Tamam saçma ama bir düşünün

Gündelik hayat geceleri devam etseydi; gündüzleri uyusak, geceleri kalkıp işe ya da okula gitsek ve yaşam gece aksa sizce nasıl olurdu? Artıları ve eksileri ne olurdu bu durumun?

Bir gece aşığı olarak benim için ütopya gibi bir şey bu. Nietzsche'yle bitirelim; "Geceleri uyumayanların yolundan çekilin". Sevgiler...

Hayat; bu durumda; bok; gibi; olurdu; karanlıkta; güneş ışığı; alamadığımız; için; d vitamini; eksikliğimiz; tavan yapardı.

  • dissendium  (13.11.16 00:50:58 ~ 00:51:14)
Gereksiz enerji. Çevre kirliliği artardı. Her şey günışığında güzel. Depresif insan sayısı, hastalar artardı vs

  • glamdr1ng  (13.11.16 01:05:58)
Haftasonları bakery de çalışıyorum geceleri. Tecrübelerimi yazayım;

+: çok yaratıcı oluyorum, daha fazla düşünüyorum, mal mal tatavalar çekmiyorum, gecenin huzuru oluyor vs.

-: gündüz uyuduğum için asosyale bağlıyorum, asosyale bağlamamak için günde 4-5 saat uyuyorum max, bi mallık hali var

Sorun direk yaşamın geceye indirenmesiydi ama ben yine yazdım
  • dannyb  (13.11.16 01:06:16)
New York vs neredeyse öyle zaten, "24 hour cities" diye arayın.
Bence uzun vadede sağlıksız bir yaşam tarzı.

  • mikro patlama  (13.11.16 01:17:57)
Benim icin cok ideal olurdu cunku geceleri ayakta olmak <3

Ders calisirken bile en iyi 12'den sonra calisabiliyorum
  • nundu  (13.11.16 01:35:09)
birey olarak bazi kisilerin geceleri daha aktif oldugunu biliyoruz, boyle yatkinliklar var, fakat genel toplum acisindan surdurulemez bir durum, neden?
cunku gece demek karanlik demek, karanligi aydinlatma zorunlulugu demek. gece demek sicakliklarin dusmesi demek, daha fazla isinma gideri demek.
yani bu iki basit sbep bile sorunuzun cevabidir. zaten bu yuzden dunya genelinde yaz-kis saati uygulamasi vardir. yasam gunesin sabahin cevresinde donuyor. bunun baska bir tezahuru ise mesela mimari anlamda kendini gosteriyor, yeni akilli evlerde gunes isigi borulari yapiyorlar isinma ve aydinlanma ihtiyaclarini gidermek icin.
Nietzsche de yanilabilir, romantize edilecek, yoldan cekilecek bir durum yok ortada. yasasin gunun ilk isiklariyla uyanan insanlar!
  • mavicorap  (13.11.16 13:02:57)
butun toplum geceleri uyumadan yasasaydi psikolojik olarak alt ust olurduk bence. su halimizle bile bu kadar kotuyken.
gerci o zaman depresif ama iyi insanlar da olabilirdik bilmiyorum.

yine de duzenli gece yasanan bir hayat olmasa da her hafta bir geceyi uyanik ve yalniz gecirirse herkes sanat uretiminde ve tuketiminde harika seyler olacagina inaniyorum.
  • freudun alkolsuz sayiklamalari  (15.11.16 23:18:28)
iyi de dediğin hayatı ben yaşıyorum,
memnunum.

  • basond  (15.11.16 23:21:49)
Uzun yıllar gece aşığı olarak yaşadım ama sessizlikte kendimi duyabildiğim içindi. Şimdi hayatın döndüğü gündüz vakti yaşamaya çalışıyorum, kendimi hasta olacak kadar fazla duymuşum. Dolayısıyla hayat gece dönseydi, her ne kadar gün ışığını özlediğimi de ek olarak fark etsem de bu sefer gece yaşamaya çalışırdım. Sözün özü günü gün yapan hayatın ne zaman uyanık olduğu, o açıdan senin veya başkası için de uzun vadede bir fark olacağını sanmıyorum yani bence gecenin siyahından çok yalnızlığı seviyorsun. Çamuru görmektense yanan lambaların aydınlatmasının ardında solarak siyahla örtülmüş kirlilikten ve renklerin akşam ışığında daha güzel olmasından bahsediyorsan eğer, ahmet haşim gibisinden, o zaman insanın estetik duygusu alışkanlığa her şey gibi yenik düştüğünden bunu da tüketirmişsin, yine her insan gibi nerede yoksan orayı özlermişsin gibi geliyor; çünkü özlem öyle bir şey.

  • godoşu beklerken  (15.11.16 23:45:39)
godoş +1, herkes gece yaşasaydı gündüzü özlerdik. kaçma durumu aşikar, hatta bence gün batımında yaşanacak melankoli gündoğumundakini tokatlardı.

  • baba jo  (15.11.16 23:47:52)