fana kaçan tozu elektrik süpürgesiyle çektirsem?

toshiba satellite marka 2010 model bir laptop'ım var.

bilgisayarın altında fanın hava çektiği bir delik var, yanda da çektiği havayı üfürdüğü başka delik. deliğin önünde ızgaralar var araba radyatörü gibi.

az önce baktım bayaa ısınmış. fan tarafından üfledim üfledim bişey çıkmadı. yan taraftan (havanın çıktığı yerden) üfledikçe alttan (havanın girdiği yerden) tozlar püskürdü. üfledim püskürdü. oh dedim temizleniyo. toz çıkmayana kadar üfürdüm. lakin üfürürken ızgaradaki tozlar topak olup fanın arasına mı girdi nedir, bilgisayarı çalıştırınca fan hatası verdi. baktım dönmüyor. alttaki delikten ataşla dürttüm biraz, koca bi topak toz yakaladım ama çıkaramadım ızgaralar çok dar. topak fanın arasından çıktı, fan dönmeye başladı da, toz topağı hala içeride.

şimdi yandaki hava çıkış deliğine elektrik süpürgesini dayasam çeker miyim tozu? yoksa içerideki zımbırtıları da söküp bozar mı bilgisayarı?

oh soğudu da bilgisayar, iyi oldu da, topak kaldı içeride. yine fana kaçarsa işin gücün ortasında.

açıp temizlemek de bi zor iş ki. bilgisayarı parça pinçik etmeden ulaşılmıyor oraya. ne olurmuş bi kapak yapsalarmış sanki.

www.youtube.com

süpürebilirsin, bir şey olmaz. tozları da çeker bayağı.

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (17.11.16 16:18:56 ~ 16:19:13)
ac temizle. erinme. ayrica fanlarin olusan hava akimiyla serbestce donmesine izin verme, durduk yere akim olusuyormus ve bilgisayar bozulabiliyormus.

  • idexo  (17.11.16 16:19:07 ~ 16:19:31)