dili düzgün kullanmak bu kadar mı zor?

bağlaçların ve eklerin yanlış yazılmasına o kadar çok şahit oluyorum ki sinirden çıldırıyorum sözlüğü okudukça.

gerçekten bu kadar zor mu geliyor insanlara "ki" ve "de" yazmak? "aceleyle yazdım, dikkat etmedim." diyor mesela sorduklarım. özellikle dikkat gerektiriyor mu bağlaçları ve ekleri doğru yazmanız?

Çünkü kimse kitap okumuyor. Bu sebeple dikkat gerektiren bir durum halini alıyor mesele.
Yazım kurallarından yakınırken sizin bile büyük harf kullanımına dikkat etmeyişiniz (sözlük yazım alışkanlığı diyelim) sanal ortamlarda bu gibi şeyleri pek önemsemememiz gerektiğini gösteriyor gibi.

  • nax  (16.11.16 11:08:05)
benim icin degil. cunku iyi bir ogretmenden ogrendim ve ozen de gosterdigim icin zaman icinde dogru yazmak olaganlasti. bazen bilerek geliyom, yapcaz vs. yaziyorum gerci.

dogru yazmak istemesine ragmen zorlananlar ogretmenleri yuzunden ogrenemedi bence. daha turkce hocasi neyin nasil yazilacagini bilmiyor ki baskalarina ogretsin.

bir de yeni neslin umrunda degil. bu tip seyler onlar icin cok "lame"
  • jimicik  (16.11.16 11:32:05)
Ben de hayret diyorum. Bize küçükken bir kere anlattı Türkçe öğretmenimiz o gün bugündür doğru kullanıyorum. Çok basit bir kural, insanların kafaları bu kuralı bile almıyorsa diyecek söz bulamıyorum gerçekten. Gerçi bu kafa basmamasından değil, umursamazlıktan kaynaklanıyor çoğu zaman. Adam önemsemiyor, kimseyi takmıyor. Ağzına geldiği gibi konuşuyor, yazıyor. Dilmiş kuralmış şuymuş buymuş umrunda değil.

  • köstebek kurabiye  (16.11.16 11:48:09)
Ben hayret ederek yorulmamaya çalışıyorum. Ortalama seviye o kadar düşük ki, hayatının geri kalanında, hayata ve insanlara çok özenli davranıp yazısının özensiz olacağını düşünmüyorum. İnsanların ne yaptığına çok takılmamak lazım. Çünkü sonu olmayan bi yoruculuk. Hayvanların ne yaptığını sorgulamaktan farkı yok.

  • neynep  (16.11.16 12:18:15)
Eğitim sisteminin büyük etkisi var.İlkokulda ingilizce öğrenmeye başlayan çocuk lise itibariyle hala başlangıç seviyesinde ise benzer bir durum türkçe ve diğer derslerde de söz konusudur muhtemelen.

Onun haricinde yazım yanlışları o kadar gözümüzün içinde ki koca koca afişlerde,reklam panolarında hatalar var,firmaların,markaların sosyal medya hesaplarında dikkat edilmeden yanlış kullanımlar yapılıyor dolayısıyla bunu gören kişi de ya orada öyle gördüğü için onu doğru biliyor ya da kimse umursamıyor diye o da umursamıyor.
  • demoniclewinsky  (16.11.16 12:26:09 ~ 12:26:18)
Zor gelmekten ziyade bircok kisi ayri yazilacagini bilmiyor bu eklerin.

  • stavro  (16.11.16 12:32:22)
@demoniclewinsky, aynen dediğin gibi ahsdashd, koca afiş panolarında hatalar var. O baskı sonucuna kadar zincirde kimsenin dikkatini çekmemiş demek ki! İmla hassasiyeti olan dostlarım, şunu tavsiye ediyorum: Böyle şeylerle karşılaştığımda "Bu insan bile hayatta kalıyor, iş buluyor, para kazanıyor (baskı örneğindeki herkes) hayatını idame ettiriyor, kendine saygı bile duyuyordur, benim olumsuz bir fikre kapılmam için bi sebep yok, ehehe" diyip gülüp geçmek :)

  • neynep  (16.11.16 12:37:03)
adamlar cahilliklerini "aceleyle yazdım yav ondan şeyolmuş" diye örtmeye çalışıyor. kitap okumamaktan ve cahilliğin el üstünde tutulduğu bir ülkede yaşamaktan kaynaklı bir şey. birazdan "elitistsiniz olm siz size ne istediğim gibi yazarım"cılar damlayacak.

  • ruhen hastayim ben  (16.11.16 12:38:16)
Hayatımda toplam 10 tane kitap okumamışımdır ve fevkalade özen gösteriyorum eklere DE anlatım bozukluklarına DA. Kitap okuyarak dünyayı kurtaracağını zanneden kitap fetişistleri azalarak bitse DE biz DE kurtulsak.

@stavro'ya katılıyorum aceleyle bir alakası yok tamamen bilgisizlikten. harf hatasını anlayabilirim ama -de ve -ki için durum tamamen farklı. Adam diyor ki oda gelecek hangi oda amk oturma odası mı gelecek bizimle? o da yazamıyor herif ya bilmiyor!
  • yazar yazmaz yazan yazar  (16.11.16 12:43:16 ~ 12:45:49)
Sadece eklere takılmak da problem bence. Mesela soruda kullanılan Türkçe oldukça güzel. Ama cümle başlangıçlarındaki harfler büyük değil. Sözlük'ten gelen bir alışkanlık bu biliyorum. Ama aynı gözle bakınca bu da dilbilgisi hatası sayılmaz mı?

  • himmet dayi  (16.11.16 13:19:31)
Özellikle özen göstermem, düşünmem yazarken ama doğru yazarım. Neden? Çünkü dili sindirmiş bir bireyim çok şükür. Hata yaptığım nadir olur. Bunu Türkçeyi ve edebiyatı çok sevmemle ve okuma alışkanlığımla ilişkilendiriyorum.

Sadece bağlaçlar/ekler meselesi de değil, her türlü yazım yanlışını gördüğümde kan beynime sıçrıyor. İçimden salak, cahil diye saydırıyorum.

Sözlükte de değil bu sadece. Araştırma görevlisi olarak çalışıyordum yakın zamana kadar, çocuklar sınav kağıtlarında bile deliler gibi yazım hatası yapıyolardı. "Oluyo" falan yazan var sınav kağıdına. Yazım hatasının da ötesinde, mallık artık bu.
  • buff  (16.11.16 13:25:33)
biraz odaklanmayla da ilgili. soru dilin duzgun kullanilmasi olunca cevaplar daha bir ozenli oluyor. misal; normalde 'daha bi' derdim, ama dikkat edip 'bir' dedim. ozenli kullananlarin da tek tek duyurularina baksan zibilyon tane hata bulursun. bayagi yerine baya yazivermistir mesela. ;)

  • jimicik  (16.11.16 13:27:39)
valla benim de çok gözüme takılıyor, hatta az önce bi duyuruda dikkat ettim, ama insanlar artık whatsapptı, smsti, forumda takılmaktı derken bunlara önem vermiyorlar, ilokulda da öğrenmemiş oluyorlar heralde. Tek sıkıntı okurken anlatım bozukluğu oluyor birkaç sn geömesi gerekiyor ne yazıldığını anlaman için. Benim önem verdiğim bi konu şahsen, başkası ne önemi var diyebilir. Çok daha rezalet yazılar da var neyse ki.
Özellikle sıfat yapan ve birleşik yazılması gereken ki'nin bağlaç zannedilerek ayrı yazılması, de- daların yanlış yazılması hatta te,ta şeklinde birleştirilmesi.

  • limoncello  (16.11.16 13:32:11)
yani bilen biri için dikkat gerektirmez tabii. sen dersen ki "aceleyle yazdım, dikkat etmedim," sie qo derim içimden, bunun herkesin de değindiği gibi cahilliğinden, bokunu örtmeye çalışmasından ileri geldiğini anlarım.

ha bir de sanal ortamda bu gibi şeyleri önemsemememiz gerektiğini, büyük küçük harf olayına atıfta bulunarak belirtmek biraz da boşa duyar kasma olayına kaçıyor bence.
  • zoque  (16.11.16 13:49:21)
niye büyük harf kullanmadığımı şöyle açıklayayım: ekşi ile alakalı her türlü mecrada bilakis büyük harf kullanmıyorum. ekşi'nin teması gibi bir şey sonuçta büyük harf kullanılmaması. onun dışında bir de sms/whatsapp gibi anlık mesajlaşmalarda uğraşmıyorum büyük harfle. geri kalan her yerde özellikle dikkat ediyorum, en kıytırık facebook bildiriminde dahi.

niye bir anda savunmaya geçtim bilmiyorum :P
  • knight of cydonia  (16.11.16 13:51:48)
Benim özen göstermem gerekmiyor çünkü çok önceden otomatiğe bağlandı. Ciddi ya da iş ile ilgili yazışma yapması hiç gerekmemiş biri için durum farklı olabilir.

  • arnold schwarzeneger  (16.11.16 13:54:27)
iphone'u olup adam yerine ada'm yazan var yahu daha ne diyelim :) ben yanlış olduğunda elli kere inatlaşıyorum autocorrect tekrar yanlış yapıyor tekrar düzeltiyorum falan...

ki ve de olayı daha farklı bence. Ben onun cidden sözel zeka vb. beynin farklı bir kısmının aktif olup olmamasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Gayet kitap okuyan ama yanlış yazan arkadaşım var. Hiç kitap okumayan ama doğru yazan da var. İşte o tür zekası olmayanın "dikkat etmesi" gerekiyor.

bu arada inşallah oral seks sorusudur diye tıklamıştım ben :/ :D
  • rodriguez2  (16.11.16 14:00:11)
@rodriguez2: :)

seni mi kıracağım, al sana oral seks sorusu: oral seks orucu bozar mı? 2017 için soruyorum, son durum nedir?
  • knight of cydonia  (16.11.16 14:06:42)