Düğün dernek işlerinde olasi anne krizini onlemek

İçin ne yapmali? Kısaca durumu özetlersek, benim ailem yurtdisinda yaşıyor. Aslen mersinliyiz. Teyzemler antep'te halamlar izmir'de. Başka ülkelere de dağılmış geniş bir ailem var. Erkek arkadaşımin ailesi çok küçük. Ben ve erkek arkadaşım da İstanbul'da yaşıyoruz. Bir iki ay içinde ufak bir nişan yemeği yenip gelecek eylülde de yine küçük, sıcak bir düğün yapma düşüncemiz var. Düğünden ziyade eğlence aslında.

Buraya kadar sorun yokken nisan kismi için, mersin'de şu an için evimiz olmadığindan annem, 'Antep ya da İzmir'e gelsinler o zaman' dedi. Erkek arkadaşımın annesi uçaktan korkuyor. Gelip gitmesi çok zor olacak bence. Biraz konuşurken de bu sefer 'e onların ailesi azsa bizim aile çok kalabalık, dugunu mersin'de yapalım daha kolay olur' dedi. Şimdi bunlar sadece fikir olarak ortaya atılıyor ama ciddiye binerse işin içinden nasıl çıkarım? Sonuçta düğünün mersin'de olması biraz abes olur. Erkek arkadaşımın annesi de sorun yaratabilir. Bir de annemin konuşmalarından bizim eğlence gibi tasarladigimiz düğün konseptinden çıkıp işi buyutecekmisiz gibi geliyor. Bizim aileden, yurtdisindan tanıdıklardan vs cagirilacak herkes gelse stadyum tutmam gerek Sümeyye gibi. O topa girmek istemiyorum.

Sonuç itibariyle annemi yukardaki bu iki fikirden nasıl vazgeciririm? Kırılmasını, üzülmesini istemiyorum ama güzel günlerin bana stres kaynagi olmasını da istemiyorum. Normalde hiç böyle istekleri olmayan kadının içinden klasik turk annesi çıkınca da şaşırdım açıkçası. Ne yapayım? Ne diyeyim? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

Nişan için siz nereyi dusundunuz istanbul mu ? Yani orada kendince hakli bence hani nişan,kız isteme tarzi bir şey icin erkek arkadasinizin ailesinin sizin ailenizin ya da eviniz olmadigi icin akrabalarinizdan birinin evine gitmesi daha dogru olur gibi. Kız annesi işte bir zahmet bizim bulunacagimiz yere gelsinler diye dusunmus olabilir.

Ama diger dugun meselesi icin ne yapip edip ikna edin sizin istediginiz tarzda ve yerde olsun. Ilk fikri kabul ederseniz en azindan bak nişanda da senin istedigin oldu gibi sıyrılabilirsiniz sanki.
  • aquarium  (02.12.16 14:09:12)
Aquarium, nişan için bir yer düşünmedik aslında. zaten sadece yemek yenilip yüzük takılacak.

  • fraise  (02.12.16 14:10:33)
Haklisiniz zaten de hani o da nişan, söz gibi seyler dugun icin ilk adim genelde kız tarafinda yapilir ya, basit bir yemek yuzuk icin bile gelmekten imtina etmesinler en azindan diye dusunmustur. Abes gelmedi bana. Ama dugunun onun bahsettigi yerlerde olmasi abes evet. Dugun olayi sizi daha sıkıntıya sokar gibi. Ondan kurtulmak icin nişanda dedigini yaparsaniz bunu sonra dugunde kullanabilirsiniz diye dusundum.ikisinden de vazgecer mi bilemedim.

  • aquarium  (02.12.16 14:15:50 ~ 14:16:49)
Bence nişan annen nerde yaşıyorsa orada yani kendi evinizde olmalı. Düğün ise, İstanbul'da olsun.

Çevremden gördüğüm şu ki, bu düğün meselelerinde çok ağza bakmadan net olmak lazım. Sen erkek arkadaşınla kararını ver ve ailelere açıklayın. Yoksa iş uzar 2 nişan + 2 düğün + 1 kına gecesi ile tamamlarsın törenlerı
  • lcha  (02.12.16 14:18:47)
Öncelikle kolay gelsin. Benim güya "kızım bak, evlenmek zorunda değilsin, birlikte de yaşayabilirsin" diyen annem evleneceğim zaman bana kırmızı kurdele taktırmaya kalktı:D
Çok değişiyorlar gerçekten.

Oturup düzgünce konuşunca, ve yeri geldiğinde "anne bu benim düğünüm ve ben böyle mutlu olacağım. İçime sinmeyen bir şey mi yapayım yani" vb şeklinde restler çekince kabulleniyorlar. Bir iki söyleniyorlar, o kadar.

Çağırılanların hepsi gelmiyor, bizim de nikah+kokteyl oldu, yaklaşık 300 kişi geldi. Mekan sahibi de kokteyllere ortalama 300-350 kişinin geldiğini söylemişti. (Eğer çook geniş bir sülalen yoksa:) )

Nişanda sadece yemek yenip yüzük takılacaksa o da istanbulda olabilir bence. Yani ona sadece en yakın akrabaları çağırırsınız zaten, onlar da atlar uçağa gelirler.
  • peggy  (02.12.16 14:19:15)
Icha, ailem yurtdisindalar. Erkek arkadaşımın annesinin oraya gelmesi çok daha zor. Annem de kendince çözüm bulup İzmir ya da antep olsun o zaman dedi. Istanbul'u seçenek dahilinde bile sunmadi :))

  • fraise  (02.12.16 14:22:02)
Net olun. Anne ben her şeyi ayarladım, karışmayın deyin.

Her dediğini yapsanız bile kırılacaklar, bu işin kaçarı yok. Net olursanız, daha az üzülürler. Anne/baba bu mecbur karışacak.

Onların istediği bir kaç küçük jest iyi olur.

.
  • kartallar yuksek ucar  (02.12.16 14:22:39)
Kesinlikle taviz verme. Partnerinle konuşup anlaşın ve aldığınız karara kimsenin karışmasına izin vermeyin. Önerileri dinleyip değerlendirebilirsiniz elbette ama sonuçta bu özel gün sizin için gerçekleşiyor ve sizin mutluluğunuz her şeyden önemli olan.

Bir konuda netsen açık bir şekilde tavrını koy ve ne kadar istediğini söyle. Birileri kırılacak, üzülecek illa ki. Annen de senin mutluluğunu düşünüp kırılmasın.
  • fragile lady  (02.12.16 14:30:19)
krem peynire tamamen katılıyorum kesin ve net olun, kimseyi memnun edemezsiniz böyle işlerde

  • limoncello  (02.12.16 14:32:16)
Her gün kötü olmaktansa en başta bir kere kötü olun. Tek tavsiyem budur.

  • gozu acik sevisen yahudi  (02.12.16 14:39:20)