İTÜ 'deki bu insanlar hasta mı?

kış saati uygulamasının kaldırılması ile ilgili olarak İstanbul Teknik Üniversitesi resmi sitesinden şu yazı yazılmış:

www.itu.edu.tr

Son paragrafı ise şöyle:

Kış saati uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte güneşi daha fazla göreceğimiz ve enerjiyi daha tasarruflu kullanacağımız yeni bir dönem başlıyor. Yeni uygulamanın daha verimli ve mutlu bir Türkiye için hepimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Güneşi nasıl daha fazla gördüklerini biri bana açıklayabilir mi acaba?

Sabah işe gidiş: 06:30 - 08:00 (KARANLIK)
Akşam işten dönüş: 17:30 - 19:00 (KARANLIK)

Bu insanlar nasıl İTÜ bünyesinde barınabiliyor?

adam 9'da gidiyor 5'te çıkıyor, ona aydınlık tabii ki :)

şöyle de bir durum var, türkiye'nin doğu batı arası saat farkı 1 saat 15 dakika yaklaşık. bu da senin için karanlık olan saatlerin kayseri'deki biri için aydınlık olması ile sonuçlanıyor.

enerji bakanlığının bu kararı almasındaki en büyük etken de bu araştırma olduğu söylenir. ama bence bakanlık zaten kararını vermişti buna kılıf olsun diye böyle bir "araştırma" hazırlattı.

tam metni de var elimde bunun, fazlasıyla zorlama olmuş bence...
  • hosein  (14.12.16 09:28:38)
rektörü cb kafasına göre atayınca, "hükümet neylerse güzel eyler" kafası standart geliyor.

  • babilbaligi  (14.12.16 09:29:40)
yalakalık ve biat artık birinci şart bu ülkede herhangi bir kamu kurumunda yönetici olabilmek için. onun için bana normal geldi. herkes iktidardan yana bir yalaka olduğunu ispat etmek zorunda. ne kadar saçma olsa da.

  • n62  (14.12.16 09:32:02)
durun bakalım şikayet artınca bir inceleyeceğiz demişler, bir ümit belki düzelir bu durum.
www.hurriyet.com.tr

  • kaputt  (14.12.16 09:40:04)
ya güneşi sabah zaten kimsenin kullanmadığı / uyuyor veya yolda olduğu saatlerde kaybettik, ancak akşam hava 4te kararmaya başlamıyor, herkesin ofiste / uyanık olduğu saatlerde daha çok gün ışığı var aslında. ha evet biz o saatlerde içeride olduğumuz için pek manası yok ama herkes beyaz yaka değil böyle de bir gerçek var.

sabah karanlıkta işe gitmekten nefret ediyorum ama akşam havanın daha geç kararması da hoşuma gidiyor, içimdeki acele hissini azaltıyor. durum böyle olunca çok şikayet edemiyorum.

ama bu kararın veriliş nedenini hatta verilmesini gözümde mantıklı kılmıyor sadece diğer ülkelerle saat farkını düşünerek.
  • freya  (14.12.16 11:37:11)
İTU gibi bir kurumda biat ve "şakşak" nadir bulunur dostlar.

Şaşırtıcı fakat kış saati uygulamasının kaldırılması ile "gerçekten" güneşi daha fazla göreceğiz. Biraz okuyun, çok az araştırın, illa ki anlayacaksınız. Sorularınız olursa bana da sorabilirsiniz. Mesleğim pek alakadar değil yalnız uygulama yürürlüğe girdiğinde biraz okuyup, az da araştırdım.
  • ateyist_  (14.12.16 12:06:33)
Herkes maaşlı köle degil

  • partizan  (14.12.16 12:10:30)
yani 8.5 milyon, onun da en fazla 6 milyonu güneş göremeyen köle.

  • partizan  (14.12.16 15:10:57)
11 yıl çalıştım, birkaç ay önce istifa ettim.

Nasıl ki eski Türkiye ve yeni Türkiye varsa, eski İTÜ ve yeni İTÜ de var. 2012'de atanarak başa geçen rektör, kendi döneminde 200'den fazla kişiyi attı ve toplamda 200'den fazla kişiyi aldı. Bu arada toplam 1000 küsur akademisyenden bahsediyoruz. Atılmalar önce asistanlardan başladı, bir kısmı gerekçe gösterilerek ama çoğunluğu gerekçe gösterilmeden atıldı. Kadro alanlar da kendi tanıdıkları oldu. Aynı şekilde, 'Inbreeding'i önlemek için Stanford, Yale gibi üniversitelerden akademisyen getirileceği açıklanırken; Fatih Üniversitesi'ndekileri kadroya aldı. Birçok Öğretim Görevlisi, Yardımcı Doçent ve Doçent'e asla yükseltilmeyecekleri söylendi. Okulda Doçentlik sınavını geçmiş araştırma görevlisi kadrosunda insanlar var ve 'Siz o kadroyu boşuna beklemeyin' deniyor. Bu yüzden istifa edip başka yerlere giden akademisyen sayısı da az değil.

Örneğin, şu yeni İTÜ'nün bir icraatıdır.
eksisozluk.com

Rektöründen dekanına kadrolaştılar artık. Örneğin, çalıştığım fakültenin dekanına cemaatin ileri gelenlerinden birinin oğlu kılıfına uydurularak getirildi, profesör kadrosuna atandı ve her zaman seçimle gelen Bölüm Başkanlığı makamına, sıfır oya (ya da yalan olmasın, bir iki oy olabilir) rağmen atanarak Bölüm Başkanı oldu. 15 Temmuz'dan sonra hepse girer sanmıştık, başına bir iş gelmedi. Farklı cemaattenmiş ama babası Türkiye'de çok kişinin isminin bildiği merhum bir yandaş. Bölüm için Yardımcı Doçentlik ilanları adrese teslim çıkıyor; 17 kelimelik 5 başlıkta ilan açılıyor ve Google'dan arattığında dünyada o konuyu bir kişinin çalıştığını anlamak çok zor olmuyor. Kadronun kimin, hangi yancısı için açıldığını anlamak 10 saniye alıyor.

Bölüm Kurullarında çoğunluğun aldığı kararlar yanlı bölüm başkanları nedeniyle dekanlığa bile ulaşmadan yok oluyor. Kurullar boşuna toplanıyor, yönetimde kim varsa onun kararı geçerli ve ezici çoğunluğun kararı gün yüzü bile görmüyor.

Bu yazı da yeni İTÜ yönetiminin elinden çıkmadır. Çalışanların çoğunluğu bu görüşle aynı fikirde değil tabii ki ama bu tarz açıklamalar sürekli yapılıyor, ilki değil bu. Yılda en az 3-5 kere bu tarz açıklamalar yapılır. Herkesin siniri yerinden oynar ve 'Ben buna katılmıyorum' dersin ama ancak Facebook'taki arkadaşların bilir.

İTÜ'de biat kültürüne gelince; yönetimin her kademesi yandaşla sarılı olduğu için biat etmeyenlerin sesi çok zor çıkıyor. 2012'de her şey daha yeniyken bu iş Asistan Dayanışması ile başladı. Çok destek aldı ama bir o kadar da destek vermediler. Çünkü kısmen haklı gerekçeleri de vardı. Bir hikaye vardı ya 'Önce şunlar için geldiler, şunlardan olmadığım için sesimi çıkarmadım. Sonra bunlar için geldiler, bunlardan da olmadığım için sesimi çıkarmadım. Benim için geldiklerinde ses çıkaracak kimse kalmamıştı' diye, İTÜ'de de tastamam böyle oldu. Asistan Dayanışması'nın zayıflatılması, üyelerin tek tek atılarak başka işlerde çalışmaya başlaması ve o arada destek çıkılmaması sonucu İTÜ artık bitiyor. Ses çıkaranlar var ama bireysel sesler çıkıyor genelde. Öğretim Üyeleri Derneği'nden ara ara bir iki karar çıkıyor ama genelde o da 'Kınıyoruz' seviyesinde kalıyor. Mobbing'deki yükselme sağlam.

İTÜ'de çalışmak nasıl? Eski İTÜ cennetti. Kaç gece okulda kalarak çalıştığımı ve bundan çok zevk aldığımı bilirim. Ki okula gidip gelebilmek için 4 saat yol yapardım her gün, saat değişikliği olayından önce sabah ezanından öne çıkardım. Şimdi olsa zannediyorum sabah ezanından 1.5 saat önce yola çıkmam gerekecekti. Her neyse, İTÜ'de herkes birbirinin ailesi gibidir ve asla yalnız hissetmezsin. Hani insanlar iş arkadaşlarını sevmez ya, iş arkadaşlarım ailemdi benim. Yeni İTÜ'de bile kalan bir avuç insan birbirine sahip çıkıyor. Şu an sıralamalarda İTÜ'den kat kat daha iyi görünen bir üniversitede çalışıyorum ama ne oradaki gibi bir işbirliği ruhu var, ne kimse kimsenin arkadaşı, ne de o derece iş birliği var. İTÜ, Türkiye'den soyutlanamaz; Türkiye'de bilimin ne derece ilerlemesine izin veriliyorsa İTÜ ancak onun suyunu sıkabiliyor. Proje yapıyorsun enerji ile ilgili, bütçe ezan okuyan robota veriliyor. Ayrıca, Türkiye'ye hala girmemiş birçok teknoloji olduğunu buraya gelince anladım. Bu teknolojilerden Türk akademisyenlerin haberi yok henüz ve bu yüzden çalışmaya başlamamışlar. Başlasalar bile elinde somut örnekle deney yapamadıkça sonuç alamazlar ve bunlara da bütçe verilmez. O yüzden, Türkiye bu konuları çalışmaya başlayınca zaten atı alan Üsküdar'ı geçmiş olacak. Belki Türk akademisyenler de belki geç kaldıklarını bilip o konuya hiç bulaşmayacaklar ve bu alanda Türkiye ilerlemeyecek. Ondan sonra da 'Türk tipi akademisyen', 'bir şey üretmiyor ki' olacak.

İTÜ'ye geri dönelim; şartlar böyle olmasa, Türkiye'de bilime yatırım yapılsa ve deseler ki 'Sabahın 5'inde işe geleceksin ve 20 saat kalacaksın', gıkımı çıkarmam, koşa koşa gelirim. Şu an kendimi geliştirebileceğim ve gerçekten geliştirebildiğim bir yerdeyimi ama yeni İTÜ'nün bile beşte biri kadar mutlu değilim iş yerinde. Tabii ki işe eğlenmek için gitmiyoruz, o yüzden şikayet edemem ama insanı işine bağlayan şeyler vardır; burada onları özenle aramak gerekiyor. İTÜ'de onlar gözünün önündeydi.
  • aychovsky  (14.12.16 18:26:14 ~ 21:19:24)
İtü sistem karşıtı değildi ama bilim taraftarıydı eskiden :(

  • kargn  (14.12.16 18:32:41)