Aileler bize küstü

Aslinda oyle cokta umrumuzda degil. Malum bizim oglanin sunnet mevzusu vardi. Daha once burada epey konusmustuk. Neyse biz onu dun hallettik. Anne baba olarak kimseye haber verme geregi de duymadik. Daha oncesinde bunun anane ve babane yaninda konusu acilmisti bahsetmistik yani. Dun islem bitti annem aradi hastanedeyiz sunnet ettirdik dedim. Aman bi trip bi trip daha kucukte soyle boyle de. ( bu kisi anane oluyor) baban uzuldu almadiniz onu diye dedi. Babam bu arada arayip gecmis olsun bile demedi de babam sakin adamdir kesin annem doldurmustur onu. Yoksa takmaz boyle seylere.

Tabi bir de babane cephesi var. O resmen kahroldu aglamalar sizlamalar. Yok efendim sunnetlik giydiricektik yok soyle mevlut yapardik boyle eglence yapardik. Kendini bilse ne olacak. Hatta parcayi alsaydiniz kivanina getirecek kadar manyak.Iyice sinir etti bizi. Efendim gelir kalirmis burda vs vs. Suan baska bir sehirde sirf keyfinden yasiyor. Burada da evi olmasina ragmen dogumdan sonra 2 ay bizimle yasamis ve resmen bizi bosanma esigine getirmis bir kadin.

Bizim hic oyle dugun, mevlut, sunnet kiyafeti umrumuzda degil. Anne baba olarak aman oglumuz erkek oldu goster bakalim pipini insanlari hic degiliz. Hatta uyuz oluruz ikimizde. Zaten cocuga da bunlari yansitmamak, sirf pipisi var ve bu kesildi diye hediyelere bogmamak ( babane anane yapabilir cunku) icin sessiz sedasiz erkenden hallettik. ( 8 aylik kuzu).

Simdi telefonlarina cevap vermiyoruz cunku sitem edip konusup konusup kapatiyorlar. Sabah acma gafletine dustuk sizinle konusmuyoruz cocugu sorucaz ondan aradik dediler. Dedim kendisi konusabildiginde size donus yapar kapattim. Bende pislik olabilirim tabi.

Anne baba olarak bizim yaptigimiz ayip mi onlarin iddiasi bu cunku? Karari maaile mi vermeliydik? Biz boyle istiyoruz demek yeter degil mi? Hazir kusmuslerken kacip kendimizi kurtarsak mi?

Haber verseniz iyi olurmuş ama vermediniz diye kıyamet koparılmaz yani.

Hele böyle trip atmalar falan o yaştaki insanlara hiç yakışmıyor. Maddi/Manevi destek yerine köstek oluyorlarsa mesafeli durun.
  • la rana  (24.11.16 12:31:50)
sünnet düğününü yaşamış bir erkek olarak, çocuğunuz ileride size minnettar olacak emin olun:) boşverin onları, doğru olanı yapmışsınız.

  • hypervaskulerdondurucu  (24.11.16 12:34:50)
"Yarın çocuğu sünnet ettireceğiz ve düğün filan istemiyoruz" diyebilirdiniz önceden. Her neyse allahtan bizim ailelerde böyle şenlik yapılmıyor. Çocuğu götürüp hastanede sünnet ettirip eve getiriyorlar. Ablam çocuğunu birkaç günlük iken sünnet ettirmişti.

  • cemallamec  (24.11.16 12:37:19)
hayırlı olsun sevindim kuzuya :)

öncesi için bir şey söylemeyeyim ancak. hazır küsmüsken kacıp kendinizi kurtarmayın aman.
oldu bittiye getirip, yeniden gönüllerini almak gerek. aile ile fazla temas huzursuzluk yaratıyorsa da iki tarafında dengeyi koruyacağı bir seviyeye belki. aile önemli.
  • güneyli çocuk  (24.11.16 12:39:39)
sonuna kadar haklısınız. biz de 3 aylıkken yaptırdık. en güzeli erkenden yaptırmak. kaçın kurtarın kendinizi.

  • sta  (24.11.16 12:39:46)
doğru yoldasınız bence de. hazır küsmüşlerken kaçıp kendinizi kurtarın. yarın öbürgün başka abuk sabuk kutlamalarla gelecekler, yine aynı teraneleri baştan yaşayacaksınız. yol yakından toptan kesmek en iyisi. sırf kan bağınız var diye dünya görüşlerinizin uymadığı insanların dediğini yapmak bana saçma geliyor.

  • dedimmidemedimmi  (24.11.16 12:41:49)
Yaşlı insanların duygu-düşünce-mantıkla gençlerinki farklıdır. Buradaki insanların çoğu 80-90lı arkadaşlar olarak modern dönem perspektifiyle bakıyorlar duruma, haliyle asın kesin susturun modunda takılıyorlar.

Önceden haber verseydiniz, düğün şölen kutlama yapmasaydınız bile hastanede yanınızda bulunmak isteyebilirlerdi. Veyahut Gelemeseler bile ne zaman yapılacağını vb bildiklerinden bir sorun yaşanmazdı. Bir nevi yangından mal kaçırır gibi davranmışsınız, tamam o kadar önemli değil için size göre ama yaşlılar bizim nesle göre bu tarz aile torun tosbağa işlerini çok daha önemseyebiliyorlar. Hatasızlar demiyorum, onlarda hatalı davranmış ama aile büyükleri sonuçta, trip atabilirler saçmalayabilirler, sallamamak ama hoş görüp biraz gönül almak daha iyi olur bence.

Yoksa direkt amiyane tabirle kesip atmak, umursamamak size ne demek her zaman daha kolayına geliyor insanın. Bende de öyle. Lakin birazda ben 60-70 yaşına gelince bu tarz saçmalayabileceğim ihtimalini ve benzer davranışlarla karşılaşma ihtimalimi düşünüp biraz alttan almayı tercih ediyorum. Zira gönül kırmak kolay ama yapması zordur sonuçta.
  • KaraSakall  (24.11.16 12:44:22)
oh cok iyi yapmissiniz, cocuk sizin cocugunuz hayat sizin hayatiniz. o ne der bu ne der, ona ayip olmasin buna ayip olmasin boyle geciyor hayat. sacmalik resmen. onlarin da fazla uzatacagini sanmiyorum zaten, anne babalar dayanamaz, hem torun sevgisine normale doner yakinda her sey. oglunuz da saglikla buyusun.

  • kassiopeia  (24.11.16 12:46:08)
85-15 oranında siz haklısınız
madem trip atıyorlar atsınlar
sünnet vs prim vermediğiniz için tebrik ettim +1
Maşallah kuzuya.
  • basond  (24.11.16 12:50:15)
En iyisini yapmışsınız. Başkalarını memnun etmek için kendi hayatınızdan taviz vermek zorunda değilsiniz. Ama tabii anne-baba "ignore" edemeyeceğimiz insanlar, biraz daha yumuşak davranabilirmişsiniz.
Ben oğlum olursa hiç sünnet ettirmeyeceğim, ve bizim de erkek tarafı biraz gelenekçi, neler bekliyor beni bakalım. İnş kızım olur diyorum bu yüzden.

  • peggy  (24.11.16 12:53:16)
Haber verebilirdiniz. Biraz ayıp olmuş.

  • dissendium  (24.11.16 12:55:27)
Sünnete karşı bir taze ebeveyn olarak cevaplayayım.Annen baban haklı.

  • turkuaz  (24.11.16 12:56:21)
Öncelikle siz haklısınız. Ama gönüllerini almak lazım. Arayın diyin ya artık böyle çocuk büyüsün diye beklenmiyor yapılıyor küçükken bu daha sağlıklı. Ha mevlüt mü okutacaksınız pilav mı dağıtacaksınız yaparız yine. Biraz büyüsün çocuk diyin anlaşın. O zamana kadar zaten ya umurlarında olmaz ya diğer torunların peşine düşerler.

  • kljgslsdkjsd  (24.11.16 12:56:31)
babam da (25 sene önce falan) kardesimi anneme bile haber vermeden sünnet ettirmisti. cünkü annem de kiyafetiyle, süsüyle, hediyesiyle sünnet dügünü yapmak istiyordu ama babam karsiydi. oglani alip biz carsiya gidiyoruz demis, kardesime de Doktor pipine bakicam diyerek sünnetcide sünnet ettirmis cocugu. eve gelip söyleyince annem de trip atmisti haliyle ama gecti sonra.
kissadan hisse: babamin yaptigi ayip kacmis olabilir ama ebeveyn olarak ortak bir karar vermissiniz, oglandan baska kimsenin hesap sorma hakki yok.

  • shi aila  (24.11.16 12:56:58)
Ablamlar da yeğenimi 1 yaşı dolmadan sünnet ettirdi. Aslında daha erken yapılacaktı ama babaanne cephesi düğün olsun, büyüyünce olsun, aklı ersin, hatırlasın diye ısrar ediyordu manyak gibi. Hatırlasa kime faydası var resmen travma.
Anneanne cephesi(biz) hemen olsun diyorduk, karşı taraf bi şekilde ikna edildi öyle yaptırdılar.
Düğünü büyüyünce yapıcaz falan dediler, arkadaşlarıyla oynayacağı eğlenceli bişyler yapmayı düşünüyolar 5-6 yaşına gelince.

Aşırı tepki gösterdikleri için ikna etmeniz zaman alırdı hatta hiç mümkün olmaz huzurunuz kaçardı boş yere. İyi yapmışsınız ama şuan uzatmayın bence durumu. Yanınıza gelirlerse ailece dışarda güzel bi yemek yiyin çözülür gider.
Yaşlı insanlar bi süre surat asar sonra torunu sevince unuturlar böyle şeyleri, çok takmayın.
  • megalomaniac  (24.11.16 13:20:41)
Sıpa sizin sıpanız. Yaparken kimseye sormadınız, hayatının geri kalanında da kimseyi dahil etmeme hakkınız var elbette.
Ne kadar küs kalabilirler ki? Elbette cok gecmeden unutacaklar. Triplere aldiris etmeyin. Telefondaki cevabiniza da hayran kaldim dogrusu. Aynen bu beceride devam diyorum.

  • nax  (24.11.16 13:29:53)
sünnet düğünü çocuk büyüynce yapılır bu kadar uzatmaya gerek yok. pipisine mi herkes gidip bakacak hmmm şu anda kesiyolar diye.

haber vermemeniz sizin hatanız, abartmak onların

ha çocuğun bedeni üzerinde karar vermek kısmı ise muallak
  • la noix  (24.11.16 14:08:13)
Aslinda isin bir de sapkinlik boyutu var. La noix in dedigi herkes pipisine mi bakacak kismi kismen dogru. Babane illa gorucem diye tutturuyor. Biz ise altini acarken bile yanlarinda bulunmuyoruz. Daha coook kucukken ay pipini yerim senin erkek tabi acik dursun aman fotografini cekelim ne olacak diyen insan kendisi. Haliyle bunlarin hic biri yapilmadi ve hak ettigi cevaplari aldi. On yargili olmayayim aman alttan alayim biraz idare edeyim dedim daha 2 ay kadar once sadece 5 dk tuvalete gitmek icin yalniz biraktim dondugumde cocuk aynaya yumruk atmayi ogreniyordu. Fikir ayni erkek tabi kavga da edecek ona vururlarken o dursun mu... O zaman da aldik evden ciktik sinirle ve yuzyuze hic gorusmedik. Daha boyle onlarca babane vakasi var. Buna karsilik esimin evlatlik oldugunu dusunuyorum oyle anneden boyle evlat pek mumkun degil.

Iste bu yuzden de kavga etme pahasina haber vermedim. Cocugumun sagligi icin en dogrusu onlardan uzak olmasi cunku. Annemde bazen sacmaliyor ama ona soyledigimde tamam kizim yapmam bir daha diye kenara cekiliyor. Tabi kendi annem olunca sanirim dilim onu rahatsiz etmiyor kolay mi 32 senedir cekiyor kadin beni :)
  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (24.11.16 14:17:05)
Yazdıklarınızdan şunu çıkarıyorum, evlendikten sonra ailesini hiçe sayan evlilik delisi toy gençler. Aklıma ilk gelen bu, zaten toplumda buna doğru gidiyor. Anneniz, babanız yerinde olsam suratınıza bakmam.

  • sorumatik  (24.11.16 14:36:57)
Sorumatik 32 yasindayim. Esim 37. Sanki 18 yasinda ergen muamelesi yapmissin. Valla esimin ailesi bakmasa zerre umrumuzda olmaz.

  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (24.11.16 15:01:45)
bizde sizin yaptığınız gibi yaptık
sünnet düğününe harcayacağınız paraya 10 tane ağaç dikin
aileleride takmayın
  • çınarım  (24.11.16 15:07:14)
öncelikle şahane insanlarsınız. şu devirde çocuğunu sağlıklı büyütmek, böyle şeylere prim vermemek şahane.

benzer bir meseleyi diş buğdayında ben de yaşadım. çocuğun dişi çıktı diye 156 kişiyi eve doldurup parti yapmak bize anlamsız geldiği için yapmadık. sonra da birsürü trip yedik tabi ailelerden. sallamayınca geçiyor.

tavşan kardeşim, sen gene "konuşabildiğinde dönüş yaparım" falan demişsin, ben babam bana benzer bişey söylediğinde hoparlörü açıp telefonu -henüz konuşmayan- bebeğin yanına koyup, "al ne soracaksan kendisine sor" demiştim.

bence sonuna kadar haklısınız.

yaş soran arkadaşlar için bilgi notu: 30e
  • babilbaligi  (24.11.16 15:48:39)
kiyak hareketler bunlar. samimiyetle tebrik ederim.

  • e haliyle  (24.11.16 15:49:56)
valla olaydan bagimsiz olarak su cok hosuma gitti : "dondugumde cocuk aynaya yumruk atmayi ogreniyordu. Fikir ayni erkek tabi kavga da edecek ona vururlarken o dursun mu..."

erkek ya da kadin diye cocugun kafasina sacma salak fikirler sokmamaya calismak, dogrusu bu hocam, bundan taviz vermeyin. erkek diye cocuguna oyuncak silah almak falan bu tarz seylerden tiksiniyorum.
  • kassiopeia  (24.11.16 17:45:20)
@uzun kulaklı yalnız tavşan,

Yaptığınız davranış ergence, yaşınız ne olursa olsun. Zaten kendi ailen olsaydı bu kadar kolay rest çekemezdiniz. Tipik türk kadını davranışı. Eşinin ailesini umursama, gerekirse eşini de dolduruşa getirip düşman yap. Çok görmüyorum sizler gibisine, kendinize yakışanı yapıyorsunuz.
  • sorumatik  (24.11.16 18:37:52)
@sorumatik kendi ailen olsaydi demissiniz eee onlara da haber vermedik zaten he umrumda olmaz kismini kast ediyorsaniz sirf bunun icin torununun yuzune bakmayacaklarsa gercekten oyle beni ilgilendiren bir durum degil.

Beni tanimadiginiz icin yaptiginiz genellemeleri ciddiye almam mumkun degil bu nedende kendime yakisan olup olmadigini da bilemezsiniz. Ben sizin sahsiniza hakaret ediyor muyum?
  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (24.11.16 19:26:25)