Yeni apartman ve komşulardan gelen saçmasapan sesler.

Selam Sevgili Tebernüş kireççiler

Büyük ihtimalle bir mallık edip tuzla yöresinde 7-8 blokluk bir projeden giriş katı bir daire almak eyleminde bulundum. Ev alma sürecinde 8-10 ayrı proje gezdikten sonra, genel piyasa kalitesine ikna olup, baktıklarımdan birine karar kıldım. Yani açıkçası İnşaat kalitelerinin genel olarak çok da iyi olmadığına dair kendimi ikna etmiş olmama rağmen, eve taşındıktan sonra, yan daire ve üst kat da satılıp oraya da komşular gelince gerçekle yüzleşmiş oldum. Daireler arası ses geçirgenlği gereçekten çok saçma. Yani komşulara da kızamıyorum açıkçası, yani sevişmesinler mi :), ya da birkaç arkadaşlarını eve davet etmesinler mi? Katlar arası yalıtımın olduğuna dair üreticinin verdiği uyduruk taahhütler de var sözde. Ama DErdim yani yasal olarak minimum bir izolasyon kalitesi , daireler arası ses geçirgenlğine hiç mi etki etmez.

Yeni eve geçmiş ve yanda ve üst katında komuşusu olan duyurucular, siz de durum nedir ?

Ses geçirgenliği çoğunlukla eski yapılara özgü birşeydir. Yeni yapılarda çok nadir rastlanıyor aslında. Bizim ev eski (40 yıllık), alt ve üsttekilerle aynı mekandaymışçasına yaşıyoruz. Ablamın evi yeni (3-4 yaşında), yan ve alt-üst dairelerden çıt sesi gelmiyor.
Durumuna üzüldüm, elden ne gelir bilmiyorum açıkçası.

  • manuel mandalina  (05.12.16 14:46:14 ~ 14:46:57)
Aslına bakarsan, çok eski evlerde bile yaşamadığım sıkıntılar bunlar, Evet eski evlerin süper sessiz olduğunu iddia etmiyorum ama konuşma sesi, öksürük, herhangi bir mobilya hareketinin kulağımda patlaması acaba şu an kiracı değil de ev sahibi olmamla mı ilgili diye düşünmüyor değilim:) Blok planı yanyana 4 daireden oluşuyor, ve benim daire de sağı solu dolu olan iki cepheli bir daire. Ama derdim durum blok yerleşimi ile mi ilgli, malzeme kalitesi ile mi ilgili. çözemiyorum.

  • denemebirikiüç  (05.12.16 14:57:23)
Valla dediğin gibi sıfır ses mümkün değil ara dairede isen. Dikkat edince de bi noktadan sonra çok batıyor insana, özellikle de yalnız yaşıyorsan. Biraz zamana bırak, alışamazsan çaresine bakarsın.

  • manuel mandalina  (05.12.16 15:07:40)
bir önceki evim sıfır bir 1+1 idi. yan komşum telefonla konuştuğunda ben onun konuştuğu karşı tarafın sesini duyabiliyordum. o kadar mükemmel bir ses yalıtımı vardı yani. şimdi büyükçe bir evde kiracıyım, 5-10 yaşında bir binada son kattayım. alt katın tv ve konuşma sesleri çok rahat duyuluyor, o yüzden bazı geceler kulaklıkla yatıyorum.
geçmişte bir ara 10 sene kadar bahçeli bir evde kiracıydım, meğer ne güzel günlermiş diyorum şimdi.

sırf bu gürültü yüzünden ev almak gelmiyor içimden.
  • puc  (05.12.16 15:16:19)
ben eski apartmanların çok daha az ses geçirdiğine inanıyorum.
yeni yapılan binalarda çıt çıksa duyuluyor.

bugüne kadar yaşadığım eski apartmanların hiçbirinde bu denli ses duyulmazdı.

ama şimdi inşaat halindeki evlere bakınca, dairelerin arasındaki mesafe bir karış.
nasıl ses duyulmaz ki?
ha, iyi inşaat şirketleri belki çok verimli izolasyon sistemleri kullanıyordur, onu bilemem.
ama genelin öyle olduğunu sanmıyorum.
  • blatta hiberna  (05.12.16 15:16:45)
eski binalarda daha çok karşılaşılıyor bu sorunla. yeni binalarda bu sorun, çalınan malzemeden kaynaklıdır bence.

bir de insanımızın görgüsüzlüğü var tabii.

otobüste telefonla bağırarak konuşan, ayağını karşı koltuğa atan, kulaklıksız müzik/video dinleyen.

ben de ev arkadaşımdan yana dertliyim. eleman koridorda yürürken bile bir gece vakti, yaşlılar gibi mır mır konuşmadan sesler çıkarmadan duramıyor. odasında kahkaha atışını odamdan duyabiliyorum.

üst kattakiler de bağıra çağıra konuşan bir aile. mutfak ya da banyodan sohbetlerine ortak olabilirsin.

öküzlük forever yani.

hassas adamsan sıkıntı.

evden, siteden, çevreden memnun ve orda kalmayı düşünüyor; tek derdin ses/gürültü ise evine kendin içeriden yalıtım yaptırabilirsin. hem ısı hem de gürültü geçirmez. yok o bahaneyle zaten içine sinmemiş bu çevreden de uzaklaşmak istersen bilemem.
  • runfor  (05.12.16 15:38:31)
Bu yeni Projeler terranesi Dairelerin de birbirinden oda gibi ayrı olduğu yeni bir düzeni getirmiş. Eski binalar bitişik nizam da olsa, yanyana iki tam binadan olulştuğu için yan bina en azından çift kat duvar arkasında yer alıyordu. Dış cephe işçin yasalar olsa da, daireler arası ses, ısı izolasyonu ile ilgili bir yasa var mı acaba, onu bilmiyorum. Yani bunun Binayı yapan zirzop fırsatçı müteahit itnelerle ilgili olduğu çok net de yasalar ?

  • denemebirikiüç  (05.12.16 15:39:50)
35 yıllık bir binada oturuyorum. az önce yan dairedeki komşu hapşurdu, çok yaşa diye bağırdım bizim evden. " eyvallah kardeşim gel çay var çay içelim" diye bağırdı kendi evinden. o derece rahat iletişim kurulabilecek derecede ses geçişi var. başlarda sinir olmuştum. mına koduklarım bağıra bağıra konuşuyorlar diyordum. meğer adam fısıldasa bizim evde yer yerinden oynuyormuş. bunu öğrendikten sonra bir rahatlama bir ferahlama geldi. ama artık eskisi kadar rahat rahat gümbür gümbür salamıyorum evde. malum komşu da bizde yaşıyor bir nevi.

  • levpontryagin  (05.12.16 16:15:24)
evim yeni 5 senedir oturuyorum, böyle başka bir duyuruya daha cevap vermiştim, bendede durum aynı, ebeveyn tuvaletime giriyor sanki her seferinde irkiliyorum banyoda biri mi var diye, adamın titreşen telefonunu duyuyorum kendi odamdan. geçen tvyi bakın kapatmadım sesini kıstım ki ne kavga ediyorlar dinleyeyim :/

çok zor alışıorsun zamanla ama hiç hoş değil cidden :/
  • eja  (05.12.16 16:45:32)