cheesecake çatlaması

yine kadın zannedenler olmasın diye baştan belirteyim, erkeğim ben.

çok güzel cheesecake yaparım. birçok insan da yedikleri en güzel cheesecake olduğunu falan söyler.

ama ne yaptıysam cheesecake'in soğurken ortadan çatlamasına çare bulamadım. pişerken değil, soğurken çatlıyor. hem de bayağı fay hattı gibi yarılıyor.

söylenen tüm tavsiyelere uydum. yumurtaları çok karıştırma, köpürüp hamurda hava kalınca pişerken genlşeşir çatlar dediler. köpürtmeden elle karıştırdım, mermere vura vura kabarcıklarını çıkarttım. pişerken çatlamasını engelledim.

pişince ortası bıngıldar, pişmedi sanıp daha çok pişirmeyin, o kendini toparlar dediler. az pişirdim, yine olmadı.

kademeli soğut, fırından hemen çıkarma dediler, fırını kapattıktan sonra çıkarmadım, içinde fırınla birlikte yavaş yavaş soğuttum yine olmadı.

kalıptan ayır, kenarları yapışmasın dediler, ayırdım yine olmadı.

velhasıl çatlıyor ortadan. pişerken değil, soğurken çatlıyor.

25 cm. kelepçeli kek kalıbı ve arçelik'in sıcaklık ayarından başka (yani alt/üst ısıtıcı seçme, turbo fanı kapatma vs) ayarı olmayan turbo fanlı bir fırınını kullanıyorum.

niye çatlıyor bu kek?

bir sefer nasıl olduğunu hatırlamadığım şekilde çatlatmadı. ama ne yaptım da öyle oldu onu da hatırlamıyorum.

çabuk soğuduğu için çatlıyor olabilir mi? daha yavaş bir soğutma süreci çözer belki.

  • baba jo  (16.11.16 12:19:18)
kek kalibin hep ayni miydi? belki malzemesinden oturu cabuk genlesiyor kalip. daha cok yaglasan kalibi? belki kenarlardan cekiyor keki?

  • jimicik  (16.11.16 12:33:58)
onun yerine çatlağı düzeltmek daha kolay değil mi?
www.instructables.com

  • yue  (16.11.16 12:34:27)
harbiden teknik sorunmuş. güzel soru bu arada.

cevap genleştikten sonra büzüşen kek molekülleri (kek molekülü ne...) çekme kuvveti ile diğer kek moleküllerini çekerek, eğer çekme kuvveti(oetker kek gerilimi) OE sabitini aşarsa kek üzerinde yarık(crack) oluşumuna neden oluyorlar.

bunu önlemek için kek kalıbını küçültün. kek kalıbı büyüklüğü ile yarık genişliğinin pozitif korelasyonda olduğunu düşünüyorum.
  • kurnaz  (16.11.16 14:56:24 ~ 14:57:52)
yavrum senin cevabın bende ;_;

kekini pişirirken metal bir kaba ya da işte fırına dayanıklı her ne ise bir kaseye su koyup fırına bir yere koyacaksın. buharlaşıp yumuşatacak kekini. böyle yaparsan ne pişerken ne de çıkarıca çatlamıyor. adresi özelden atıyorum bi cheesecake e hayıf demem :*
  • shotgunwoman  (16.11.16 21:43:18)
kullandığın peynir markası aynı mıydı? Peynirlerin yağ oranına göre reçeteye nişasta eklemek gerekebiliyor bazen.

  • sipsi  (17.11.16 01:50:03)