Bir insan bunu neden yapamaz?

Kendimden/ özellikle son 6 aydır giyim kuşamımdan sacımdan vs. Memnun degilim. Resmen bıraktım her şeyi. Ama değiştiremiyorum da. Sizce neden?
Küçük bebeğim var ve biraz yogun bir dönemden geçtim. Sebep bu mu?
Tavsiyeleriniz neler?
Suan aynada kendimi görünce çığlık aradım geliyor ama bişey yapamıyorum

  • archmage mahmut  (26.11.16 23:14:22)
depresyon

  • mayeskuel  (26.11.16 23:37:37)
Kuafore gidersen degisir.
Kendine vakit ayirman lazim

  • nax  (26.11.16 23:42:43)
Bebeğinize bakmanız için yardımcı olabilecek birileri var mı etrafınızda? Sadece siz ilgileniyorsanız çok zor olur, kendinize ayıracak vaktinizin kalmaması normal.
Ama 2 saat olsun bakabilecek birileri varsa(teyze, anneanne, hala, vs. ) kuaföre gidin, güzellik merkezine gidin, haftada bir yapın bu tarz birşey.
Maddi gücünüz yetmiyorsa evde kendi bakımınızla ilgilenin, bebek uyuduğunda da bunu yapabilirsiniz. Temiz ve güzel giysiler giyinin, rahat giyinmeniz güzel görünmenize engel değil.
Spora gitmeniz çok zor olur mesela ama bebek uyuduğunda yarım saat evde koşu bandında yürüme-koşma iyi gelir.
  • megalomaniac  (27.11.16 00:08:48)
@medalomaniac yakınımda birileri yok ama sık sık kayınvalideme anneme gidiyorum kalıyoruz. Yine yapamıyorum. Mesela dişim agrıyor son gün kafam patlayana kadar gitmiyorum. Cok sıkıldım artık.

  • Kalinka  (27.11.16 00:12:47)
megalomaniac ne güzel anlatmış. Daha küçücük bebeğiniz var. Bu dönem normal. Hepimiz 'İleride böyle anne olmayacağım. Önce ben' diyoruz, sonra hepimiz dağılıp gidiyoruz. İstisnalar olsa da, bu doğumla birlikte kolay olmuyor. Zaman alıyor. 1-2 yıl sonra insanlar kendilerine yavaş yavaş gelmeye başlıyor.

Bebek tüm zamanı alıyorsa zaten saçın başın dağılması, giyimin kayması normaldir. O yorgunlukla, bebek bakımı ile insan kendini güçsüz hissediyormuş, öyle diyor anneler. Eğer bir yardımcı da yoksa, kendine bakacak gücü kalmıyor. Kendinize bakacak haliniz kalsa bile, kafanın o bebekle yoğunluğu ve günün hayhuyu ile gün gidiveriyor zaten.

Aslında sorunun cevabı 'Çok kilo aldım, niye hala yemek yiyorum' ile aynı, henüz hazır hissetmiyorsunuz. Hazır hissedince kendiniz buna bir şeyler yapmaya başlarsınız zaten.

Doğum sonrası depresyonunda da olabilirsiniz belki. Bir araştırın veya yardım alın isterseniz.
  • aychovsky  (27.11.16 00:15:18)
oy... gececek.

etraftan yardim isteyin. kendimle ilgilenmek istiyorum biraz, deyin. yavas yavas toparlanirsiniz; sabirli olun.
  • e haliyle  (27.11.16 00:22:20)
Ne güzel işte, kayınvalidenize annenize gittiğinizde 1 saat bırakın çıkın, emin olun mutlu olurlar bebekle baş başa kalmaktan(anladığım kadarıyla sürekli yapmıyorsunuz bunu, sürekli yaparsanız işler değişir benden söylemesi)
En önemlisi de kendinizi sıkıntıya sokmayın "iyi görünmeliyim eskisi gibi olmalıyım" diye. Diğerlerinin de dediği gibi zamanla zaten geçecek, manevi yönden eskisinden güçlü olup eski görüntünüze kavuşacaksınız. Sadece sabırla bunun bir 'süreç' olduğunu düşünün.

  • megalomaniac  (27.11.16 00:46:35)