bizim ülkenin cidden her kesimi toplum yaşamına uyumsuz değil mi ya?

biliyorum çok pis genelleme oldu da bıktım valla. istisnasız her zaman yaşadığım şu tabloya bakın:
-tıklım tıklım bir otobüste gidiyoruz, koltuktayım ve başka bir koltuktaki kadın "oraya ben geçsem?" diyor.
-yine tıklım tıklım otobüste tutunacak yer yok, herkes armut gibi sağa sola sallanıyor, bir kadın "buradan tutmayın, biraz daha ileri gidin!" diyor.
-özel aracıyla her yere girebilen bir adam ısrarla iett'nin önüne kırmaya çalışıyor direksiyonu. mal iett şoförü de ona yol veriyor.
-iett'yi taksi sanan bir abi caddenin işlek yerinde inme maksadıyla "kaptaaaan orta kapıyı aç diyorum duymuyor musun yav? işte bu yüzden dayak yiyorsunuz siz!" diye bağırıyor.
-kırmızı ışıkta duran ama yeşile dönmesne rağmen hala rujunu, pudrasını süren kadın yüzünden bir sonraki kırmızıya yakalanan araçlar.
-yürüyen merdivende ısrarla ama ısrarla sol tarafta bekleyenler yüzünden her daim "sağ tarafta bekler misiniz?" diye bağırmak zorunda kalıyorum.
-otobüs geldiğinde akbilini, pasosunu, cartını curtunu makinenin önünde çantasından daha yeni çıkaran tipler. trafik yüzünden zaten fazla beklediğimiz yetmiyormuş gibi bunlar yüzünden de beklemek zorunda kalmamız.
-kaldırımda yavaş yavaş yürüyenlerin pat diye durup camekanları incelemeleri.
-tıklım tıklım otobüste koltuğumu veriyorum yaşlı bir dedeye/teyzeye, oturuyorlar teşekkür bile etmeden. birkaç durak geçince iniyorlar ama "evladım ben birazdan ineceğim zaten." der insan değil mi? hadi demedin, "evladım, şimdi iniyorum, gel eski yerine otur." der.
-genç kızımız otobüste düğmeye basmasına rağmen yerinden kalkmayıp otobüs durağa girip kapısını açınca yerinden kalkıyor, şoför de "herhalde yanlışlıkla basıldı." zannıyla yeniden harekete geçince "ay şoför bey inecek var, yavaş!" diye bağırıyor.
-adam atm üzerinden para gönderecek, atm başında ve adam telefonuyla karşı tarafı arayıp "yav senin hesap numaran neydi? bende yok." diyor. arkasında onca insanı bekletiyor.

ya bunlar bir çırpıda aklıma gelen ve istisnasız dışarı çıktığımda her zaman gördüğüm şeyler.
ateisti, teisti, deisti, sağcısı, solcusu, genci, yaşlısı, kadını, erkeği, çocuğu böyle ya.

ben giderek kanser olacağım zannedersem bu istanbul'da. tahammülüm kalmadı hiçbir şeye, basıyorum küfrü içimden.
sizin gözlemleriniz nedir?

İstanbul tümörüne yakalanmışsınız. Küçük bi ile geçmeden düzelemezsiniz.

  • glamdr1ng  (26.11.16 20:03:36)
Yani toplum kurallarından, düşünceli olmaktan uzağız.

Mesela çocuklu kadına otobüste koltuk veriyorsunuz ve kadının yanı boş olunca kadın çocuğunu oturtuyor. Tonla yetişkin ayakta.

Kadın kasıtlı olarak çocuğunu cam kenarına oturup kendisi koridor tarafına geçiyor. Sırf yer vermemek için. Oturabilir miyim, derseniz biz çocuğun ücretini de ödedik derler. Ayaktakiler bedavadan biniyor sanki.

mesela arka arka dizli koltukların her birini bir kişi oturmuş yanları boş. Evlibir çift ya da sevgili olunca "siz şuraya geçin" diyorlar. "Neden" diyorum amk sanki 10 dk yan yana oturmasalar leyla ile mecnun olacaklar.
  • cemallamec  (26.11.16 20:07:40)
@cemallamec: ya bir de o mevzu var. adamlar karı-koca, sevgililer ama yürüyen merdivende ayrılamıyorlar bir türlü. alt tarafı belediye otobüsüne bindirecek ama vedalaşma seronileri yüzünden otobüs geç hareket ediyor. sanki sevgilisi kuzu da, kurt sürüsüne bırakıyor.

@mysticriver: ya geç kalanları zaten görüyoruz camdan, onlara bir şey demiyorum elbette. durakta otobüs bekleyen adam yapıyor, buna sinirleniyorum.
mesela bugün geri zekalı bir sürücü yüzünden iett bir araca çarptı. niye? özel araç sahibinin "yol benim, istediğim gibi giderim." zihniyeti yüzünden. ve o sürücü hemen iett'nin, şoförün fotoğrafını çekti bir de haklıymış gibi. bu tiplere emptaim kalmadı maalesef.
  • m e b  (26.11.16 20:21:59)
türkiye her açıdan bitik bir ülke. mantık falan arama.

  • sen git ben geliyorum  (26.11.16 21:30:43)
küçük illerde de durum aynı ki.
bomboş bir toplum. bence de bitik bir ülke.

  • cedex  (26.11.16 22:25:19)