avm- asansör- bebek arabasi

az önce kotu bir şey yaşadım. normalde asansör hiç kullanmam ama acelem vardı. alışveriş merkezinde asansöre bindim. üç tane bebek arabası var asansorde ve bebek arabası olmayan insanlar da varve tıklım tikis ben zor sigdim. bir katta durduk, elinde bebek arabası olan bir adam kapıda durdu, kapattirmiyor, iğrenç bir uslupla, elini falan sallayarak ' su bebek arabası olmayanlar insin napıyor bunlar burda' falan gibi bir şeyler söyledi. ben de normalde ' zaten uç tane araba var sigmaz' falan derdim ama iğrenç bir uslupla konuştuğu için ' hayır böyle bir zorunluluk yok ve ben boyle çıkmak istiyorum' dedim. bu adam bana demediğini bırakmadı. ben de arabanızi şöyle çekim çıkalım dedim en son. ' zaten terbiyesizligin dudağındaki piercingden belli' dedi çıkarken. hadi yürü yürü falan dedi. o kadar sinirim bozuldu ki. belli ki iki günlük tatilini lanet bir avm' de harcamaktan sinirleri harab olmuş. bir şeyler demediğim için çok sinirim bozuldu kendime kızıyorum su an.

böyle aptal insanlarla aynı ortamda yaşamaktan biktim. adam mı haklı ben mi abartiyorum? kaldı ki ona bebek arabası olduğu için nezaket göstermek zorunda değilim, bu bana kalmış bir şey. ki normalde nezaket gostermeyi tercih ediyorum.

iyi demişsin ama devamını getireymişsin keşke. aklıma bu da gelmedi değil hani. 4.bp.blogspot.com

  • cemallamec  (20.11.16 19:43:12)
sıkıntı karşı tarafta.

  • sutlu nescafe  (20.11.16 20:42:10)
Asansörler yürüyen merdiveni kullanması zor veya mümkün olmayan insanlar için önceliklidir. Adam üslubundan dolayı yer verilmeyi hak etmiyor ama sen de haksızsın.

  • Lim5  (20.11.16 20:50:06)
mallık yapmış hiç muhatap olmamak en güzeli duymazdan gelmek en doğrusu

  • basond  (20.11.16 20:53:03)
Yanınızda bir çocuk olunca (yegen, kendi çocuğunuz vs) olunca anlarsınız. Alışveriş için gitmek zorundasınız ama merdivenler de pek aile dostu olmuyor. Adamın alternatifi yok ama sizin merdiven alternatifiniz var. Çocuk çok yorduysa insanın sinirleri yipranabiliyor.

Lim5 in dediği gibi,haksizsiniz bence ya da empati yapmamışsınız fakat karşı tarafın da tavrı hoş değil. En baştan bu noktaya getirmeyebilirmissiniz.
  • vampir akrep  (20.11.16 23:20:59)
e iyide adama asansöre binmek yasak vs dememişler ki dolu gelmiş bekleyecek, o mantıkla dolu dolmuşdan da inelim metrobüse binmeyelim.

  • basond  (20.11.16 23:33:05)
haftasonu avmye gidip bulegalabalıkböyle demesi yanlış bi kere.

sen de kendi hakkını yeterince savunamamışın. bi dahakine daha sert çık bari içinde kalmasın. ya da trolleyip hamileyim, engelliyim vs de. hala laf ederse okları ona yönelt.

piercinginden giyiminden vurmasına izin verme yani. özür dilesin, dilemezse de bırak kudursun.
  • cikolata selalesi  (20.11.16 23:42:58)
çünkü onlar kapitalist sistemin çark dişi olabilmiş, evlenmek için düğüne ve çeyize tonlarca para dökmüş, havuzlu rezidanslarında misyoner pozisyonunda yaptıkları çocuklarını kucaklarında taşımamak için instagramdan aldıkları en kaliteli bebek arabalarına bindirip sezon indirimli alışverişlerini yaptıkları için fast food katına asansörle çıkmayı hakeden insanlar.

ne kafana takıyon bacım. delisi bir değil ki dert edesin.
  • cikolata selalesi  (21.11.16 00:43:10 ~ 00:43:33)
Bebek arabalıya öncelik veriyorum, hatta kattan erken indiğim de olmuştur.
Ama şöyle söyleyeyim, avm'ye bebek arabasıyla gitmek çok faydalı bir şey değil aslında. Çünkü bebek minikken zaten o arabaya koymak emniyetli bile değil, kucağınızda taşıyın, bebek biraz yürüyünce de zaten binmiyor arabaya kendi isteğiyle, en azından benim yeğenim öyleydi, ukala ukala arabayı arkadan itmeye çalışırdı binmek yerine. Eşyalar için de, zaten bebekli insan pek tek başına gitmiyor, yanında eşiydi, kızkardeşiydi biri oluyor.
Bir de ebeveynin ukalalığıyla orantılı şekilde arabaları iri iri cip gibi bişey oluyor, gerçekten de çok yer kaplıyor.
eidt: bir ifadeyi azıcık kibar yaptım.
  • firez  (21.11.16 00:52:23 ~ 23:48:33)
adam soylenmekte haksiz, sen abartmiyorsun. dort aylik bir cocuk annesiyim, olabildigince onunla parklara ya da alisveris yapacaksam da kalabalik olmayacak yerlere gitmeye calisiyorum ki huzursuz olmasin. disari cikarken de slingle cikiyorum, bebek arabasi kullanmiyorum. fakat benim almanya'da dikkat ettigim kadariyla bebek arabali kisinin oncelik hakki var, yani ben olsam bekleyen bir bebek arabali gordugumde asansorden cikardim fakat turkiye'deki durum nedir bilemiyorum.

  • lamira  (21.11.16 01:06:51)
kesinlikle sen haklısın. bu tür durumlarda hiç çekinme; düzgün bir üslupla bağır, çağır, hakkını ara. bu millet bundan anlıyor. her gün yürüyen merdivenin sol tarafında duran birilerini azarlayıp sağa geçiriyorum.

  • fragile lady  (21.11.16 01:20:17 ~ 01:21:11)
Adam kaba olduğu için haksız. Siz de durumlarından dolayı biraz önceliği olan insanlara yer vermemekte haksızsınız.
Yukarıdaki garip yorumlara cevap verme gereği hissettim. Havuzlu villamız yok, residansta yaşamıyoruz. Çeyizimiz yoktu, basit bir düğünle evlendik. Avm'lerin yemek katına pek çıkmam. Instagram'dan hiç bir şey almadım. Ortalama bir bebek arabamız var. Bebeği kimin hangi pozisyonda yaptığının kimseyi ilgilendirmediğini düşünüyorum. Önyargılarımla hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığım insanlara kin gütmenin yanlış olduğunu biliyorum.
Çapraz diz bağlarım yırtık, bu yüzden bebeği uzun süre kucağımda taşıyamıyorum. Bebek arabası ile yürüyen merdivene binmek çoğu yerde mümkün değil ve tehlikeli. Çocuğa bakacak kimse olmadığı için işten artan nadir vakitlerde alışverişe beraber gitmek zorundayım. Kışın açık havada bebekle alışveriş yapmak çok zor. Zaten avm dışında alışveriş yapılabilecek mağaza sayısı da gün geçtikçe azalıyor. Memlekette kaldırım diye bir şey olmadığı için bebek arabasıyla dışarıda off-road yapmak durumundasınız. Avm'lerin sıcak olması, bebekler için ucuza kıyafet, bebek bezi gibi ürünler satması, çocukların burada eğlenebileceği alanlar olması da buraları çocuklu aileler için avantajlı yapıyor.
Hemen hemen tüm avm'lerde hem yürüyen merdiven hem asansör mevcut. Yanımda bebek yoksa asansörün engelli, hasta, hamile, yaşlı ve bebekliler için öncelikli olduğunu bilen medeni bir insan olduğum için merdivenleri kullanırım.
Bu arada erkeğim. O arabayı ittirmek, yollarda, trafiğin içinde yürümek. Bebek içinde uyuyup kaldığında onu rahatsız etmemek için gayret göstermek çok yorucu. Asansörde başka bebek arabası olan kadın görünce onlara da yer veriyorum. Tüm bunlar bir anne için daha zor olmalı.
  • creepy  (21.11.16 02:42:11 ~ 02:49:58)
belki adamın beklediği 5 asansördü millet mal mal bindiği için bir türlü binememişti kalabalıktan da bebek arabalarını görememiştir.
çok da haklı değilsiniz.

  • fasulyek  (21.11.16 02:45:30)
asansörün boyutunu bilmiyorum ama sen çıkınca bebek arabası ve arabayı süren adam binebildi mi asansöre? çarli'nin çikolata fabrikası'nda falan mı geçti bu olay, anlayamadım.

evet, asansör bebek arabası olanlara, hamilelere, yaşlılara ve engellilere öncelik tanınacak bir alandır ancak öyle tepki veren bir adama ben yerimi asla vermezdim. beklesin ayakta. nazikçe sorabilirdi, orada kimseye atarlanma hakkı yok.

ben böyle durumlarda bebek arabalılara yer vermiyorum. zaten avm'lerde falan asansör kullanmam eğer bir anda üç dört kat değiştirmem gerekmiyorsa. e o asansöre bindiysem de inmem artık (yaşlı, engelli ve hamile kişiler hariç tabii burada). ha mesela asansör bekliyoruzdur, ben önce gelmişimdir ama bebek arabalı biri vardır, ona öncelik tanırım asansöre binmesi için. gerekirse biraz daha beklerim yani.

bir de hep bana mı denk geliyor bilmiyorum ama bebek arabası olanlar genelde yer veriyorlar benim gördüğüm. "siz çıkın, biz sonrakine bineriz." diyorlar hep, uğraşıyoruz ama bindiremiyoruz asansöre. bu da böyle bir anımdır.
  • knight of cydonia  (21.11.16 03:19:51)
haksız olduğumu söyleyenler asansore bir bebek arabasının daha sigamayacagini anlamadilar sanırım.

ayrıca madem bu konu bu denli mühim keşke bebek arabalı ebeveynlerden ikisi de asansore binmese biri binse.
  • yuvarlanantencereninkapagi  (21.11.16 07:21:17)