bu trafik kazasında kim suçlu? sigorta

twitter.com

özet: adam saygı duruşunda sol şeritte duruyor, arkadaki sürücü adama çarpıyor.

hasarı kime öder?

sol seritte yolun ortasinda duran suclu. Arkadan gelenin yolda gitmekten baska bir yaptigi mi var da suclu olsun.

  • sckxyss  (12.11.16 19:36:31)
tabiki arkadan vuran suçlu. ister köy yolu olsun, ister otoban. önde bir araç durursa sebebi ne olursa olsun arkadan çarpan suçludur.saygı duruşu için değil, yol kenarına işemek için durmuş olsa bile arkadan çarpan tüm masrafı öder. önde duran adama ayrı olarak trafik akışını tehlikeye atmaktan ceza kesilir o kadar.

  • kent sakini  (12.11.16 19:43:10)
aslında herkesin o zamana dikkat edip yavaş gidip sonra durması daha etiktir ama şöyle bi durumda en azından sağa çekip durabilirdi. arkadan gelenin yapacağı başka bir şey olmadığından önde duran suçlu. gönül isterdi ki herkes yavaş gidip dursun. güzel bi manzara çıkardı hem.

edit: takip mesafesi önde duran bir şey için geçersizdir hareketli 2 aracın arasındaki mesafedir takip mesafesi. adam bildiğin duruyor. neyini takip edip ayarlicak?
  • freetakilir  (12.11.16 19:43:58 ~ 19:45:00)
acemi, kent sakini adam durup arabadan iniyor ve sol şeritte. sağ şeride çekmiyor. o da suçlu değil mi?

  • pinkpeony  (12.11.16 19:46:07)
çarpan şuçlu. "Takip mesafesi" diye bir şey var, önümüzdeki araç bir anda dursa bile çarpmayacak kadar mesafe bırakmalıyız onunla,
pratikte kimse uygulamıyor olabilir ama kanun böyle.

  • michael_knight  (12.11.16 19:51:06)
öndeki 4'lüleri yakmadıysa o da suçlu. arkadan gelenleri uyaracak şekilde uyarması lazımdı. mesele siren ya da saygı duruşu da değil. o şeritte kaza olmuş da olabilir, o sırada araba arızalanmış olabilir. arkadan gelenleri uyarmaya yönelik bir işaret vermeliydi en azından. 4'lüleri yakıp durduysa sorun yok.

arkadan gelenin de arabayı fark edip yavaşlaması için gerekli zamanı var gibi duruyor.
  • montauq  (12.11.16 19:55:37)
Saygı duruşundaki temiz bir dayak hakediyor sadece. Arkadan çarpan maalesef hatalı.

  • kargn  (12.11.16 19:55:59)
mini cooperlı buyuk ıhtımal whatsapptan cerenle yazısıyordu o sırada...

öndekinin durmadıgını görmemek tam bir dangalaklık ördeği.
  • anonymice  (12.11.16 20:00:03)
duran arkadaş suçlu. mesela arıza sebebiyle (saygı duruşuyla ilgili bir hüküm olduğunu sanmıyorum) duran kişi aracın arkasına belli bir mesafede reflektör koyarak ya da dörtlüleri yakarak görsel bir işaret vermek zorunda. takip mesafesi kuralı söylendiği gibi hareketli iki araç için geçerli. akan trafikte aniden durmuş bir aracın hareketsiz olduğunu arkadan bakarak o kadar kolay fark edemezsiniz. 2 saniye içinde fark edip yavaşlamaya karar vererek durabilmek lazım. herkes o kadar dikkatli değil.

  • zgrydn  (12.11.16 20:08:55 ~ 20:11:23)
arkadan vuran suclu. direk onunde lank diye de durmamis arada baya mesafe var. hic fren de yapmadan geciriyor, telefonla oynuyor olma ihtimali olabilir. ondeki belki trafik akisini bozmaktan ayri bir ceza varsa alir ama masrafi arkadaki odeyecek

  • jedilance  (12.11.16 20:11:54)
öndeki araç suçlu diyenler, varsa ehliyetlerini iade etsin ve trafikten uzak dursun lütfen.

  • nrmnm  (12.11.16 20:20:34)
Siren sesinde durmak nedir ya! Böyle saçma sapan birşey dünyada yok. İnsanlar yürürken durabilir, saygı duruşunda bulunabilir; bulunmayanlara da kem gözlerle bakmamak üzere. Akan bir trafikte nedensiz, işaret vermeden duruyorsan genel akışı bozduğundan kesinlikle hatalıdır öndeki.

  • neyyirnevcivan  (12.11.16 20:56:02)
nrnm +1 öndeki suçlu diyen trafiğe çıkmasın.
araba bozuldu, önüme sinek çıktı, lastik patladı, kakam geldi her türlü duraklama olabilir. sol şerit, sağ şerit, orta şerit, tali yol, ana yol fark etmez arkadan çarpan suçludur.

  • cekilmis gayfe  (12.11.16 20:58:16)
araba durduğunda kırmızı fren ışıkları yanmıyor. arkadan gelen arabanın durduğunu anlaması zor!

  • pinkpeony  (12.11.16 21:03:16)
trafikte durmak daha farklı oluyor, önündeki arabanın kırmızı fren ışıkları yanıyor ve 1 km öteden görünüyor. ama araba tamamen park haline alındıysa akan trafikte arabanın durduğunu anlamak çok zor.

faturayı arkadan çarpanın ödemesi bir nevi haksızlık. paylaştırılmalı.
  • pinkpeony  (12.11.16 21:05:29)
pinkpeony asdfasdfasdf kendini tekzip etmişsin yoksa ruhsal sıkıntılar mı? :/ geçmiş olsun karşim

  • cekilmis gayfe  (12.11.16 21:10:17)
ahahahha ilk defa gördüm bunu ya. baştan söyleyeyim bence sol şeritte durup saygı duruşu yapmak aşırı saçma.

ANCAK,

arkadaki suçlu, %100.
solda durmuş, siren sesiymiş bunlar arkadakinin KUSURUNU azaltmaz. öndeki suçlu diyenler trafik kurallarını bilmiyordur. reflektör meflektör bunlara hakim götüyle güler :D adam belki kalp krizi geçiriyor, belki ani bir krize vs girdi ya da aracı bozuldu farları aküsü vs si bozuldu imkanı yok herifi, o sırada reflektörü mü düşünecek :D arkadaki efendi gibi yavaşlayacak, gündüz trafiğinde "fark etmedim" de diyemez.
  • sansli pipi  (12.11.16 21:11:12)
@cekilmis gayfe, bana kalırsa adam da kadın da aynı derecede suçlu. oldu mu?

  • pinkpeony  (12.11.16 21:13:25)
takip mesafesi denen nane öndeki araç çart diye durursa ona vurmamak için var, burada da öndeki araç cart diye duruyor, onun arkasındaki ilk araç kaçabiliyor sorunsuz ki takip mesafesi çok daha düşük sanırım, vuran araç ise baya arkadan gelip vuruyor, ya yola bakmıyor yada umursamıyor. durum ne olursa olsun hangi şartla olursa olsun vuran arkadan vuran suçludur. dikkat edilirse vuran araç hiç fren bile yapmıyor

  • selam  (12.11.16 21:29:06)
Arkadan vuran suçlu.
Takip mesafesi hareketli araçlarda var diyenler de yokuşta ışıkta beklesinler ve öndeki de kaydırıp çarpsın bakalım size "imi bin hirikitsizdim" dersiniz ondan sonra.

  • Euxinos007  (12.11.16 21:33:26 ~ 21:33:37)
akan trafikte, trafiğin güvenliğini tehlikeye düşürecek konumda, dörtlülerini yakmadan sol şeritte duran adam net suçludur. ister saygı duruşu yapılsın, ister deprem olsun.

---

bu aralar izmir'de eski narlıdere otoban gişelerini yıktıktan sonra asfalt çalışması yapıyorlar ve 3 şeritli yol bir anda tek şeride düşüyor. sırf arkadan gömmesinler diye o an durduğumda arkamdaki arabaları uyarmak için 4'lüleri yakıyorum ki zincirleme kaza olmasın.
  • rain when i die  (12.11.16 21:36:54)
ikisi de suçlu. öndeki dörtlüleri yakmadan durmuş, akan trafikte arıza olmadan durmaya kalkışamazsın, arkadaki takip mesafesine uymamış. yüzde 40 öndeki yüzde 60 arkadaki.

  • gotic  (12.11.16 21:57:53)
Arkadan gelen bir harfiyat kamyonu osaydı, gerek kalmazdı suçlu aramaya.

  • nuisance  (12.11.16 22:38:33)
Ondeki sol seritte durup saygi durusu yapmaya calistigi icin asiri mal ama arkadaki %100 suclu.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (12.11.16 22:41:06)