Apple Mac Mini alınır mı?

Uzun zamandır bir linux kullanıcısıyım ama bazı noktalarda artık tahammülüm kalmadı, ufak bir usb'ye aktarımda bile sorun çıkmaya başladı. Ben de sürekli ertelediğim Mac mini planımı araştırmaya başladım.

Eski mini'lerde upgrade oluyordu ama Apple artık bunun önüne geçmiş, şimdi sadece alırken upgrade yaptırabiliyorsun piyasanın üzerinde fiyatlara, yani ileride kendin upgrade yapma şansın çok düşük (ram'i bile lehimlemişler).

Soruma gelirsek alırken olabildiğince upgrade yaptırmak gerekir mi ileride olamayacak diye?

Bir de tabii dolar uçup gidiyor, bu fiyatlara bir daha bulamama tehlikesi var mı?

Kullanma amacın nedir? Eğer standart ev kullanıcısı isen 2. el core i5 işlemcili olanlarına bakabilirsin. 2. el almanda bir sakınca yok diye düşünüyorum, ayrıca mac cidden çok uzun yıllar hızlı bir şekilde gidebiliyor, öyle hızlı bir yavaşlama yaşamaz yani. Ha yok power user'ım dersen seni ancak custom built bir Mac mini paklar ama Mac mini çok uzun süredir update almadı, muhtemelen 2017'de yenisi çıkar, üzülme sonra :)

Eğer ben uğraşır, ilgilenirim, bu işleri kurcalamayı da severim dersen Intel NUC'lara bakmanı tavsiye ederim. Daha ucuz ve daha customise edilebilir bir sistem. (Not: macbook kullanıcısıyım, nuc da evdeki htpc'm olarak çalışıyor)
  • roket adam  (28.11.16 02:11:54 ~ 02:12:45)
Hackintosh'a sicak bakmaz misin? Ben senelerdir normal PC icinde OS X kullaniyorum. Yolum da seninki gibi, windows'a tahammul edemiyorum, Linuxta ise isimi yapmaktan cok sorun cozmeyle ugrastim (sevsem de linux ile ugrasmaiyi vakit gidiyor) Seneler once PC mi hackintosh'a cevirdigimden beri arkama bakmadim. Tiger'dan beri falan oyle kullaniyorum sanirim. Ilk kurulum asamasi Linux'u aratabilir gerekli suruculeri kurup sorunsuz bir sistem elde etmede (her donanima gore farkli malum) ancak bir kere cozdukten sonra istedigin gibi kullan.

Bende su anda full Mac pro'dan daha kuvvetli bir PC uzerinde OS X el capitan calisiyor mesela. Mac pronun 5te biri fiyata aldim bu makinayi.
  • robokot  (28.11.16 02:17:02)
ben almayı düşünüyorum

hatta en iyi modeli

2012 late i7 versiyonunda kullanilan islemci en iyisi tum zamanlarin.

pusuya yattim bekliyorum boyle bir modeli bulursam alacagim
  • kaiserr76  (28.11.16 03:40:01)
dört çekirdek i7, 16gig ram, bir de ssd taktın mı canavar. üç beş sene götürür günlük işlerde. üstteki beyefendinin dediği late 2012 modeli.

ya da hackintosh: i7 6700k işlemci, usb 3.0, 64gig ram, 4gig ekran kartı falan 1500 dolara geliyor monitörsüz. tonymac'te bir sürü hazır build'ler var. ufak tefek sorunlar hariç cayır cayır çalışıyor.
  • alperz  (28.11.16 06:56:08)
ne mac i hocam :) hic gerek yok o kadar fazla para vermeye.

guzel bir asus ya da lenovo al gec.
rami de tak ssd yi de tak gec.
bir de windows 7 kur ak git.
  • kingcyrax  (28.11.16 11:39:19)
i7 işlemcili "late 2012 mac mini server"lar candır.

16gb ram ve ssd takviyesiyle canavar olurlar.
  • blackdog  (28.11.16 11:44:48)
Ben de ikinci el late 2012 aldım bir tane (i5).

Ssd ve 16 gb bellek ilavesi ile alet cillop gibi oldu. Tereyağı gibi akıyor.
  • orient blue  (28.11.16 14:16:59)
late 2012 i5 ikinci el 1400-1500 lira, 16 gb ram 500-600 lira yani 2000 liraya iyi bir makine oluşturulabilir, yalnız şu anda 1.4 ghz i5 sıfır mac mini 16 gb upgrade ile 3000 lira, bunu geçtim 2.6 ghz i5 + 16gb ram'li olanı ise 3300 lira.

Bu işlemcileri late 2012 i5'li karşılaştırdım 1.4 ghz olan bile daha üstün çıktı, yani model yükseldikçe özellik düşse de performans artıyor.

Sonuç olarak 2000 liraya ikinci el late 2012 almaktansa 3000-3300 verip 2 yıl garantili sıfır bir şey almak daha mantıklı değil mi?
  • gezegen olan pluton  (30.11.16 23:12:06 ~ 23:25:07)
plüton, 2012 mac mini server'dan bahsediyoruz. dört çekirdek i7 işlemcili olanı yani. ben senin yerine şöyle bir karşılaştırma sayfasına baktım.

www.everymac.com
  • alperz  (01.12.16 06:46:46)