lviv vs kiev

selamlar duyurunun gezginleri

geçtiğimiz yaz 10 günlük bir lviv gezisi yapmıştım, aşık oldum resmen şehre. 20 gün sonra ise 7 günlüğüne kiev e gidiyorum.

öyle sanıyorum ki her iki şehri görmüş insanlar var burada.

kafamda az çok şekillenmesi için, belki gitmek isteyip kararsız kalan insanlar için bir karşılaştırma yapsak hiç fena olmaz.

en başta şunu söyleyeyim, kiev'i henüz görmedim, ocak ortasında gideceğim. hatta gidiş sebebim de tam olarak kiev'de yaşayan arkadaşlarımın, benim lviv'i çok sevmem üzerine "lviv ne lan, amk köylüsü, gel de şehir gör xD xD" deyip davet etmiş olmaları. kendim görmediğim için kiev şöyledir böyledir diyemiyorum ama lviv'e defalarca gitmiş (hatta lvivli sayılır) ve kiev'de yaşayan ukrayna vatandaşı tanıdığım kiev'in kesinlikle çok daha başka ve güzel bir şehir olduğunu söylüyor.

düşündüğün zaman aslında gitmeden bile bu sonuca ulaşabilirsin diye düşünüyorum, en azından bana böylesi daha makul geliyor. lviv çok güzel ama netice itibariyle küçük bir şehir. merkezi küçük sayılır. merkezinde 3-4 gün mükemmel geçiyor ama sonrasında ben şahsen özel olarak yapacak bir şey bulamadım. çok tatlı bi şehir, genel olarak inanılmaz sempatik bi havası var ama turistik anlamda bi süre sonra sıkıyor. kiev dediğin yer çok daha eski ve tarihi bi yer. başkent en başta. ha astana da başkent mesela ama yapay bi başkent, ne tarihi var ne bi şeyi. kiev öyle değil. mimarisi falan daha "slav" diyeyim. lviv'de her yere taksiyle, olmadı minibüsle falan gidebiliyosun. tramvaydan öte toplu taşıması yok adamların. kiev hayvan gibi şehir, bir haftada bitiremen gezmeyi.

dediğim gibi kendi gözlerimle görmediğim için karşılaştırma yapmayı doğru bulmuyorum ama duyduğum, netten gördüğüm kadarıyla kiev ile lviv karşılaştırılmaz bile. lviv çok güzel şehir tamam ona itirazım yok ama kiev'in başka olması lazım. evet.
  • der meister  (15.12.16 00:01:01 ~ 00:14:55)
İki şehri de gördüm. Bana göre Lviv küçük olmakla beraber gezip görecek yeri, mekanı fazla sayıda olan, eski Polonya şehri olmasının getirdiği nimetlerle çok güzel ve kompakt bir şehir. Schengen bölgesine çok iyi bir alternatif olarak görüyorum hatta oradaki birçok popüler şehirden bence daha güzel.

Kiev'i o bölgede yaşayan arkadaşla gezdim, açıkçası çok fazla yapacak birşey yok. Geniş düzgün caddeler, meydanlar, tarihi yapılar, geniş bir eski şehir bölgesi falan bekliyordum ama hayal kırıklığı oldu benim için. Yok diyemem ama çok sınırlı, demek ki beklentim çok yüksekmiş. Belgrad'da bulunduysan o ayarda diyebilirim. 2-3 günlük bir gezi bence yeter.

Lviv daha düz bir bölgeye kurulu, şehircilik daha düzgün, yürümeye ve bisiklete daha müsait. Kiev'in hem eski şehir bölgesi, hem de şehrin meydan bölgesinden birçok yere yokuş çıkıyorsunuz. (Golden Gate tarafı ve ters bölümde kalan parklardan bahsediyorum)

Ben Lviv'i daha çok beğendim ama Kiev'in de kendine göre güzellikleri var tabi.
  • Lethe  (15.12.16 09:37:35)
kiev

  • kanlakarisikyagmur  (20.06.18 09:24:20)