İnterrail tecrübeleri

Selam arkadaşlar,
Bu sene 2-3 kız arkadaş 21 günlük bir interrail gezisi planlıyoruz.
Öncelikle ne kadar bi fiyat biçmemiz gerekir diyerek soruma başlayım para önemli tabi.
Sonrasında kalma yeme içme nasıl olur ulaşımı nasıl sağlarız. Ne gibi sıkıntılar yaşarız nelere dikkat etmemiz gerekir. Bu konu ile ilgili tecrübeleri olan arkadaşların tavsiyelerine ihtiyaç var.

Tüm deneyimlerinizi bekliyorum..

ben bir kaç yıl önce gittim interraille. buradan bu şekilde sormak yerine ekşideki interrail başlığını oku bence. çünkü çok detay var ve orada çok küçük ama hayati öneriler alabilirsin. zaten verilecek tavsiyeler ülke ve şehirlere göre değişir, bu çeşitliliği de orada bulabilirsin. yine de ben sana benim için çok değer ifade eden iki tavsiyede bulunayım. detay istersen mesajdan da cevap verebilirim.

1-kesinlik ağrı kesici ve yara bandı al.
2-kaldığınız hostellerde oda 6 kişilikten fazla olmasın ve cleaning puanı yüksek olsun. duruma göre hostel de önerebilirim.

iyi eğlenceler.
  • fjack  (27.11.16 14:42:13)
Ne kadar para gerektiğiyle ilgili yorum yapamayacağım çünkü o işlerden anlamıyorum çok. Bir de kişiden kişiye değişen bir şey çok. Hostellerde kalırsanız, "her gün dışarıda yemeyelim, sandviç yesek de olur." derseniz maliyet baya düşer. Ama en çok dikkat etmeniz gereken şey, bana kalırsa, gitmeden önce her şeyi planlamak. Her şehre ayıracağınız gün sayısını, o günlerde sabahtan akşama kadar ne yapacağınızı, her şehirde kalacağınız yeri v.s. üşenmeyin gitmeden önce tek tek planlayın. Plansız gezmeyi seven de çok var, onu da anlayabiliyorum. Ama her şeye son anda karar verince pek çok aksilik çıkabiliyor ve sonuç olarak hem durduk yere mali olarak zarara giriyorsunuz, hem aklınızda olan şeyleri göremeyebiliyorsunuz v.s... Bir de başlangıç olarak planlı başlamak, sonra isterseniz deneyim kazandıkça plansızlaşmak daha mantıklı bana kalırsa. Ben henüz o aşamaya geçemedim. :) Onun dışında dikkat etmeniz gereken ikinci şey, yanınızda götürdüğünüz toplam parayı kalacağınız gün sayısına bölmek ve her gün harcadığınız parayı hesaplayıp o tutarı geçmemeye çalışmak. Bu arada müze gezmek istiyorsanız, istediğiniz müzelerin fiyatlarına gitmeden bakın mutlaka çünkü benim Avrupa'da gördüğüm en pahalı şey müzelerdi, öğrenciyseniz gitmeden önce isic kart çıkartın, çoğu müzede olmasa da bazılarında indirim oluyor. Hostel seçerken mikrodalga olanları tercih edin seçeneğiniz varsa, marketten hazır bir şeyler alıp akşam yemeğini aradan öyle çıkarırsanız sizin için daha uygun olur. Şehir içi ulaşım için bir günlük, iki günlük, üç günlük, bir haftalık falan sınırsız kartlar var her yerde, hem metroda hem otobüslerde kullanabiliyorsunuz, onlar avantajlı oluyor. Ama şehrin de büyüklüğüne bakmak lazım, bazı şehirlerde her yer her yere yürüme mesafesinde, o zaman bilet almak gereksiz olabilir.
Biraz dağınık oldu ama aklıma geldikçe unutmayayım diye yazdım hemen, kusura bakma. :)

  • love my way  (27.11.16 14:47:44)
para konusu çok değişken, doğu avrupa çok ucuz kuzey avrupa çok pahalı. benim hostele 10 lira verdiğim de oldu 70 lira da. onun dışında yemek ve müzelere gitme isteğiniz de var. şehir içinde ne kadar yürüyeceksiniz bu da önemli. stockholm'de tek yön bilet 10 tl ye falan geliyor mesela.
plan yapın olabildiğince. müzelere gidecekseniz kapalı olduğu günlere ve saatlerine dikkat edin muhakkak. o ülkenin bir resmi tatiline gelebiliyorlar bazen.
küçük şehirlerde genelde yürünür ama bazen bütün gün yorulunca akşam otobüs/metroyla dönülür hostele çok uzaksa.
hostelleri olabildiğince yüksek puanlı seçin. bir de şöyle bir şey diyeyim bazı pahalı yerlerde otelde oda tutmak hostelde yataktan ucuza gelebiliyor. 2-3 kişi olduğunuz için diyorum bunu. Paris'te ibis budget'te kalmıştık 2 kişi ve harikaydı otel olduğu için ve hostelle aynı fiyat falandı. yani araştırma yaparken buna da bakabilirsiniz.
güvenliğinize dikkat edin. hırsızlık olayları çok oluyor. yanınızda kilit götürün, hostellerdeki dolabınızı kitlemek için lazım olacak.
paranızı, pasaportunuzu tek yerde taşımayın. hatta paranızı bölün farklı ve güvenli yerlere koyun. üstünüzde çok nakit taşımayın. Turkishbank ın nakito kartını öneririm.
ıslak mendil götürün, plastik çatal falan da iş görür.
bazı ülkelerin prizleri farklı buna da dikkat edin.
uzun yolculuklar olacaksa dinlenmeniz gerektiğini unutmayın. bütün gezip 8-10 saat aktarmalı tren yolculuğu yaptık, yaparız nolcak dedik sonra tükendik baya o akşam hostelde kaldık mecbur plan aksadı.
hızlı trenler genellikle rezervasyon istiyor ve o da ekstra paralı. websitesinde uygulamayı indirerek onları planlayın. ve şehre gider gitmez bilet almanız gerekiyorsa alın biletinizi. sonradan kalmayabiliyor.
nereye gidecek olursanız olun yanınıza mu-hak-kak kalın kıyafet alın. temmuzda bile gidiyor olsanız. ispanya bile olsa. bir normal pantolon, bir iyi hırka çok ağır olacak yer kaplayacak diye almamazlık yapmayın. ağustos'ta ispanya, paris, venedik, amsterdam epey soğukla karşılaştık. kat kat giyindik.
rahat ayakkabı giyin. tabanına dikkat edin. bu sene budapeşte'de çok yürüdüm ve ayakkabılarım pek iyi değildi haşat oldu :( sonra doğru dürüst gezemedim de şişliklerden.

insan arada sürekli tanışmaktan sıkılıyor ama hostellerde hep insanlarla tanışın o çok eğlenceli :)
iyi eğlenceler dilerim
  • senolll  (27.11.16 15:25:56)
ben gitmedim ama yakın arkadaşlarımın bu süreci yaşamasına yakından şahit oldum.

rotayı (ulaşım - konaklama) titizlikle zincir gibi planlayıp maliyeti ona göre çıkarmanız gerekiyor. geceyi yolculuk esnasında trende geçirmeniz gerekirse ondan çekinmeyin, trenle yolculuk rahat. garların şehir merkezlerinde bulunması işinize yarayacak.

kız arkadaşlar arasında olası sürtüşmelere hatta kavgalara hazır olun. dakik olun, herkes buna özen göstersin. kimseyi çocuk gibi etraftan toplamak zorunda kalmayın. sinirleriniz yıpranmasın.

kruvasan - kahve ikilisi tok tutan şeyler. gün içinde sizi bayağı idare eder.

booking.com, tripadvisor ikilisinden faidelenin. trenler için de uygulama vardı galiba unuttum şimdi.

pasaport, para ve telefon güvenliğine dikkat. tüm paranızı aynı yerde taşımayın. bölüştürün (şu kadarı hesapta, şu kadarı cepte, şu kadarı cüzdanda gibi)
  • zgrydn  (27.11.16 15:35:55)
interrail çok detayı olan ve değişken bir mevzu. spesifik sorular sormakta fayda var.

  • axl  (27.11.16 15:50:19)