McDonald's ve Burger King'in sırrı

Aslında buna diğer popüler fast food markalarıda eklenebilir ama bence en popülerleri bunlar. Sorum şu bu hamburgerleri satın aldığımızda bu markaya sahip ürünler oluyor ve nasıl oluyorda kopyalanamıyorlar? Coca Colanın gizli formülünün milyon dolarlık bir ticari sırrı olduğunu ve bir eczanede oluşturulduğunu biliyorum ama bu hamburgerler bildiğimiz ekmek turşu domates vs. evdeki malzemelerden yapılıyor. Kimya labratuvarlarında değil. Peki onları unique yapan özgün yapan nedir?

Diğer markalar (KFC, Pizza Hut, Popeyes) içinde düşünebiliriz. Çocukluğumda çalıştığımdan hatırlıyorum donmuş halde gelen etleri direk koyuyorduk sır o etlerin içindemi acaba acaba...

McDonald's ve Burger King'in şu an bulunduğu noktada olmalarının sebebi çok özgü tatlara sahip olmaları falan değil. tamamıyla pazarlama, marketing, çok ciddi oranda yayılmış olmak ve fiyatlarının butik hamburgercilere göre 1-2 tık daha ucuz olması. yoksa her şeyin tadı kötüye yakın aslında.

  • ebonni eth atc  (13.11.16 13:23:50)
@ebonni eth atc o zaman aynı hamburgeri evde yapmak istersem ??

  • douglas  (13.11.16 13:28:38)
Onlar da laboratuvarlardan çıkıyor. Breaking Bad'teki Madrigal sahnesini hatırla. Adam tüm sosları tek tek deniyordu.

  • dissendium  (13.11.16 13:29:07)
Superfresh'ten alacağın et olsa diyelim, kasaptan özel et yaptırmaya da gerek yok. peynir faktörünü de işin içine güzel sokarsan, bence daha güzel olur evde yaptığın hamburger.

  • ebonni eth atc  (13.11.16 13:29:34)
Katki maddeleri, kivam/tad arttiricilar vb. Duz et olmuyor ki icinde.

  • kuehles blondes  (13.11.16 13:30:00)
15 saniyede yapilan hamburgerden ne bekliyorsun mate?

  • baldur2  (13.11.16 13:31:00)
aslında en lezzetsiz hamburgerleri bunlar yapıyor ama pazarlama, alışkanlık vs. sebepleriyle bu noktadalar.

  • ada meltemi  (13.11.16 13:37:34)
Ekmekleri.firindaki ekmekler.degil.

  • thewizardofearthsea  (13.11.16 13:37:57)
Olm evde niye yapmak ister bir insan o biseye benzemeyen hamburgeri. Eninim evde cok cok daha guzelini yaparsin. Lezzeti yok ki bunlarin.

  • condom kurşunu  (13.11.16 13:58:48)
@ada meltemi örneğin evde hamburger yapmak daha lezzetli derken demek istediğin daha sağlıklımı yoksa cidden lezzetlimi.. lezzet konusunu düşünmek lazım biraz. biz artık katkı maddelerinden lezzet alıyor doğal ürünlerden lezzet almıyoruz bu hale geldik..

@denizgonen benim düşüncem bir otomatizma oluşuyor beyin hep aynı lezzeti almak istiyor dediğin gibi.. dediğin gibi herşey matematiksel olarak hesaplanıp aynı şekilde yerleştiriliyor. mesela subwayı çok seviyorum çünkü orada malzemeyi kendim seçiyorum.
  • douglas  (13.11.16 14:33:32)
aynı şeyi milyon kez yapmaları denmişti the burnt filminde

  • sameidiot  (13.11.16 14:36:18 ~ 14:36:37)
kfc - albay harland d. sanders'ın sosunu kullanıyor yüz yıldır. o sos da coca cola formülü gibi gizli.

mcdo ve bk için ise iki şey söyleyeceğim: EKMEK ve alelade olması gereken MAYONEZ, KETÇAP, BARBEKÜ, TARTAR vs.

sade eti gerçekten yavan ve iğrenç bişey. en kötü kasaptan alacağınız at köftesi daha lezizdir yanında. ne baharat var, ne tuz, ne terbiye dümdüz kıyma bile değil, berbat tadı.

ama ekmek özel kamyonlarda sadece burger restoranları için üretilen versiyonlarda geliyor bunlara. bir oturuşta 2 kasa ekmek yemişliğim var. ayrıca o küçük soslarda da bişey var; aynı sosun büyüğünü bk'dan alınca aynı tadı vermiyor. küçük soslar daha bi bağımlılık yapıcı.
  • feel the blanks  (13.11.16 15:57:55)
zincir mağazaları sırrı pazarlama ve maddi güce dayanıyor.

  • orpheus  (13.11.16 17:20:52)