradım araba kullanıyormuş kız açtı herşey süper. Ya 10 dk bir şey anlattım hayatımla ilgili önemli bir şey onlara anlatamayacaksam kime anlatacam. Baya uzakta tek başimayim kızı kardeşim gibi görüyorum biraz dinler fikir verir diye düşündüm.

En son bir yerde kız alo alo alo alo yaptı tel kapandı. Ama bana sanki numara gibi geldi bilmiyorum. Sonra 1 2 dk durdum aramadı. Hic birşey olmamış gibi ben aradım.

Bugun kıza whatsap foton çok güzel çıkmış diye yazdım. Cidden çok farkli bir foto idi. Teşekkür etti. Nasılsın diye yuzeysel bir soru. cevabim hic önemli degilmiscesine bastan savma bir cevap. Kapanış.

Yahu kendime almam gereken arabayı aldim ona verdim her ay 3k kredi ödüyorum. Yazık değil mi? Bu kardeşimle ilişkimiz hep böyle mi olacak?

Kaybettik mi hala kurtarilabilir mi?

Rahat birakin lutfen. Sizin gibi insanlar yuzunden yuvalar yikiliyor. Kaybetmek nedir? Ne kadar varos dusunuyorsunuz. Adami rahat birakin lutfen. Sizinle istedigi zaman istedigi kadar gorussun.
Ne olur elinizi ayaginizi cekin, rahat birakin insanlari.

  • nax  (15.12.16 18:12:56)
öncelikle siz evlenmiyorsunuz abinizin eşiyle. bunu unutmayın. bırakın, acısıyla tatlısıyla hayatını yaşasın. üğpoıuy'un da dediği gibi biraz uzak kalın, bir gün her erkek hanım köylü olur bazıları köprüyü geçene kadar bazıları da köprüyü geçtikten sonra bile. biraz uzak olun, herkes( ailesiyle sorun yaşayanlar hariç) ailesine bir gün ihtiyaç duyar kanımca.

  • blue eyes white dragon  (15.12.16 18:18:41)
Bence kötü bir şey yapmamışsınız. Kıllanmakta haklısınız. Fakat elinizden geleni yapmışsınız. Ben de böyle bir durum içerisidneyim tabi benimki kardeşim ve sevgilisi yuzunden degil. Elimden geleni yaptım ve artık ugrasmıyorum. Herkes keyfine gore hareket eder şımartmayın boşuna

  • swalloww  (15.12.16 18:20:13)
Abin size karşı mesafeliyse sizin de ona ve sevgilisine karşı mesafeli olmanız gerekir. Sebebini biz bilemeyiz ama belki siz bile bilemezsiniz, hatta kendi bile bilmeyebilir. Önemli olan karşılıklı birbirinize zarar vermeden yaşamanız.

  • yaren  (15.12.16 18:23:56)
ben de aynı bu anlattığın kişi gibiyim (herkese karşı mesafeli) ve senin şu yazdıklarına bir türlü anlam veremedim. açıkçası sorun kardeşinde değil, sende. kendine odaklan biraz, geliştir kendini, başka şeylerle meşgul ol, hobi edin. insanlar senin istediğin biçimde tepki vermeyebilir, düşünmeyebilir, bunu idrak etmekte fayda var. hafif kıskançlık da sezdim yazdıklarından ve ayrıca pasif agresif olabilirsin, zira ufacık bir whatsapp konuşmasını bile dert etmişsin. haddim olmayarak, biraz kendine odaklanmanı tavsiye ederim. pek normal değil yazdıkların.

bu arada arabayı da büyük ihtimalle sen ısrarla vermişsindir. eğer gerçekten öyleyse ödediğin krediden ötürü şikayet etmemelisin.
  • philus  (15.12.16 18:29:28 ~ 18:37:37)
Onlar yatak yorganla kandırmaya çalışıyorlar diye düşünüp senin altına araba çekmen... Bence anlamsiz. İc güveysi olsun, size zararı ne ki? Çocuk öyle mutlu demek ki.

  • elorelia  (15.12.16 18:34:01)
bence sen kıskanmışsın. çocuk sizden bir şey talep etmiyorsa onlar yaptığında da gocunmuyorsa kendini daha yakın hissediyor demektir. kız kardeşi olman hayatta ihtiyaç duyduğu kişilerin başında gelmen anlamına gelmiyor.

3k araba ne alaka çözemedim. almasaydın? adamın hayatına fazla müdahil olup ilişkisini zedelemeye çalışma her şeyi olduğu gibi kabul et derim. kurtarılacak bir şey ortada.
  • sanguine mcqaer  (15.12.16 18:57:04)
mobydick kendine çanta alacağına kardeşine araba alacağına terapiste git.cidden olayları hep kendine yontan hep haksızlığa uğradığını düşünen bir insansın burada yazdıklarından anladığım bu.
eğer inanlara verdiğiin hesabını yapacaksan verme. araba almak büyük bir şey şimdi kardeşinden daha çok ilgi bekliyorsun saçma bir şekilde...
anlattığın kadarıyla daha önce de o kadar sıkı fıkı değilsiniz.
iş hayatından sıkılıyorsun, mutsuzsun, yalnız hissediyorsun...
terapiste git...
  • fasulyek  (15.12.16 19:23:33)
iç güveysi olsun ya ne olacak. aşırı sorumlu gibi hissetmeyin kendinizi. insan biraz da bu yüzden ego yapıyor çünkü. sorumlu olduğu kişiler üstünden kendini "var" ettiğini sanabiliyor vs vs.. biraz hayvanlarınki gibi bakın olaya rol-model açısından. kediler yavrularına bir süre tam korumacı oluyorlar mesela. yaklaşamıyorsun bile yanlarına. ama gün geldiğinde kendisi tırnak sallıyor bizzat o yavrulara. boş verin ve kendi hayatınıza odaklanın...

  • matrix  (15.12.16 19:25:32)
Kardeşinizle evlendi diye kimse telefonda sizin dertlerinizi dinlemek veya sizinle samimi olmak zorunda değil. Kızın ailesi yorgan aldı diye araba almanız da tuhaf olmuş. Başkalarının hayatına karışmasa kimse herkes daha mutlu olacak.

  • creepy  (15.12.16 19:28:08)
Kaybetmek değil de yeni bir hayatı oluşacak sonucta

  • gazozailacatmauzmani  (15.12.16 20:00:35)
kurtarılması gereken tek şey sizin zihniyetiniz. karışmayın ilişkisine.

  • sen git ben geliyorum  (15.12.16 20:13:20)
Gözünüz aydın görümce oldunuz. Hem de hakkını verevere :)

Şaka bi yana abartmışsınız. Kadın kızına yorgan almış, sonuçta o yorganı kızı da kullanıyor, erkekler bu konuda sallamazlar akıl edememiş belli ki kadın da duruma el atmış çok normal. Baldızı atkı ördüyse bunu beğenmedim takmam demek çok kaba ama insan ablasına bunu söyleyebilir. Kızarkadaşına siz atkı örseniz takmasa kıyamet koparmazmıydınız?

Bizi ilgisiz görmesinler diye araba vermeniz mantıksız olmuş ama sizin tercihiniz tabi. Telefon kapandığında gerçekten kesilmiş olabilir hareket halindeler çünkü, ve sizin aramanızı beklemiş olabilirler, ya da şarjınız bitti falan sanmışlardır. Ya da uygun bir yere geçince aramayı düşünmüşlerdir. Takılacak mevzu değil. Whatsappdan yazdığınızda nerede olduğunu biliyor musunuz belki dersteydi , belki sokaktaydı, cevap vermemezlik yapmamak adına cevap vermiş hala şikayet. Abartmayın kendinizden soğutmayın.
  • i am a legal alien  (15.12.16 21:09:11)
aman bize bir şey demesinler, aman erkekimizi kapmasınlar. ama kapıldııı. hemen araba alayım ilgisiz demesinler, bizde kalsın. ıyyy.

  • pinkpeony  (15.12.16 21:16:41)
burda yanlış anlaşıldım galiba. soğuk cevapları atan kardeşimin sevgilisi, alo alo yapıp teli kapatan da kardeşimin sevgilisi.

ben kardeşim tarafından haksızlığa uğradığımı düşünmüyorum kardeşim herkese karşı mesafeli bir insan o öyleyse yapabileceğim birşey yok bu duruma bazı kişiler öyledir. ancak kız arkadaşının telefonu beni salak yerine koyarak yüzüme kapatması, yahut bir cumleleik kısacık cevaplarla cevap vermesi sinir ediyor.

bana müsait değilim dese anında kapatırım telefonu. ki çoğu zaman dikkat ediyorum. ama alo alo yapıp kapatmak nedir yahu. ki 1-2 dk bekledim aramadı da.

benim sevgilimin ablası olsa, iyi niyetli bir olsa, bunu her fırsatta belli etse dinlerim sohbet de ederim. yüzüne de kapatmam. olası bir telefonda telefon kapanma durumunda hemen geri arar ay kapandı sanırım dedim. anlatabiliyor muyum? bahsettiğim şey insanlık. ve çoğu cevap herzmnki gibi önyargılarla dolu. son zamanlrad buraya soru açmayı sevmiyorum. eskişden gelen mantıklı olur cevaplar yok.

ilerde kardeşimi hiçbir tatilde görememekten, zaten herkese mesafeli iken bir de eşinden dolayı iyice iletişimimzin azalmasından bahsediyorum. bunun takıntılıkla alakası yok.
  • mobydick  (16.12.16 16:50:19 ~ 16:54:15)
sen niye zorluyorsun ki? kardeşin onlara yanaşacaksa yanaşır, koca adamı manipüle mi edeceksin.
kimseye de gereğinden fazla iyi olma, kardeşine bile.

  • supermatik  (16.12.16 16:57:21 ~ 16:57:50)
yanlış anlaşılma falan yok. kardeşinin kız arkadaşı seninle muhabbet etmek, dert dinlemek zorunda değil. yüzüne kapatması falan hoş değil tabi ama kızı arayıp mesaj atarak bıktırmış olabilirsin.

benim sevgilimin ablası olsa ve beni sohbet etmek için arasa çok hoşuma gitmez, samimi değiliz, arkadaş değiliz o yapmacıklık beni huzursuz eder keşke aramasa derim. belki kız da böyledir. sen öyle birisin o da öyle biri arama, mesaj atma çözüm bu. böylece olay çıkmaz kardeşinle aran bozulmaz. olay çıkmazsa tamamen iletişimi neden kessin karısı ona böyle bir şey yapmasını söyleme hakkı bulamayacak. kızı seninle muhatap olmaya zorluyorsun. kardeşimle ilgili yakınmadım diyorsun araba meselesini niye söylüyorsun :)
  • sanguine mcqaer  (16.12.16 17:05:59)
En sondaki para detayı o kadar saçma geldi ki..

  • neynep  (16.12.16 17:10:55)
Gereksiz yere takıntı yapmışsınız.

Kardeşiniz yorgan vs, siz sorunca ihtiyacım yok diyor olabilir, ona göre ihtiyacı yoktur. Atkı, bere takmaz ama karşı taraftan gelirse takar.

Ya karşıdan gelen bir hediyeyi kibarlık olsun diye kabul ediyordur. İnsanlara "ya niye ördünüz ben takmam, niye aldınız ben kullanmam" mı desin allasen. Siz yakını olduğunuz için size söyleyebiliyor. Ama şu an kendini onlara sevdirmeye çalışıyor. Belli ki kız arkadaşı ile ciddi düşünüyor.

Karşı tarafın bu yaptıkları şeyleri dile getirmesi hoş olmamış sadece.

Onun dışında bir problem göremiyorum. Hele o telefon konuşmasında hiç problem göremiyorum. Hatlar çekmiyor, biraz bekleyeyim demiştir veya senin aramanı beklemiş olabilir. 1-2 dknın da lafı yapılmaz ki. Rahat bırakın +1
  • peggy  (16.12.16 17:47:27)
Ben yazılanları çok tek taraflı görüyorum, yani insanlar empatiyi sadece kendilerini kardeşinizin yerine koyarak yapmışlar ki bence çoğu kardeşinizin konumundadır belki de. Ama ben de bir abla ve görümce adayı olarak sizin yanınızda yer alıyorum.

Sonuçta yıllardır sizin kardeşiniz ve hayatına aldığı birinin davranışları sizi doğrudan ya da dolaylı muhakkak etkileyecektir. Her ne kadar herkes bireyci olduğumuzu savunsa da kardeşimizin gelecekteki yaşamını şekillendirdiği bu dönemi hiç umursamayacak kadar bireyci değiliz. Konu kardeşler olunca da hassas olabiliyoruz yani. Aynı durumda ben olsam ben de bunları düşünürdüm. Ama umarım düşünmem, çünkü ne kadar üstüne kafa yorarsak o kadar sorunumuz oluyor kardeşler :)

Velhasıl, konuşmayı deneyin. Bağlarınızı daha kuvvetli tutmayı deneyin bu süreçte ama bunu yaparken diğer tarafla çok da iletişim çabasına girmeyin uygun ortam olursa konuşun, sonuçta karşı tarafla çok da samimi olmak gerekmiyor. Bir de ilişkimizi pozitif etkilesin diye yaptığınız şeyler negatif etkileyebilir, bunu da dikkate almak lazım derim ben.
  • yaraticinick  (17.12.16 00:47:09)