Kedi sahipleri toplasın (koku ve tırmalama mevzusu)

Annem ve babam ben evden ayrıldığımdan, kardeşim akşamdan akşama eve gelmeye başladığından beri evde sakinlik var deyip duruyorlar. Kardeşim de eve bir kedi, köpek alalım hem onlar sevsin, oyalansin hem de evde bir can olsun demiş. Konuyu bizimkilere açmış. Babam çok olumlu yaklaşmış zaten her hayvanı sever. Annem köpeğe kesinlikle karşı çıkmış (ki normalde köpek de sever ama bakımı daha zor ddemis) kedi için de çok tüy dökerse, ev kokarsa, sağı solu tirmalarsa deyip durmuş. Bir yandan da istiyor.

Her kedi mobilyaları tirmalayip çiziyor mu? Tırmalama tahtasına alismiyorlar mi? Kokunun sorun olmayacagini düşünüyorum ben düzenli temizlendiginde. Tüy için nasıl bir argüman sunabiliriz? Annemin titiz bir insan olduğu düşünülürse kedi bakmaya uygun bir ev olur mu?

Hayvanı alıp iki gün sonra bırakmayacağız tabii ki ama annem de aldıktan sonra pişman olmasın diyoruz. Babam da pek heveslenmis. Ne dersiniz olur mu bu iş? Yoksa bu isten vazgecip akvaryum mu kuralım?

Justmentalamele, düzgün okumadınız sanırım. Hiçbirimiz hayvanı alıp sokağa birakacak insanlar değiliz. Bu yüzden soruyorum zaten.

  • fraise  (13.11.16 20:42:35)
Köpeği tavsiye etmem, bakımı zor gerçekten.

Tırmalama mevzusu kedinin huyuna bağlı. Misal benimkiler çok uslu hayvanlar ama malesef tırmalama huyları var (tırmalama tahtası olduğu halde koltukların canına okudular), annemin kendisi tam bir psikopat ama eşya tırmalama huyu yok. Tüy için argüman sunamazsın, istisnasız her kedi tüy döküyor. Ona katlanacak mecburen. Ben de titiz bir insanım, her gün evi süpürüp siliyorum tüy sebebiyle ama şikayetim yok. Yılda iki kez tıraş ettiriyorum, tüy dökülmesini bir iki ay epey azaltıyor.

Ara ek: Koku konusu için de tek kediden bir şey olmaz. Kum kabı belki koku yapabilir. Onun içinde kapalı kap, parfümlü bentonit kum ve kapalı balkon varsa kabı oraya koymak sorunu halleder.

Benim kişisel tavsiyem tüy meselesi için değil ama tırmalama ve usluluk meseleleri göz önünde bulundurulduğunda mutlaka yetişkin hatta şöyle yaşı 4ü 5i geçmiş, kısırlaştırılmış(ya da sahiplendikten sonra kısırlaştırsınlar) bir kedi sahiplenmeleri. Huyunu suyunu bilirler hayvanın, ona göre sahiplenirler. Yavru kedinin içinden ne çıkacağı belli olmuyor, aşırı yaramaz bir hayvan olursa annenlere de hayvana da eziyet olur.

Bunları yazdım ama ben kafada en ufak, minicik bir soru işareti varsa bile hayvan sahiplenilmemesi taraftarıyım, o yüzden çok çok iyi düşünsünler karar vermeden önce. Kediye bakamayız diyorlarsa kuş alsınlar.
  • buff  (13.11.16 20:48:59 ~ 21:05:49)
Kedinin tüylerini düzenli tararsanız döktüğü tüy miktarı fazlasıyla azalır ama o tüy yine de az çok dökülecek. Aynı şekilde tırmalama tahtasına alışsa bile bu mobilyaları kesinlikle tırmalamaz anlamına gelmiyor.

Koku, tüy, huy vs. kedinin cins ve cinsliğine göre değişebilen faktörler.

Şöyle de bir şey söyleyeyim, genelde en çok karşı çıkanlar en çok bağlananlar olur. Anneniz de başta şüpheci olsa bile bütün olumsuzluklara en çok göz yuman o olur kanaatindeyim.
  • sesee  (13.11.16 20:52:23 ~ 20:53:24)
dediğiniz sorunların hepsi olur, katlanabilirseniz :/
kediyi eve sokmam deyip, şu anda iki kedi besleyen tanıdığım da var, önceliklerinizin ne olduğuna bağlı, bakım olarak kedi köpekten daha kolay, akvaryumu kediyle kıyaslayamam ben mesela, dokunmadığım hayvanla sevgi bağı kuramam gibi geliyor.

  • elbar  (13.11.16 22:12:49)
eger anneniz turk tipi temizlik manyakligina sahipse yuzde yuz mutlu olmasi zor, ama hayyatindaki en mutlu anlari da kediyle gecirir.
su olur mu bu olur mu sorusuna gelince, kedi gelince soracaksiniz, cunku her kedi birbirinden farkli, insan gibi kimi ice donuk bir kosede oturup kaliyor, kimi disadonuk herseyle oynayip tirmalayabiliyor ve en onemlisi yine insan gibi egitimlisi var egitimsiz kara cahil olani var, hayvanlarin evdeki davranislari beraber yasadiklari insanlara bagli, siz onlara saygiyla sevgiyle disiplinle davranirsaniz o da ayni sekilde karsilik verir. hicbir insanla yasayamayacaginiz bir duyguyu yasamis olursunuz.

  • mavicorap  (13.11.16 22:40:18)
Ben de biraz tedirgin olsam da evde kedi beslemeye basladim. Kediden kediye yemegine gore vs degisir tabii ama ben koku problemi yasamiyorum. Kumunu duzenli olarak temizliyorum. Tuy icinse yapiskanli rulolardan aldim. Koltuklari vs duzenli olarak temizliyorum sorun olmuyor.

Fakat cok olmasa da koltuk ve perdeleri tirmaladi tabii. Ama ben rahatsiz degilim goze almistim. Simdi mutluyuz :)
  • antikitleruhlu  (14.11.16 18:53:11)
kedi tüy döker, kedi tırmalama tahtasına alışsa bile deri sandalye, baza kenarı gibi yüzeyleri tırmalamayı sever, kokusu sizin temizliğine kalmış. temiz evde kedi daha temizdir. yazdıklarınızdan yola çıkarak almamanızı öneririm. sokağa atamayız demişsiniz, o halde sürekli bir sinir harbi olacak evde. kuş, balık tarzı hayvan alın eşyaları korumak istiyorsanız.

  • parola58  (21.11.16 17:14:06)