hukukçulara bazı sorular?

selamlar güzel ülkemin güzel hukukçuları.

dün (git: avukat olmak kötü bir şey mi?) duyurumda aslında biraz görüş almıştım nasıl bir şey olduğuyla ilgili ama bugün daha açık sorular sormak istiyorum.

bu yıl üniversite sınavına girecek biri olarak ilk iki hedefim boun/bilkent işletme aslında ama kendime bir b planı da çizmek zorundayım.

öncelikle hukukta hedefim ankara&istanbul hukuk.

şimdi gelelim sizden ne istediğime :)

benim aslında yapabileceğim 2 şey var. a planı tutmazsa hukuk fakültesine gidebilirim veya bir yıl daha hazırlanır a planını tekrar uygulamaya koymak için çalışırım.

yol yakınken döneyim mi, yoksa hukuk iyi midir?

doğrusu kendimi yakın hissettiğim de bir alan. sadece his tabii. daha önce avukat olmak istediğim zamanlar da çok olmuştu. ama hani dün de demiştim aslında, bir akrabam bana eskiden kendi iş hayatını anlatarak soğutmuştu.

ne anlatmıştı? şöyle ki; bütün gün adliyede koşturmaktan çok yorulmuş, ayakları mantar olmuş, keşke öğretmen olsaymış aynı maaşı alırmış..

altta güzel bir mesaj vardı; 'kim çok ağlıyorsa para ondandır' :)) neyse, konu o değil.

* avukatlar gerçekten çok düşük mü alıyor?
* bir avukatın kendi bürosunu kurması ne kadar sürüyor?
* maddi anlamda rahatlama evresi ne kadar sürüyor?
* gerçekten 'avukat olacağıma öğretmen olsaydım' deme eşiğine getirecek kadar yorucu, kötü bir meslek mi?
* hep olumsuz yanlarından bahsediyoruz, bir tane mi olumlu yani yok?
* okuması öldürücü mü?

ve aslında en önemli soru;

* işini seven birini mutlu eder mi? veya mutlu etmekten evvel, bir insanı çok çabuk işten soğutur mu?

teşekkür ederim.

ek: bir önceki duyuru bazı gereksiz, duyuruyla alakasız mesajlar yüzünden silindi. o duyuruya bu mesajları atan kişi/kişiler bu duyuruya da aynı şekilde yazmazsa sevinirim. burada amaç bilgi alışverişi.

ben hukukta değilim. en başta yazayım.

hukukta para yok, iyi hukukçu iyi para yapar. eskiden azdı herkes kazanırdı artık öyle değil tr de.

hukuk türkiyede işletme gibi oldu bence. iyisi her zaman para kazanır ve başarılı olur, ama aksi halde iş bulamayadabilir.

garanti tek meslek tr için tıp, diş hekimliği.

ama alanında iyi isen her zaman para kazanabilirsin.
  • kurnaz  (26.11.16 21:38:09)
hukuk okuyorum 3. sınıftayım. 6 tane büroda çalıştım şimdiye kadar. küçüklü büyüklü. başta söylemem gerekir ki avukatlık yapmak istiyorsan işini gerçekten sevmen gerekiyor çünkü çok stresli bir meslek. hukuk okumak da sevmedn yapılacak bir şey değil. sırf parası için okunacak bir bölüm değil yani
*başlangıçta çevren yoksa bir avukatın yanında sigortalı olarak başlaman gerekiyor. o avukatın vereceği paraya bağlı biraz. nasıl ki yeni başlayan mühendis 3500'e d çalışıyor 1500'e de onun gibi düşün. onun haricinde kendi cmk davalarını alabilirsin. soruşturma başına yaklaşık 200 kovuşturma başına yaklaşık 500 tl veriyorlar ki hiç yoktan iyi bende.
*çalıştığım bürolardan birinde bir avukat resmi stajını bitirince bir ünlüyle anlaştı müvekkil olarak gider ortağı buldu ve hemen bürosunu açtı. 5 yıldır sigortalı avukat olarak çalışan da var. müvekkil ve gider ortağı bulmaya bakıyor.
*maddi anlamda rahatlama evresi az önce yazdığım duruma göre değişiyor ama para için yapacaksan bu işi 7-8 sene sürecektir ki sanırım sen o yüzden yapacaksın.
*aldığın davalara iş yoğunluğuna göre değişir. çalıştığım bir büroda sadece yargıtay kararı araştırıp birbirimize fal bakıyorduk başka bir büroda sabahtan akşama kadar o adliye senin bu icra müdürlüğü benim geziyordum. kötü bir meslek değil. ama sırf hukuk okudum diyebilmek için okuyan bazı insanlar yüzünden mesleğin adı ayaklar altına alınıyor durmadan.
*olumlu yanları tabi ki var. savunma hakkının kutsallığı konulu konuşmalar yapabilirim burda ama cevabı çok uzatmak taraftarı değilim. bazı şeyleri değiştirme ihtimalin normal bir bireyden daha fazla. hakimden bir madde için somut norm denetimi talep etmişti çalıştığım bir bürodaki avukat. sayesinde gerçekten hukuksuz bir norm Türkiye hukuk tarihinden silinmiş oldu. anayasa mahkemesi maddeyi iptal etti. pasta kesip kutlamıştık.
*fakülteye başlamadan da hukuk bürolarında çalışıyordum. beni fazlasıyla cezbeden bir iş avukatlık. o yüzden evet işini seven birini fazlasıyla mutlu eder. çok çabuk soğuman da mümkün. işinden nefret eden kalemlerle müdürlerle çalışacak suratsız hakimlere dert anlatmaya çalışacaksın. bazı müvekkillerinden nefret edeceksin bazı yasalara yuh çekeceksin. resmi gazete okurken küfürler edeceksin. ülke adaletine olan güvenin sınanacak ve sen bu durumda bir şeyleri değiştirmeye çalışacak biri olacaksın. bu konuda gerçekten idealist misin sorgulaman lazım kendini. ve tekrar tekrar tekrar söylüyorum hukuk okuyup yalnızca para düşüneceksen milletin küfürler ettiği avukatlardan biri olur hukuk sisteminin daha da kötüye gitmesine sebebiyet verirsin. gerçekten idealist değilsen nolur bu bölümü yazmaç
  • manuelka  (26.11.16 22:09:30)
başa gelen edit: @utrecht'in yazdıklarına tam olarak %100 olarak, kesinlikle, kelimesi kelimesine her şeyimle katılıyorum :))

hukuk mezunuyum sorularına tek tek cevap vericem.

1) avukatların %99'u çok düşük başlıyor işe. örnek istanbul hukuk mezunu adam staja 700-800, avukatlığa da 1500-2000 ile başlıyor şu an. bunlar ortalama rakamlar. eğer bu paralardan fazla para almak istiyorsan bir yabancı dili çok çok iyi bilmen gerekiyor. öyle acun ılıcalı ingilizcesi gibi değil ielts'ten 7.0 almaktan bahsediyorum minimum.

2) tamamen çevre işi, 1 yılda kuran da var 21 yılda kuran da var, hiç kurmayan da var.

3) bkz 1. cevap.

4) işin idealin değilse bazen evet.

5) avukatlık bir yerde serbest meslek olduğundan çok para kazanma ihtimalin diğer mesleklere göre daha fazla oluyor, bu bir olumlu yani tabi.

6) okuması öldürücü değil, öldürücü olduğundan yakınan adam ''ağlayarak hava atma'' eylemini gerçekleştiriyodur.

öneli soru: işini seven arkadaşlarım az para alsalar da mutlular. ancak çoğu kişi soğumuş vaziyette. hukuk çok geniş bir alan, bazı alanları adamı inanılmaz soğutur.
  • jangbogo  (26.11.16 22:37:33 ~ 22:40:32)
@jangbogo

iyi düzey bir ingilizce nasıl ekstra kapılar açıyor avukatlara?
  • tosiba  (26.11.16 22:42:24)
@tosiba

özetle şöyle anlatayım: yabancı bireylerle veya şirketlerle çalışan bürolar, hem daha fazla kazanıyor hem de daha güzel maaş veriyor avukatlarına. örneğin bu bürolarda en az 4-5 bin ile başlanıyor avukatlığa. ama bu bürolara girmek için üniversite son sınıftan itibaren cv yollayıp görüşmelere gitmek lazım.
  • jangbogo  (26.11.16 22:45:56)
Şu ingilizce olayina ekleme yapmak istiyorum. Guzel maas veriyor olabilirler ama iyi dil bilen avukatlar o tarz bürolarda avukatlik yapmiyor genelde. Sözlesme tercumanligi yapiyor malesef. Cok iyi derecede 3 dil bilen bir avukat arkadasim bu sebepten cok iyi burolardan ayrilmak durumunda kaldi. Artik gorusmelere gittiginde bastan belirtiyordu sozlesme cevirmek degil sozlesmeleri bizzat yazip avukat gibi calismak istedigini.

  • aquarium  (26.11.16 22:49:16)
@aquarium

evet biraz öyle oluyor ama hepsi de öyle değil. dil olayının esprisi, yabancılara danışmanlık sunarken ve raporlama yaparken dil gerekmesi. ama dediğin gibi tercüman olarak kullanılan avukatlar da çok ama çoğunluk olduklarına katılmıyorum ya, o husus görüşürken belli oluyor zaten.
  • jangbogo  (26.11.16 22:53:01 ~ 22:53:30)
@jangbogo tabi ki hepsi oyle degil. Ama bu tarz buyuk avukatlik firmalari genellikle yabanci hukuk burolari ile anlasma halinde olduklari ve cogunlukla sirketler hukuku uzerine calistigi icin dile gereksinim duyuyor. Yabanci muvekkille iletisimden ziyade yazma çizme olayi yani cogunlukla. Bahsettiginiz sekilde de var tabi. fikir olarak bu hususu da bilsin arkadas diye eklemek istedim. Hani mesleki tatmin saglamakta zorlanilabilir diye dusunuyorum dil agirlikli bir ofiste.

  • aquarium  (26.11.16 23:04:11)
@aquarium öyle gerçekten. bir ilanda dil üzerine çokça bastırıyorsa tercümanlığa yol göründü demektir. ama hukuk konusunda kafası karışık biri zaten mesleki tatmin yaşayamaz bence. takip elemanlığı ve tercümanlık arasında gidip gelen bi mesleğe döndü bu iş. tosiba sen yol yakınken vazgeç, adliyelerde sürünme, yaz güzel bi mühendislik-tıp falan keyfine bak. illa tmciyim diyorsan, boun işletme, bilkent işletme kovala devam.

  • jangbogo  (26.11.16 23:23:39 ~ 23:24:12)
zamanında ankara hukuk-bilkent iktisat arasında kalıp iktisat seçmiş birisi olarak gayet memnunum. ankara hukuk'a giden arkadaşlarımın hemen hepsi okuldan da, hukuktan da nefret ediyorlar.

hukuk zaten genel olarak fazla geleneksel, kapalı bir alan. yurtdışı imkanı çok az, 4 yıla sığdırılmış ağır bir müfredat, hukuk fakültelerindeki entelektüel çöl problemi falan hukuku hiç de mantıklı bir seçenek yapmıyor.
  • dantelliminnos  (01.12.16 10:24:38)