Müziklerin frekansı bizi etkiliyor mu?

Bu sıralar araştırdığım bir konu var. 440Hz müzik, 432Hz ve 528Hz müziğe göre insanlara agresif ve saldırgan tutumlar sergiletiyormuş. Diğer yazdığım frekansların insanı dinginleştirici ve sakinleştirici etkisi varmış. Yinede bu frekansa Rockfeller tarafından standartlaştırılma girişiminde bulunulmuş. Bunlar doğrumu ne kadar doğru bilmiyorum müzisyen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Aşağıda araştırdığım sitelerden biri var.

www.sosyopia.com

hocam türk sanat müziğini hangi kategoriye koyuyorsunuz ? veya makama göre değişir mi ?

  • sik kullanilanlar  (12.12.16 15:14:22)
fizik bilgime göre: frekanslar notaları oluşturur. düşük frekans bas-kalın sesler, yüksek frekans tiz-ince sesler. tek notadan müzik olmaz pek. söylediğin frekanslar oldukca kalın notalara karşılık geliyor.
yanılıyor da olabilirim.

heavy metal dinlersin gerer, klasik müzik dinlersin rahatlatır. ama bu müzklerde her frekansdan sesler oluyor.
  • supermatik  (12.12.16 15:23:34 ~ 15:26:11)
Saçma sapan bir kaynak baktığım kadarıyla. Her sesin frekansı farklıdır, pes, tiz birleşir, müzik olur. Her gam her nota bloğu değişimi bir şey ifade eder.
Anladığım kadarıyla, bu yazıları yazanlar müziğin ne olduğundan, işin fiziğinden habersiz insanlar, yaklaşımları da radyason emen kaktüs seviyesinde.

  • kargn  (12.12.16 15:24:10)
Dünyaca kabul edilmiş A = 440 hz şeklinde bir akor standardı mevcut ama müzik burada anlatıldığı gibi bir şey değil. Müziğin insan psikolojisi ve hisleri üzerinde etkisi kanıtlanmıştır ama frekans ile değil, armoni, melodiler ve müziğin karmaşık doğası ile olur bu. Elinize gitarı alıp farklı frekansları referans alarak akordlayarak ve aynı şarkıyı çalarak deneyebilirsiniz. Ayrıca yazılan diğer komplo teorilerinin de gerçekle yakından uzaktan alakası yok.

  • creepy  (12.12.16 15:48:47 ~ 17:00:39)
Kargn +1000

Kristallerin enerjisine falan inaniyorsan ancak o zaman buna inanırsın.

Müziğin frekansı olmaz, notanın frekansı olur. Bir enstrümanın bir notasında onlarca farklı frekans vardır, hepsi birleşip "tını" yı oluşturur. Piyanodaki "do" notasıyla gitardaki "do" notasının farkı da bu tınıdadır.

440hz frekansta müzik demek, tek bir nota demek. Müzik olması için binlerce frekans gerekiyor.
  • harzem  (12.12.16 16:24:52)
Bunu aydınlatmak için müzisyen olmaya gerek yok, zaten buradaki birçok kişi de belirtmiş nasıl bir saçmalık olduğunu yazının.

Sosyopia ne zaten ya, gerçekten böyle alan adı olan bir sitenin oltacılıktan başka ne işi olabilir? Koskoca psikoakustik diye bir alan var, sosyopia ne?

Gerçek bir cevap ve doğru bir yönlendirme için psikoakustik konusuna bakabilirsin. Ne yazık ki Türkçe kaynakların hepsi bu şekilde olacağından akademik kaynaklara, hiç olmadı researchgate'e quora'ya falan bakmanı öneririm. Bir başlangıç noktası arıyorsan "white noise"dan başlayabilirsin. Beyaz gürültü deniyor, teorik olarak tüm frekanslarda ses içeriyor ve insanı rahatlattığı konusunda çalışmalar var.

Son olarak, bu sosyopişde bulduğun yazıyı çıktı alıp tarlaya ya da bir saksının dibine gömersen bitkilerin daha hızlı geliştiğini görebilirsin. Hem daha sonra bu deneyimini sosyopiada yayınlarlar.
  • ron dennis  (12.12.16 17:02:07)
mythbusters: youtu.be

  • huleyn  (12.12.16 17:26:19)
Cevaplar için teşekkür ediyorum @sik kullanilanlar hicbir bilgim yok Türk sanat müziğini severim sayarım ama dinlemem.

Kaynakla ilgili diyeceklerim ise bu sadece bir tanesi biraz araştırma yaparsanız aynı şekilde birçok yazı var internette o yüzden @ron dennis in nereden nasıl araştıracağıma dair verdiği cevap icçin teşekkür ediyorum. Neyseki yetecek kadar ingilizcemiz var.. Yoksa dediğin gibi yerli kaynaklar bu yönde.
  • douglas  (13.12.16 16:02:18)