gözlük sorusu

Arkadaslar gunaydin doktor bana kitap okurken filan kullanmam icin gozluk recetesi yazdi ancak merak ettigim sey su: ben bu recete ile dogrudan istedigim gozlugu secebilecek miyim ( sigortam odeyecek sekilde) yoksa begendigim gozluk sgk tarafindan odenmiyorsa fark verecek miyim? Optikciler arasi fark oluyor mu arastirip oyle gideyim ki recetem bosa gitmesin. Gozluk markasi olarak ne tercih edeyim? (Fark eder mi bilmiyorum). Surekli kullanmayacagim ancak 1tane alip uzun sure kullanmayi dusunuyorum. Cunku numarasi benim icin artik kolay kolay degismezmis, oyle dedi doktor. Bir de avrupa yakasi besiktas yakinlarinda secenegi bol ve kaliteli optikci tavsiyesi alirsam cok iyi olur. Tesekkurler simdiden.

yeni gözlük aldim, hemen yanit vereyim.

1- gözlük recetesi yazildiktan sonra bir kac gün gecerli, o yüzden secimini cok geciktirmeden yapip gözlügünü alman lazim.
2- istedigin gözlügü secersin ama fark ödemen lazim. devlet cam icin 9 (dokuz), cerceve icin 29 (yirmidokuz) lira ödeme yapiyor. bu durumda begendigin bir cerceveyi alman icin en az 100 lira fark ödemen gerekiyor. cercevelerin hepsi cin mamülü ama ayni kalitede cerceve icin optikciler cok farkli fiyatlar söylüyorlar.
3-cam ile ilgili ekstra bir özellik istersen, bugulanmasin, cizilmesin falan dersen onun icin de ekstra ödüyorsun.
4- okuma gözlügü diye verdilerse genelde yarim cerceve veriyorlar, ben sahsen cok begenmedigim icin tam cerceveli aldim ama her okuyusta tak cikar zor oluyor. yarim cerceve de nine gözlügü gibi burnunun ucunda duracakmis sürekli.
5-atasun optik gibi zincirler en mantiklisi. ben gözlük ihtiyacim oldugunu fark ettigimde aliekspress ten siparis ettim istedigim modeli, 6 dolara aldim, bir ayda geldi. sonra doktora gidip recete yazdirdim ve camlari aldigim cerceveya taktirdim. cok memnunum.
  • thewizardofearthsea  (14.11.16 11:22:05)
devletin karsiladigi gozluk cerceveleri cok kaliteli olmuyor malesef. sen secersin devletin karsiladigi fiyati duserler.

  • carabelli  (14.11.16 11:23:09)
9 ve 29 lira mi :D ben de 100-200 lirasi gilan odenecek sandim resmen aydinlandim, bilgilendirici cevaplar icin cok tesekkurler.

  • neferkitty  (14.11.16 11:25:24 ~ 11:30:41)
Hepsini kendin odeyeceksin gibi dusun, optikte pazarlik yap.

Uzun sure kullanmak istersen kaliteli bir marka al bence. Yuzune yakisani al, hic kullanmam disarida desen bile yakismayan bir seyi kullanman gerektiginde bile kullanmak istemeyebilirsin :) ben iki senede bir degistirmeme ragmen hep kaliteli cerceve aliyorim, ustune otursam da cantanin dibine de atsam bir seycik olmuyor.
Eminonunde bazi gozlukculerde guzel cerceveler cok uyguna olabiliyor.

Ben hep antirefle ve bir sey daha kaplamali, inceltilmis cam aliyorum. Ama benim miyop astigmat filan.
  • kuehles blondes  (14.11.16 12:27:53)
Sırf çerçevesini beğendiğin için ağır bir gözlük alma demeye geldim ben. Birkaç ay önce çok iyi bir markanın gözlüğünü satın aldım, dünya kadar para verdim ama şu an o gözlüğü takamıyorum. O kadar ağır ki burnuma değen o silikonumsu kısımların altına kan oturuyor. Alırken sırf şekline vuruşmuştum, hay aklımı seveyim... Çok hafif kemik çerçeveli gözlükler var, hem burna da tam oturuyorlar. Geçen gün aldım bir tane (hem de çok ucuza) hep onu kullanıyorum şimdi. Tüy gibi, yüzümde var mı yok mu hissetmiyorum. Bu çok önemli gerçekten.

  • köstebek kurabiye  (14.11.16 12:36:33 ~ 12:38:54)
Hafif olsun. Metal alırsan titanyum olsun. Reçetenin vakti geçer diye acele etme zaten devletin verdiği para hiçbir şeyi karşılamıyor. Camını kaliteli al. Ben Rodenstock kullanıyorum ve 300 küsür lira verdim sadece cama. Devlet 10 lira cam parası verse ne olur vermese ne olur. O yüzden içine sinen bir şey bulana kadar bakabilirsin.

  • Lim5  (14.11.16 18:18:10)