ufak akvaryumda beta beslemek

www.hepsiburada.com

şu boyutlarda bir akvaryumda (ki akvaryum da denmez artık buna) beta beslemek istiyorum. akvaryumumsu şey 2l kapasiteliymiş. sorular:

1- internette bayağı araştırdım ama kesin bir karar edinemedim. kimi çok küçük, balık sıkılır diyor; kimi de betalar küçük alanları daha çok sever diyor. bana da canilik gibi gelirdi bu ufak kavanozlarda balık besleme olayı ama küçük yerleri sevdikleri ile alakalı bir yazı görünce aklıma düştü zaten. ne diyorsunuz, balık arkadaşımız için sorunlu bir durum oluşur mu?

2- haftada bir suyun bir kısmını yenileyin, yeterli olur diyorlar. oksijeni öyle ayarladık diyelim, sıcaklığı ayarlamak için bir şeyler koymak gerekmez mi içine?

3- zaten ufacık akvaryum, ben bunun dibini tamamen çakıl doldursam kötü mü olur?

not: 1. soruya "evet" cevabı verenlerin diğer iki soruyu yanıtlamasına gerek yok.

bilen bir insan olarak yazmiyorum onu soyleyeyim oncelikle. kucukken fanusta beslemistim betta, isitici vs yoktu ve herhangi bir sorun yasamamistik

bettalar diger baliklarla (ve diger betta'larla) anlasamiyorlar genelde diye biliyorum

simdi olsa her turlu daha buyuk bir akvaryumda beslerdim ama
  • buzzlightyear  (14.12.16 00:21:12)
2l eziyet olur. evet betta ihtiyaçları az olan bi cins ancak insanı da 2 metrekare yere kapatıp yemek su verip hayatta tutabilirsiniz. 2l yerde hareket edemez, endamını sergileyemez. canlı bitkinin olduğu daha büyük büyük bir akvaryumda (15-20l civarı) kuyruğunu endamını sergileyebilir ancak. 2l yerde sönük kalır, strese girer hasta olur, kuyruğu erir.

  • icim urperiyor  (14.12.16 01:31:42)
1-) normalde yaşadığı yerlerden biri burası : d2ouvy59p0dg6k.cloudfront.net

en.wikipedia.org
en azından 20 litre bir akvaryum tavsiye edilmiş. ucuz zaten akvaryumlar, 2 litreye koyma derim.
  • hayirsiz  (14.12.16 04:01:35 ~ 04:05:37)
Eziyet olur.
Bunu şöyle düşünebiliriz, sizi de asansör büyüklüğünde bir odaya koysalar ölmezsiniz ama yaşamanızın da bir anlamı kalmaz.
Geçen sene aldım betta, 6 litrelik bir nano akvaryuma koydum. hayvan pek hareket etmeden durdu öyle mutsuz mutsuz. hasta oldu sonra.
Duruma dayanamadım ve ne olacaksa olsun diyip, ısıtıcılı 30 lt lik karma akvaryuma koydum diğer balıklarımla birlikte.
Hayvancağızın o nisbeten büyük akvaryumda mutluluğunu gözlerimle gördüm. canlı bitkilerin üzerinde uzanması, bir köşeden bir köşeye kuyruğunu salına salına yüzmesi falan. O hayattan bezmiş donuk balık gitti. dedim yazık etmişim hayvanı minicik kaba koyup. 1 senedir çok mutlu mesut yaşıyor tetralarla.
Mdem bu işe giriştiniz, 20-30 lt lik akrilik akvaryumlar var, motoru fln içinde hepsi. alın onlardan bir tane, içine 1-2 canlı bitki. Betayı içinde izlemeye doyamazsınız. Bu konuda yardımcı olabilirim.
  • innerbliss  (15.12.16 07:45:30)