Kombi çalışırken bacasından gelen ses

Merhaba,

Kombi çalışırken bacasından zonklar gibi kaynak yaparken çıkan ses gibi ses geliyor. Bu sene baca muayenesi yaptırmamıştık. En son bi sene önce yapıldı. Bu problemli bir ses mi, başına gelen oldu mu? Kapıyım mı kombiyi muayene ettirene dek?

Teşekkürler.

fanının yarattığı sürtünme/titreşim kaynaklı gibi tahmin ediyorum. her ihtimalde ortadan kaldırılması gerekir bu sorunun. titreşim ve sürtünme aşınmaya yol açacaktır.

muayene değil de direkt servisini çağırmak daha mantıklı olur.
  • sttc  (13.12.16 23:52:15)
Benim kombide gecen yil olmustu, tamirci cagirdik, filtreyi temizledi ve ses gitti. Ondan once cagirdigimiz tamirci 500 tl tamir ucreti istemisti, ikinci gelen 80 liraya yapti.

  • balpolen  (14.12.16 01:13:41)
bakım yaptırmamışsınız uzun zamandır normalde bakımlarda fan sökülüp yıkanıp yağlanır , genleşme tankına hava baasılır ,kalorifer dönüş filtresi temizlenir,
fan sökülüp yıkanmazsa önce ses yapmaya başlar sonraları yeterli hava alamadığından yanmama sorunları başlar,genleşme tankına hava basılmadığı zaman su basıncınız bi düşerr bi çıkar kombi ısınınca çıkar soğuyunca düşer 3 ün üstüne çıkarsa su damlatır..filtre temizliği en önemlisi hem son petek yada peteklerin altı soğuk kalır hemde kombi kısa kısa yanar bu kısa kısa yanma birde fan kirli ve sesliyse doğal olarak çok akım çeker buda sistemdeki kontrol kartı(beyin) zarar görmeye başlar

  • Dönmezer  (14.12.16 01:27:07)
bakım yaptırdığın adamı çağırma ! eğer dürüst olsaydı bakıma geldiğinde söker yıkar yağlardı fanı yaptırana kadar çalıştırsan da bi şey olmaz eğer kombi bosch vaillant ise fanı söksede yerinde yapamama ihtimali var bazı markaların fanları preste sökülerek tamir edilebilir

  • Dönmezer  (14.12.16 01:33:24)
hepinize çok teşekkürler.

@Dönmezer

bu soğukta kombiyi kapattığım için ev buzhaneye dönmüştü. şimdi açtım, kedi de var üşümesin bari. sayenizde bilgi almasam hayatta açmazdım :) şimdi servis çağırdım, bakım yapılacak, 90 liraymış.
  • nilmiye  (14.12.16 09:26:49)
dediklerimi yapsalar 100 tl bile normal ama gelip yalandan elektrik süpürgesiyle toz çekip sağı solu silip 50 -100 arası alıyorlar olmuyor ben o saydıklarımın olduğu paket bakımı 60 tl ye yapıyorum onların yaptığı 20 tl etmez ! benim saydıklarımı yapanlar zaten igdaşa kış boyunca fazladan vereceği parayı peşin almasıdır ...:) anlayana

  • Dönmezer  (14.12.16 18:58:56)