almanya'daki türkiye gündemi

almancam gelişsin diye radyo açıyorum da. bi alman radyosu dinliyorum, kaç gündür bi sürü türkiye haberi geçti. suriye olayları, cumhuriyet'e yapılanlar, merkel'e atarlanmalar vs vs. şimdi de bi etkinlikte istanbul'da dil öğrenen alman gençler mi varmış tam anlamadım. sürekli bu kadar gündem miyiz yav orda. eyy almanya sen kimsin ya diyerek duyurumu sonlandırıyorum.

Çok normal adamların türkiye ile ciddi ticareti var. Hem ithalatta hem ihracatta önemli türkiye. Bunun yanında belkide 5 milyon türk var, tr de olan her şey direkt etkiliyor adamları.

Bu haberlerin büyük çoğunluğu modern olan türkiyenin garip biçimde bu yoldan geriye doğru gitmesi.
  • kurnaz  (03.11.16 17:00:41)
Bu arada adamlar bir bir çekiyorlar yatırımları, varolan milyarlarca dolarlık yatırımları var.

  • kurnaz  (03.11.16 17:01:39)
kendi ülkelerinde doğru düzgün haber yok.

  • babilbaligi  (03.11.16 17:04:46)
kendi ulkelerinde de haber var ancak bir anda binlerce kisinin gorevden alinmasi, iki ay sonra 10.000 kisinin daha gorevden alinmasi, binlerce yargicin gorevden alinmasi bu ulkeler icin inanilmaz haberler. avusturya'da da bunlar surekli haber oluyor, insanlar olan biteni algilayamiyor. ayrica turkiye'de yurtdisina iliskin dogru duzgun haber yok ancak yurtdisinda orta ve ustu gelir seviyesindeki bir cok insan diger ulkeleri gayet guzel takip de ediyor kendi capinda analiz de ediyor. turkiye'de cok bilgiliyiz, amerikalilar cok salak, almanlar cok bilmem ne diye goygoyu sadece kendi kendimize yapiyoruz.

  • kassiopeia  (03.11.16 17:11:17)
Türkiye almanlar icin bir tatil ülkesiydi. özellikle gencler arasinda istanbul cok popülerdi. alman arkadaslar hep istanbulu sorarlardi, cok canli bir sehirmis, harika yemekler varmis gibi sorular geliyordu. antalya malum zaten. bazen de önyargilarla karisik sorular gelir biz de önyargilari degistirmeye calisridik.

Suriyedeki karisikliklar, türkiyenin giderek "anti-demokratiklesme" yolunda oldugu düsüncesi, israil ve yahudilerle ilgili sert cikislar, baskilanan toplum ve bunun sonucunda gezi olaylarinin cikmasi düsüncesi türkiye hakkinda alginin degismesine neden oldu. bir taraftanda suriye ve göcmen krizi nedeniyle degisimin almanyaya dogrudan etki etmesi ve türkiyenin tehtid tutumu almanyada algiyi cok yönlendirdi. ayrica sultanahmet de terör saldirisi sonucunda ölen almanlar, atatürk havalimani patlamasi ile olaylar bir sekilde almanyaya da ucu dokundu. bir de "fetö" terörü nedeniyle algi daha da oynandi, bilindigi gibi bu grubun abd ve avrupada güclü lobi ve basin gücü var ve türkiyedeki her türlü anti demokratik uygulama bunlarin ekmegine yag sürüyor ve bunu kullaniyorlar, basina etki ediyorlar.

artik güzel vatanimiza yönelik bazen basinin, bazen irkci kafalarin yarattigi, bazen de bati toplumununun hastaligi kücük görmeden gelen insanlarin kafalarindaki önyargilari düzeltmeyi biraktik. cünkü söyleyecek cevabimiz kalmadi, neresinden tutsak elimizde kaliyor. orta yas üstü insanlarda degismez ön yargilar vardi ama gencler türkleri ve türkiyemizi seven kitle vardi, artik o da yok.

almanyada gündem simdi can dündar, bununla beraber yine en büyük gündem suriye dolayisi ile türkiyenin suriye politikasi da önemli. artik her haber bülteninde ilk haberiz ama maalesef kötü yönde.

peki almanyanin gündeminde ne var, klasik ekonmi gündeminin disinda gecen radyoda bir habere rasladim. yerel yönetimler karar almis, bazi insanlar sokaklarda korkunc maske takip insanlari, özellikle cocuklari korkutuyorlarmis, bu maske takip korkutmayi yasaklamislar. yani yerel gündem ile dünya(türkiye) gündemleri arasindaki ne kadar büyük ucurum var.
  • emrahday  (03.11.16 17:13:42 ~ 17:14:39)
bir de n. hablemitoğlunun, turkiyedeki alman vakiflari ve bergama dosyasi adli kitabini okursan ufkun biraz daha acilir. türkiyeyi sevmezler ama türkiyesiz de yapamazlar.

  • 1adam  (03.11.16 19:11:30)
Alman şirketinde çalıştığım için Almanya ile çok içli dışlıyız. Muhattap olduğumuz kişiler Almanya'nın şef-müdür düzeyindeki adamları.Bunlar geçmişte sadece tatil için Belek, EMinönü vs. gelirlerdi ve Türkiye hakkında çok olumlu yorumları vardı.Hatta birkaç defa gelenleri bile biliyorum geçmişte,hepsi art niyetsiz normal insanlar.Bunların tamamı son 2 senedir Türkiye'ye tatil için gelmeyi kesti.
Alman basınında sistematik olarak Erdoğana yönelik muhalefet pompalanıyor son 2-3 senedir. Patlayan bombaları çok yakından takip ediyorlar.Anlayamadıkalrı en önemli konu da Türk halkı'nın nasıl Erdoğan gibi birini sürekli seçtiği.

  • turkuaz  (03.11.16 19:48:28 ~ 19:49:17)
@Turkuaz in karsilasitigi benzer soru yani "türk halki niye erdogani destekliyor" sorusu bana da cok geliyor. Artik filmlesmis ve hikayelesmis, yani artik günlük hayattaki etkisini kaybetmis, daha cok onlara masal gibi gelen kendi öz tarihlerinden örnekler verince ve benzerlikleri görünce cok sasiriyorlar. bircogunun dedigi "toplumlar niye tekrar tekrar ayni hatalara düsüyor" oluyor. almanlar genel olarak milliyetci bir toplum bunun yaninda bircogu özü sözü bir dürüst insanlar. peki alman devletinin manupilasyon yapan derin devleti var mi? elbette var ve cok masum degil. belki abd nin uydusunda belki de eknomik amaclar güdüyor. bu nedenle toplumdaki bireylerle devletleri ayirmak lazim, bireyler ne kadar düzgün isler yapsa da devletler masum olmayabiliyor. zaten almanyada da olan, türkiyede de olan hersey devletlerin kendi hatalarina temsil ettikleri toplumlari ortak etme cabasi, yani alacaklari üzücü kararlar icin halki ikna etmek, bu belki savas, belki zulüm, belki de silah satisi. almanya da silahtan cok para kazanan bir ülke sonucta, halka gösterilen ise sadece sattiklari arabalar.

  • emrahday  (03.11.16 20:07:47 ~ 20:10:15)