türkiye'de neden böyle? neden türkiye?

türkiye'de her şey diğerlerine göre daha farklı değil mi?

mesela;

mimarların avrupa'daki çalışma şekilleri ile türkiye'deki çalışma şekilleri neden bu kadar farklı? maaş aralıkları keza?

aynı şekilde avukatlar.. abd'de, avrupa'da bu insanlarla türkiye'deki avukatların itibarları, maaşları, çalışma şartları.. her şey neden bu kadar uçurum?

belki yazılımcılar da buna dahildir. gerçi hiç şüphesiz öyledir. hani tamam, eğitim falan yok diyelim diğerlerinde de, avrupa'da, abd'yi söylemiyorum bile, çok harika yazılım projeleri çıkıyor. veya teknoloji projeleri. bizde de çıkıyor bunlardan elbette ama onların ölçüsünde değil, onlarınki kadar sık değil veya onlarınki kadar dünyayı değiştirecek ölçekte değil.

elbette eminim bir yerlerde var bu insanlar. parlak fikirleri olanlar, dünyayı değiştirebilecek olanlar.. ama tek mesele de bu değil.

siyaset yapma şeklimiz bile boktan. bugün ülkenin geleceğinde söz sahibi olan bir adam, devlet bahçeli daha trump diyemiyor. ne iktidarı, ne muhalefeti hiçbir şekilde düzgün bir siyaset içinde değiller.

daha birçok şey sayabiliriz.

*

belki hepimizin cevabını bildiği bir soru ama, sanki biraz iç dökmek gibi oluyor benim için :)

eğitim sistemimiz bu kadar boktan diye mi? niye?

neden türkiye'den dünyada ses getirecek 'adam akıllı' projeler çıkmıyor? veya çıksa bile adını duyuramıyor?

aslında çıkıyor, bu adamlar zaten yurt dışına gidiyor. iyiler çıkıyor dışarı yani. kalanlar o kalibrede ya da o disiplinde değil.

ülkede projen olsa yatırım verecek adam anlamıyor.

çünkü eğitim değerli değil ülkede, herkes fiziksel olarak çalışsın bekleniyor, beyinsel üretimin değeri yok, örn, felsefe, sosyoloji, yazılım etc.

bunu diyorsun ama kaç yazılıma para verdin hayatında mesela, yazılıma para verilmiyor, herkes kaçak kullanıyor programları. hal böyle olunca sektörde son kullanıcıya giden iyi ürün yok.

neyse uzatmaya gerek yok, bu bahsettiğin insanlar türkiyede çok bol ama hemen ayrılıyorlar zaten ülkeden.
  • kurnaz  (15.11.16 22:42:27)
adam akıllı proje adamları bu projeleri yapıyor
yurt dışına kaçıyor +1

gerçek anlamda kafa yapımız ve çevremize uyumumuz gereği günü kurtarma projelerini önemsiyoruz.
Geleceğe yatırım yapanlar mutlaka kaybediyor.
  • basond  (15.11.16 22:46:12)
belki yanlış ama, ben yurtdışına çıkan insanları o noktaya getiren faktörlerin arasında şansın önemli bir yer tuttuğuna inanıyorum.

kendi çevremde buna benzer örnekler görüyorum keza.

mesela müthiş çizim yeteneği olan bir arkadaşım var. kendine ait çok güzel, şık, minimal tasarımları var. bazılarını yaptırıyor hatta. kim bilir o dünyada bu işi meslek olarak yapan veya kariyerinde iyi bir yere gelmiş kaç yüz, belki kaç bin insandan daha iyi işler çıkarıyor şimdiden. ama türkiye'de?

mesela o endüstriyel tasarım okumak istiyor. ama biliyor ki yetenekli bile olsa bu yeteneği burada harcanacak. mesela itü'yü tutturacak kadar puan yapmakta zorlanıyor, onun yerine vasat bir okula gitse hepten gidecek belki.

yurtdışına çıkmaya gelene kadar da aslında ne kadar değişik yollar var. özellikle türkiye'de. her şey yetenekli insanları sindirme üzerine kurulmuş resmen. ne inanılmaz yazılım bilen arkadaşlarım var, ben bilgisayar mühendisiyim diye geçinen adamlardan daha iyi işler çıkaran. ama adam kalitesiz bir sınavda düşük aldı diye, şimdi anadolu'nun değişik bir köşesinde okuyor bu bölümü. ee, çocuğa yazık değil mi?

her parlak şey, her parlak insan neden sindiriliyor? bunu birileri doğrudan yapmıyor, bu zaman içinde nerden geldiği belli olmayan bir baskı tarafından yapılıyor.

ben startup'larda çalışırken görüyordum, çok zeki insanlar var, adamların projeleri müthiş. belki bu adamlar burda değil de abd'de yapsa bunu, dünya çapında olacaklar ama burda hala paragöz yatırımcılarla uğraşıyorlar, milletin egosunu çekiyorlar.

vecihi hürkuş'un hikayesi gibi.

çelik kadar sağlam olup bu darbelere dayanamadıktan sonra, parlak, zeki, çalışkan her insan gidiyor. eğitimle gidiyor veya ülkenin yapısıyla gidiyor. ama gidiyor bir şekilde.

ve bunlar çok üzücü.
  • tosiba  (15.11.16 22:52:48 ~ 22:52:59)
Çünkü dünyadaki farklı toplumların kişisel kapasite, beceri, zeka, ahlaki nitelik ortalamaları birbirine denk değil. Bireysel olarak çok yetenekli kişiler her yerde var ama toplum ortalamasına bakınca iş değişiyor. Bazı coğrafi bölgelere yaklaştıkça bu ortalamalar tepe taklak düşüyor. Örneğin Irak'tan İngiltere yönüne doğru gittikçe, geçtiğin her ülkede TR, Yunanistan, doğu avrupa, orta avrupa.. medeniyet düzeyi birçok anlamda orantılı olarak yükseliyor. Türkiye de bir ara form bu bakış açısında.

  • mikro patlama  (15.11.16 22:57:37)
Çıkan projelerin tutmaması açısından 1 ekleme yapmak istiyorum ben de. Marketing yetersizliği de var burada. Yani bireysel olarak 50 tane uber yetenekli yazılımcıyi bir araya getirip, iyi kötü yatırımcı bulsan bile bunun pazarlamasını yapabilecek kalifiyedeki insan yetersizliği diğer sektörlerden çok daha fazla.

Pazarlama cidden çok önemli, bunu yapabilsen zaten bu ülkeden neden çıkmıyor dediğin şeyleri dışardan kalifiye eleman getirtip burada yapabilir üstüne buradaki kalifiye elemanlarını da egitirsin. Ama piyasada yer edinemeyeceğin için karsiz olur, proje başlamadan bitti.
  • materyalist imam  (15.11.16 23:13:00)
(bkz: #63916121)

  • nickini degistiren yazar  (15.11.16 23:32:17)