Baba sorusu

Selam arkadaşlar. Bi sürü şeye derman oldunuz bugüne kadar bu mevzuyu da çözmeme bi yardımcı olursanız çok sevinirim.

Mevzu şu. Babam bugüne kadar aile kavramından uzak zerre baba sorumluluğu taşımayan bi insan. Bugüne kadar maddi manevi bi sürü şeyin üstesinden çocukluğumdan beri ben gelmeye çabalayıp durdum. Şimdi dünyanın en naif en iyi kalpli güzel insanıyla evlenmek için bi adım attık. Daha bu süreç başlamadan önce de anneme "böyle bi mevzu olursa sizin için son bi fırsat anne babalık yapmak için yine herşeyin üstesinden tek başıma gelmek istemiyorum" dedim. Bu arada evlilik teklif ettim, yüzükleri aldık, ev işini kendim hallettim, eşyaları aldım ve düğünü de bizimkiler yapar diye düşündüm. Tek çocuk olduğum için ve artık onlar da bişeye el atsın ve üstesinden gelsin diye düğün yapmak istedik. Ama klasik düğün salonu değil de 15-20 bin arası düzgün-makul bi yer olsun istedik. Dün bu mevzu evde açılınca babam "şu kadar maaş alıyosun benim durumum belli" vs bi sürü şey söyledi. Durumum belli dediği de kira vermiyor, kira geliri var, emekli maaşı var, arabası var ve daha 15 gün önce köyünde 160 bin liraya ev aldı.

Sorum da şu. Dün biz tartışıp da bugün de ruh halim diplerde olunca annemin baskısıyla 15 bin tl üst limitli bi düğüne tamam demiş hatta bi yere bakmaya falan girmişler. Ben normalde bu saatten sonra mümkün değil kabul etmem zoraki yaptıkları şey de beni daha çok öfkelendirir. Ama hadi ben 2 gün sonra normale dönerim de annem çok üzülüyor bu duruma be "tek çocuğumun düğününü görmek istiyorum" diyor. Kendisi defalarca ölümden dönen kalp hastası bi insan. Hayatı boyunca huzur bulmamış bi naif insan.

Soruya gelemedim. Şimdi ben karakterimi bi kenara bırakıp "amaaan sikerler gururu" diyip babama bu düğünü yaptırsam mı yoksa doğru bildiğim yolda devam mı etsem ? Ama babamın kendisini sorgulaması bu duruma üzülmesi falan mümkün değil iki gün sonra sikinde bile olmaz. Kendimi de annemi de yıpratmasam mı ne yapsam bilemedim.

Siz de değerli yorumlarınızı bi yazın siz ne derseniz öyle yapıcam yoksa çıkamıyorum işin içinden.

Ayni sorumsuz babadan bir tane bende var. Emin ol seninki gibi duruma dustugum oluyor,annem de ayni seninki gibi tepki veriyor. Olay esnasinda sinirlenip "bir daha yardim edersem/istersem ne olayim" vs diye dusunuyorum, ama sonrasinda "madem o sorumsuzluk yapiyor ben de yolarim ulan" diyip giderleri pedere kakaliyorum.
Sen de acima hocam. Tirtikla gitsin,bosver gururu. Zaten yapsada yapmasada 2 gune unutur.

  • MtKrt  (10.11.16 01:29:07)
Babanız size sırf düğün için 15-20 bin destek olmak zorunda değil. Bu ayrı bir konu. Onun dışında madem bugüne kadar sizi sallamamış, bu saatten sonra zorla da olsa onlardan bir şeyler beklemeye gerek yok. Kesinlikle istemezdim böyle bir şey. Düğün olayını abartma. Daha pahalı düğünlere de katıldım, millete eğlence çıkarıyorsun, başka hiçbir özelliği yok. Nikah kıyın gitsin.

  • dissendium  (10.11.16 01:30:45)
şimdi kabul etmesen yine suçlu sen olursun. boşver versin 15 bini. mesafeni korumaya da devam et. mutluluklar

  • fragile lady  (10.11.16 01:40:24 ~ 01:41:09)
sen naparsan yap, baban asla ' ah ben ne kötü adamım, oğlumu üzdüm eşimi üzdüm' vs demeyecek. annen üzüldüğüyle, sen daha fazla harap oldugunla kalacaksın.

' amaaan sikerler' deyip, babanın imkanlarını zorla. dediğin gibi maddi açıdan problemi yoksa, evet zorla. neden zorlamayacaksın ki?
  • yuvarlanantencereninkapagi  (10.11.16 02:16:29)
Neden zorlayacaksin ben de onu anlamadim? Maddi durumu iyi diye illa dugun yapmak zorunda mi? Senin de maddi durumun iyiyse kendi dugununu kendin yap ne var yani. Ailemiz illa dugun yapmak zorunda mi bize? Bir sekilde buyutup bu yasa getirmisler. Ayrica anneni daha fazla uzme.

  • kassiopeia  (10.11.16 02:22:57)
Simdi ona yaptirirsan olene kadar laf cekersin. Yapabiliyorsan sen yap.

  • isott  (10.11.16 02:26:12)
Yaptırırsan hayatı boyunca senin düğününü ben yaptım diye konuşur, üste çıkar. İmkanın varsa yaptırma. Ama çok zor durumda kalacaksan yapacak bişey yok. Fazla borç yuva yıkar.

  • kaderimse np  (10.11.16 02:27:44)
Bırak şimdi yapsın, sonra söylenmeye ve ısıtıp ısıtıp önüne getirmeye devam edicek.
Sen borç gibi düşün, sonra çat diye 15bini say eline maddi yönden bi miktar rahatlayınca. Hatta annene ver o parayı, babana güvenmediğin için bu daha iyi olur bence.

  • megalomaniac  (10.11.16 04:23:18)
15 bini al balayına filan gidin gözünüzü seveyim ya.

  • timmie  (10.11.16 08:54:10)
Düğünü o şekilde yapmayıp da kendi imkânlarınızla sade ama şık bir nikâh programı düzenleseniz, belki bir miktar tasarruf etmiş olur, o parayı da eşinizle birlikte mutluluğunuz için değerlendirebilirsiniz.
Anne baba meselelerini bırakın, dert etmeyin hiçbir şekilde. Bir söz vardır, "Mutlu olmak istiyorsan başkalarının elindekinden ümidini kes." Siz de bu ümit yüzünden, tek evladım yapmak zorundalar, babalar böyle davranır gibi birtakım inanışlar biçimlenmiş. Maalesef bu klişelerle hayat yürümüyor, çünkü herkesin gerçekliği farklı. Keşke babanız fedakâr bir insan olabilseydi. Sorsan, elinden gelini fazlasıyla yapıyordur. Öyle olmuyor işte. Neyse, kendi işini kendin yap. Kırmadan dökmeden incitmeden. Ne kendini ne başkasını.

  • lazarus  (10.11.16 09:30:24 ~ 09:31:19)
hocam sen de güzel bi kardeşimizsin. bir ifşada görmüştüm :)
evlenmene sevindim, mutlu ve huzurlu bir yuvan olur umarım.
bu sıkıntında hayırlısıyla geçer inşallah
  • güneyli çocuk  (10.11.16 09:31:34)
benim babam düğünüme misafir gibi gelmişti davetime "o tarihlerde uygun olursam gelirim" diye yanıt vermişti. bu cümlesi hiç çıkmaz aklımdan.

teoride bakarsak evet senin düğününü karşılamak zorunda değiller ama insan yine de bir şeylerin ucundan tutsun destek olsun istiyor. ben olsaydım bunların üzerine yaptırmazdım daha sade bir düğün planına geçer kendim hallederdim.
  • yue  (10.11.16 10:32:10)
sorunun cevabı değil ama sözüm herkese: babanızın kıymetini bilin ya. göçüp gidince bacağı kırılmış sandalyeye dönüyorsunuz.

  • suicides underground  (10.11.16 11:33:12)