iş fikirleri, berber açmak

küçük bir şehirde berber dükkanı satın alarak bir berber açmak ve 2-3 berber çalıştırmak karlı bir iş olur mu? dışarıdan görülmeyen ekstra masraflar, riskler nelerdir?

not: satın alınacak kira verilmeyecek.

hali hazırda müşterisi olan bir berber'i devralacaksanız olabilir belki ama siz berber değilseniz bence saçma bi fikir. siz devamlı başında mı duracaksınız? hiç bişey yapmadan öyle dükkanda durmak zor bişey bence. diğer türlü olursa da güvenilir çalışan bulmak da zor.

sadık müşteriler oluyo, insanlara berberlerini değiştirtmek zor bişey bence.
  • contavolta  (13.12.16 10:03:36 ~ 10:04:35)
çalışanlar seni öpmezse karlı iş

  • cekilmis gayfe  (13.12.16 10:09:12)
Birlikte çalışan kuaför/berberlerde olan klasik senaryo :

Bir süre birlikte çalışılır, taraflardan birisinin daha fazla müşterisi olur. Senin müşterin az, benim çok savaşı başlar.

Sonra birisi biti kanlanınca gider tek başına yer açar. Çalabildiği kadar da müşteri çalar.
  • kimlanbu  (13.12.16 10:12:32)
Berber dükkanı açmak çok az bir sermaye gerektirdiği için elinizde eleman tutamazsınız. İşi öğrenen biraz para bulunca kaçar. Hatta aynı yere dükkan açıp size rakip olur. İnsanlar da sürekli berberi değişen salona gitmek istemez. Bu tür küçük sermaye ile yapılan işlerde işi yapan usta siz değilseniz yürümez.

  • creepy  (13.12.16 10:51:53)
benim gittiğim berberde durum şöyle. abinin teki kasa gibi bir yerde oturuyor makası eline bile almıyor. 4-5 tane berber var ve pek değişmiyor. kasadaki abi çok güzel müşteri ağırlıyor, sohbet çay vs. derken müşterilerle güzel ilişki kuruyor. mevcut berberlerini bırakıp gitmekten nasıl alıkoyuyor bilemiyorum. belki hepsi ortak çalışıyor olabilir de.

  • lazpalle  (13.12.16 11:02:24 ~ 11:02:57)
pis iş.

berberlerde adam satma, kaytarma, kayırma, kavga, hile hurda, müşteri çalıp kendi dükkanını açma gibi mevzular çok oluyor. bitirimlik falan da var. başında durmayacaksan ve baskın bir tip değilsen zapt edemezsin.
  • sir gawain  (13.12.16 11:10:19 ~ 11:13:07)
halen açık bir dükkan, müşteri sayısı ortalama diyebiliriz.

müşterinin az veya çok olması berberin kazancını etkileyecek. günlük yevmiye yerine masraflar düşüldükten sonra %40-%50 gibi bir oranla çalışacaklar. bu durumda bir kavga olmaz, onları da motive eder diye düşünüyorum.

evet dükkanda durmayı ve/veya kamera sistemi kurmayı düşünüyorum.

@lazpalle dediğin gibi bir ortam çok güzel olur gerçekten.
  • arras  (13.12.16 12:00:48)
Berber akrabam var İstanbulda dükkanı var.Kesinlikle pişman ve iş değiştirmek istiyor.

  • turkuaz  (13.12.16 12:21:01)
benzer bir yatırımı daha fazla koltuğu olan bir dükkan için yapmanızı öneririm. Bursada 8 koltukla bunu yapan biri var. Kendisi berber değil. 8 kişi yüzde 40 kendi cirolarının ortağı olarak çalışıyor. Ki bugün çıraklar dışında bütün berberler birinin yanında kasa ortağı olarak çalışır. Sekiz tane yüzde altmış kar kalıyor patrona. Yüzde altmıştan da malzeme ve kira giderlerini patron ödüyor ama sözünü ettiğim berber işlek ve her bir berberin günde 300 tl den aşağı topladığını sanmıyorum. Her berber için basılmış çiftli makbuzlar var. Her berber traşı yapınca ücreti yazıp müşteriye veriyor müşteri kasaya ödüyor. Kimin ne kadar traş yaptığı karışmıyor akşam karlar dağıtılıyor. Çırağın maaşı ortak ödeniyor üst katta bir mutfak var orada bir abla çay yemek yapıyor herkese. Yeme içme giderleri de ortak. Çok ciddi kazanç var. Sistem güvenilir ve kar marjı yüksek. Ama siz 2-3 berberlik biyer diyorsunuz bu kötü. Gei anlattığım mekanın 8 bin kirası var sizde kira yok. Fikir güzel önemli olan lokasyon. Kaçıp giden berberler mevzusu o kadar büyütülecek şey değil 8 koltuklu biyerde kaçan kadar iş arayan da var. Önemli olan sizin tatlı sert adam yönetebilme kabiliyetiniz.

  • a r a m i s  (13.12.16 12:24:56)
@aramis 8 koltuk ve makbuzla çalışmak fikri gerçekten güzelmiş.

bizim durumda kira yani sabit masraflar daha az. tabi malzeme giderleri ve sgk ödemeleri, gelir vergisi, eskiyen malzemelerin amortismanı bunları da hesap etmek lazım.

malzeme giderlerini ve sgkları düştükten sonra ciroyu paylaşmak olabilir mi? en azından malzemelere herkesi ortak etmek daha adil gibi. hem kullanımı konusunda herkes de tasarruf etmiş olur.
  • arras  (13.12.16 13:55:37)
Sakın ama sakın böyle birşeye kalkışma. Sabah işi bırakır berberler kalırsın ortada

  • mr2alp  (13.12.16 20:31:33)
bilmediğin hangi ışı yapmaya kalkarsan batarsın net.

  • kuzey li  (13.12.16 20:34:31)
Satın alacak paranız varsa dükkanı alıp kiraya verin daha iyi. Girişimcilik sayılmayacağı için önermeyeceğim bir yöntem. Madem paranız var başka bir sektörü deneyin. Nakit para akışının olduğu küçük esnaflık işlerinde ortaklık risklidir. Çünkü paranın takibi zor olur. kazık yiyebilirsiniz. Çok güvendiğiniz dostlarınız varsa buyrun açın berberi. Ama neden satın alıyorsunuz dükkanı? Para bağlamaya ne gerek var? verin kirayı. Yürümezse çıkar gidersiniz. Mülk için kredi çekecekseniz kredi borcuna da girmemiş olursunuz. Baktınız iş tuttu müşteri geliyor, o zaman satın alın dükkanı. Buna değer.. bol şans

  • panu  (30.01.17 14:32:36)