Moralim çok bozuldu

Bugün okulun müzik kulübünün anlaşmasıyla indirimli özel ders için anlaştığımız yere gittim. Taksimde. Şan eğitimi. Mülakata çağırıldım ve kadın benim müzik kulağımı anlamak için piyanodan notalar çaldı bunları seslendir dedi. Daha binaya girer girmez kadınla tanışmam ve piyano seslendirme olayı falan çok ani oldu noluyo lan dedim. İlk beş dakikada kendimi notayı vermek zorunda bulunca anlamaya çalıştım ne yapmam gerektiğimi ve yapmaya çabaladım. Ama biraz denedikten sonra kadın bana müzik kulağım olmadığını benimle ders yapamayacağını söyledi. Ben müzik kulağım olduğunu ama şuan neyle karşı karşıoya olduğumu bilmediğim için bunun birde psikolojik altyapısı olduğunu söyledim ve bunun ilk beş on dakikada karar verilebilecek birşey olup olmadığını söyledim oda bu doğuştan gelen birşey dakilarla ilgisi yok dedi ve yetkinliğinden bahsetti. Moralim çok bozuldu. Sesimi geliştirmem için gittiğim yerden müzik kulağım olmadığını duyup çıkmak beni çok üzdü. Belki solfej dersi alabilirsin youtubeden video falan izle dedi. Çıkarken içimden küfrettim kadına. Arkadaşlar niye böyle hissettim ben çokta duygusal bir günüme denk geldi ve etkiledi. O yüzden hırs yaptım.
Gerçekten bu durumun psikolojik etkisinden kurtulmam için ve içimdekini ortaya çıkarmam için ne tavsiye edersiniz?

Müzikle ne kadar zamandır ilgileniyorsunuz? Herhangi bir enstrüman çalabiliyor musunuz yoksa tamamen müziğe ilginiz olduğu için mi ders almak istiyorsunuz? Müziği anlayabilmek gerçekten doğuştan gelen bir şey. Eğer içinizde gerçekten bir yeteneğin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir iki hocayla daha görüşün.

  • dissendium  (17.11.16 23:08:54)
egon zedelenmis. egonun esiri olma. kimseye bir sey kanitlamak zorunda degilsin. muzikle ilgiliysen hobi edin. kendini gelistir.

tekrar edeyim: kimseyi de ilgilendirmez. sen de kimsenin demesiyle ne iyi ne kotu olursun.

turkiye'de "sanatci" denip alkislanan kac kisi sanatin ne oldugundan haberdar?

bir iste ustalasmak istiyorsan sabirla, farkindalikla, cabayla zaman icerisinde kendini gelistirirsin: dunya capinda insanlarin oyle olmak icin "yetenek"ten ziyade diger herkesten daha cok cabaladigini unutmaman gerek. insanlar hayatini bu islere adiyorlar.
  • idexo  (17.11.16 23:35:37)
Doğuştan müzik kulağınız yoksa yoktur ve evet kadın bunu bir kaç dakika içinde test edebilir. Ama müzik kulağınızı belli bir dereceye kadar geliştirmeniz mümkün. Bunun için yapılmış bir kaç yazılım ve kulak eğitimlerini nette bulabilirsiniz. Şahsen benim de zayıf bir müzik kulağım var ama amatör olarak hiç de fena denmeyecek seviyede gitar çalabiliyorum. İyi de bir müzik dinleyicisi olduğumu düşünüyorum.
Şarkı söyleme konusuna gelirsek de, eğer yeterince çalışırsanız şarkı söyleyebilirsiniz. Belli ki eğitmen zayıf kulaklarla uğraşmak istemiyor ve çabuk sonuç almak istiyor. Başka bir hoca bulun. Seviyenizi kabullenip kendinizle barışırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

  • creepy  (18.11.16 00:17:27)
@dissendium ben çok farklı türde müzikler dinliyorum. Çocukken aklıma melodiler gelirdi bunları yazmak kaydetmek isterdim tıpkı akla gelen bir fikrin güzel veya özlü bir sözün not alınması gibi. ama nota bilmediğimden uzun çubuk kısa çubuk yaparak aklımda tutmaya çalışırdım bazen mırıldanırdım ve mp4üme kaydederdim... o zaman nota yazmayı bilseydim ifade edebilicektim onun gibi oldu -aracı meselesi- o zaman beste nedir nota nedir nasıl yazılır bilmiyordum. müzik kulağım olduğunu düşünüyorum çünkü en küçücük ses ritminin farkını algılayabiliyorum ama ifade edemedim mülakatta. ses veremedim utandım sıkıldım vs. daha doğrusu kadına karşı rahat hissetmedim.

  • douglas  (18.11.16 00:39:08)
nedenlerini söylemişsin "müzik kulağım olduğunu ama şuan neyle karşı karşıoya olduğumu bilmediğim için bunun birde psikolojik altyapısı olduğunu söyledim". bunları söylemeseydin hak verirdim. başka yerde ders bak.

  • sayns  (18.11.16 00:44:24)
Dert etme o kadar, tekrar bir kulağına baktır, daha rahat olursun bu sefer. Eğer o hoca da kulağın yok derse şansını zorlama çünkü aslında ilk hoca haklı muhtemelen ama psikolojine veriyoruz şimdilik. Müzik kulağın olup olmadığını sen bilemezsin çünkü dışardan bilinir o.

  • medre  (18.11.16 01:06:31)
Baska kursa git. Ayrica muzik kulagi yoksa yoktur.
Bir ornek vereyim, kesin perdeyi yakalama isini profesyonel muzisyenlerin (profesyonel muzisyenlerin diyorum bak) sadece %11'i yapabiliyor. Yani muzik kulagin yoksa yoktur.

  • stavro  (18.11.16 01:56:44 ~ 01:58:21)
bunu da buraya koyim: www.youtube.com

yetenek nedir? caba sarf etmek nedir? bunlari dusun.

baskasi: www.youtube.com

bir baskasi: www.youtube.com
  • idexo  (18.11.16 11:52:23 ~ 11:54:37)
idexo +1 ve
biraz komplo teorisi olacak ama kadin belki de kendini daha cazip hale getirmek icin seni reddetmistir. yani bu da bir pazarlama stratejisi. hoca herkesi Kabul etmiyor diye nam salip daha bir talep gorecek. baskasina git sen de.

  • jimicik  (18.11.16 12:35:51)
nota öğrenmek zor değil yalnız. 3 yaşında falan öğretilmeye başlanıyor. aklına melodi gelip bunları yazmak için nota öğrenmediysen 1. yeterince azimli değilsindir 2. hakkaten müzik kulağın yoktur ve evet 1-2 dk içinde bu anlaşılır

  • la noix  (18.11.16 12:38:29)