Toplu bi kaçış ve iltica

Gülse birselin bugün yazdığı yazısıyla aklıma geldi herkesin çevresinde mutlaka gitmek isteyen var. Sahil kasabasından usa eu ya evrildi bu durum. Sizce çok tehlikeli değil mi ülke açısından sizin görüşleriniz nelerdir? Yapabilenlerin sayısı ne kadar etrafınızda? Şaka maka ülkede yeni nesil hep aynı şeyleri konuşuyor.

iki ay önce arkadaşım gitti, bir yıl sonra döneceğim diyor ama dönerse döverim. 6 yıl beraberdik sürekli, hatta ben vize alabilseydim beraber gidecektik filan.

  • klassno  (02.11.16 22:20:11)
Su anda cevremde bir firsatini buldugu anda gitmeyecek akranim yok. Aktif gitme surecinde olan bir kac kisi (ve aile) taniyorum. Ben de esimle beraber Haziran gibi gidiyoruz (soylediklerim hepsi USA ve EU). Benim cevrem genelde bilgisayar programcisi, cevirmen vs. dinle arapla ilgisi olmayan insanlar.

  • robokot  (02.11.16 22:23:16 ~ 22:25:25)
Çok fazla yok çevremde. Tanıdıklarım da 30-40 yıl önce gitmiş gideceği yere. Babamın bir arkadaşı Amerika'ya ilk gittiğinde Yunan restoranı açmış. Almanya'daki akrabalarımın çoğu zaten emekli olmuş orada. Çalışanlar da kötü yerlerde çalışmıyorlar. Öyle bir anda çıkıp giden insan tanımıyorum. Yeni nesil açısından kötü olabilir, ancak çok uzun vadede. O kadar sürede yeni nesiller yetişeceği için kendini kurtarır gibi geliyor.

  • dissendium  (02.11.16 22:23:38)
ya çok abartılıyor bu kaçma olayı. brexit'ten sonra ingiliz gençleri bile delirdi, hepsi kaçacağım diyor. amerikalı hipster ergenler trump seçilirse avrupa'ya kaçacağız diyor. siyasileri dünyanın hiçbir yerinde sevmezler. her zaman ülkeden kaçmak isteyen bissürü insan olacaktır. en başta, yabancının cazibesi var. emin ol türkiye şu an almanya standartlarında olsa, bu sefer "abi farklı kültür yea" deyip ingiltere'ye gitmek isterdin. taam türkiye cidden kötü bi ülke, imkanı olan kaçsın da yani böyle her "kaçıcam" diyen de kaçmıyo açıkçası bu kadar takmaya değer bi şey görmüyorum ben.

  • der meister  (02.11.16 22:25:53)
der meister, temmuzdan beri durumlar farkli. Sen gecenlerde ukraynaya kacmamis miydin? Su an ulkedeki nabiz eskisi gibi "kacicam abi yea" nabzi degil. Benim ergenligimden beri o muhabbete sahit olmuslugum vardir herkes gibi. Ama su an Turkiye saatli bomba, durumlar siradan degil, benim cevremde gordugum tansiyon da oyle geyik degil.

  • robokot  (02.11.16 22:27:38 ~ 22:28:22)
@robokot demek istediğime benzer şekilde yazmışsınız. Bu diyarlardan göç eyliycem gayri değil olay. Basbayağı afganların filistinlilerin kaçtığı gibi ülkeden kaçıyorlar.

  • sack jparrow  (02.11.16 22:31:58)
Viyana'da okulunubitirip isi olmasina ragmen istifa edip trye donen arkadaslarim da var, daha onceden "tabi ki donucem" diyen de var.

Trye gelmis olanlar pisman, gelmek isteyenler artik burada kalici olmanin yolunu ariyor.
Ciddi bir kacis var.

Cok idealist arkadaslarim bile kacmak istiyor artik, cevremde -ozellikle 15 temmuzdan sonra- ulkeyi terketmek istemeyen cok az.

Halinden memnun olanlar genelde hicbir seyden haberi olmayan arkadaslarim. Politik bir sey paylastiklari yoktur mesela. Keyifleri yerinde, kendi ortamlarindan cikmiyolar vb.
  • kuehles blondes  (02.11.16 22:34:01)
kaçtım ve ukrayna'daki şartlarım daha kötü olduğu için geri döndüm. ha ukrayna'da şehrin en güzel caddesinde, en güzel evde yaşayacak kadar param olsa muhtemelen dönmezdim ama yoktu - o kadar param olsa zaten başka bir ülkeye de gidebilirdim. ben de hayatımı türkiye'den kaçma üzerine kurdum her zaman ama artık uğraşmıyorum. kaçıp gördüm. ne oldu? yine aynı bok. aynı sefalet. sadece dilini bilmediğin yabancı bir yerde. işini gücünü ayarlayıp giden adam gitsin tabii, ona lafım yok da sırf kaçmış olmak için üç kuruş parayla bi' yere kaçtığında hiçbir şey daha iyi olmuyor.

türkiye HALA yaşanmayacak kadar kötü değil. burada yaşamayı ben de istemiyorum ama türkiye'de yaşam hakkında çok çok önyargılı olduğumuzu düşünüyorum. türkiye cehennem değil, diğer ülkeler de cennet değil. gidip kendim gördüm. dediğim gibi, paran varsa yaşarsın. paran varsa burada da yaşıyorsun ama zaten. bombalar garibana patlıyor, tacize senin benim gibi adam uğruyor zenginler değil.

bak bu benim ukrayna'da kaldığım apartman: prntscr.com

burası "kötü" falan değil, insanlar bunlarda yaşıyor. devlet memurunun, doktorun aldığı para 500 lira. yeni yapılmış apartmanda, villada yaşayan yok mu? var da işte "halk" dediğin, her gün gördüğün insanlar bunlarda. yol biliriz iz biliriz ona rağmen yabancıyız diye önüne gelen skmeye çalışıyor, ukraynalıya 5 lira olan için bana 15 çekiyorlar.

"vatanım gibisi yok" demeyeceğim, burayı hala sevmiyorum ve param olsa belki yine giderim ukrayna'ya ama bavullarını toplayıp da yurtdışına çıkmamış birisi türkiye'yi bu kadar gömmesin. bak ben ne vatan geyiği yapıyorum ne kuru fasulyeyi özledim diyorum. öyle saçma sebeplerden ülkeye dönecek birisi değilim. demek istediğim, türkiye kötü diye cehennem değil. ukrayna gibi bi ülkeye kıyasla ise hiç kötü değil.

o yüzden gidebilen gitsin çok rica ediyorum sabah akşam gidecem abi yaa diye tatava yapmasın. ben ukrayna'da okuyup babasından ayda 2 bin lira para alan, kral gibi yaşayan adam da tanıyorum. benim babam bana 2 bin gönderse ben de asla dönmezdim lviv'den. ülkenin sizin yaşam standartlarınızda çok büyük payı yok. bugün milyonlarca türk de şu anki şartlarından memnun olduğu için çıkmıyor mesela yurtdışına. öğretmen olan gitmek istiyor ama gitmiyor, niye? biliyor çünkü orada 3 bin euro almayacağını, bu kadar rahat yaşayamayacağını.

ukrayna için kesinlikle üzülmüyorum ben, benim için müthiş bir deneyim oldu. "gidecem" diye zırlayarak bulunduğum yerde hiçbi şey yapmadığımı fark etmemi sağladı. şimdi ske ske istanbul'da bitiricem okulumu, ondan sonra gidebilirsem yine giderim. şimdilik "kaçmak" gibi bi planım yok ama çünkü biliyorum burdan daha iyi olmayacağım. ölürsem de ölürüm yani ne yapayım onun endişesiyle yaşayamam.
  • der meister  (02.11.16 22:42:31 ~ 22:48:12)
Dondugunu bilmiyordum der meister, uzuldum istedigin gibi gitmedigine durumlarin.

Diger dediklerine pek katilamiyorum. Son 10 senenin Turkiyesi, hic sevmesem de gerekirse sonsuza kadar o sartlar icinde iyi kotu yasarim bu sorun degil bence. Su anki durumu da fena degil, su anki durumunda bile yasarim. Ha evliyim cocuk yapamam cocugum olsa burada okula yollayamam o ayri.

Mesele gelecekte ne olacagi.

Biraz tarih bilen, komsusu ulkelerin tarihini bilen birinin Turkiye'nin gelecegine umutla bakmasini pek mumkun gormuyorum.

Din etkisiyle yonetilip belini dogrultabilmis tek bir ulke bile bilmiyorum. Hepsi eninde sonunda kaosa suruklenmistir. Bilmemne efendi hoca efendi hazretleri karsisinda bilmemkim hoca hazretleri seklinde mezhep savaslarinda birbirlerini kesip durmuslardir. Burda olmaz yav oyle seyler dersen 15 temmuzda olan neydi derim... Turkiyede aktif en az 500bin takipcisi bulunan kac tarikat var? Birbirlerini kesmeyenlerin ise baslarinda hep bir diktator olmustur, o engel olmustur. O da zaten er gec indirilinceye kadar. Sonra olusan guc vakumunda yine ortalik kan golu.

Turkiye cok kotu bir gelecege gebe. Bu benim sahsi fikrimdir. Benim bahsettigim gidicez hoba gidelim diyen kisiler turkiye cok kotu abi yeaa diyerek gitmek isteyen kisiler degil (burada cok mutlu olmasak da), Turkiye cok kotu olacak gitmek zorundayiz diyen kisiler.

Sen veya baskalari bu cikarima katilmayabilir. Benim icin bu gun gibi acik bir durum. Cok cok temelden bir seyler degismedigi surece bu ulke icin gelecekte baris huzur dolu bir hayat goremiyorum. Bahsettigim degisim bir kac nesil gerektirecek bir degisim tabii ona da omur yetmez, hadi her sey yolunda gitti diyelim...

Neyse sonucta demek istedigim, Turkiye yasanmaz bir yer degil. Ancak yasanmaz bir yer olacagini dusunuyorum(z). Gitme istegi, aciliyeti bundan. Kimse bize merakli degil yoksa. Ne buradakiler ne de gidecegimiz yerdekiler.
  • robokot  (02.11.16 22:52:05 ~ 23:03:43)
kuzenim bankada çalışıyordu (valla tam ne olarak bilmiyorum ama) fırsat çıktı eşini de alıp Hollanda'ya gitti, yine banka için ama orada çalışıyor galiba.

Başka bir akrabamın eşi bir devlet kurumunda çalışıyor, 4 yıllığına bir yere gitmesi gerekiyordu Almanya oldu gittiler. O olmasa öbür senelerde Hindistan vb. daha kötü yerler olacakmış zorunlu olarak. Valla mecbur dönecekler herhalde ama yine de hayatları başka bir yere kaymış oldu.

ben... 2014-15'te 1 yıl İngiltere'de master yaptım. Zorlayıp kalmadım. Çok pişman değilim ama ileride olabilirim gibi geliyor. Şu an Marmara Üni'de doktora yapıyorum ama bir yandan İngiltere'deki fully funded doktoraları araştırıyorum ve sanırım başvurup şansımı deneyeceğim. Çıkarsa giderim ama karar veremediğim nokta şu, artık 3-4 yıl gideceksem dönmemek üzere gitmem lazım, o kadar kesin kesitirip atamıyorum.
  • rodriguez2  (02.11.16 23:11:50)
çok alternatif bir bakış açısı sunacağım sesli düşünmek için.

----

huntington beach, california'da asla içine giremeyeceğim ve bol dalgalı ve içinde 6.5 metrelik büyük beyazların cirit attığı pasifik okyanusuna gireceğime; çatır çatır antalya - lara'da denize girerim.

ancak türkiye'de hiç bir zaman 6 silindirli ve benzinli bir araba kullanacak durumda olmasam da amerika'da bu tipte bir arabayı, şu anki astra'mı satıp parayı dolara çevirerek alabilirim.

bir yerde avantajı olması o ülkenin, kendi ülkenizdeki avantajlarınızı da öldürebiliyor.

o yüzden türk insanının kolay adapte olacağı güney avrupa ülkelerine gitmek daha mantıklı gibi. geliyor. hoş ben uzaklaşacağımı pek sanmıyorum ülkemden artık italya'da erasmus, amerika'da staj yapmış biri olarak. birincisi çabalamak pek istemiyorum, ikincisi erasmustan sonraki 1.5 sene içerisinde kendimi hakkari'de buldum.

ayrıca düzenleme yapayım. hakkari'de kendimi bulmak da kötü bir durum olmadı. işim gücüm ve maaşım vardı en azından. kafamda da sadece ihale dosyası geçiyordu açıkçası. şimdi olasılıklar içinde yol bulamıyorum pek.

ahanda depresif kafa ile geldim.
  • rain when i die  (02.11.16 23:17:11 ~ 23:22:08)
Etrafimda yurtdisina tasinma plani yapan gormedim henuz. -25 yas ogrenciler haric.

  • sckxyss  (02.11.16 23:22:53)
O tatava yapanlarin %95'inin yurtdisinda calisma izni alabilecek kalifiyesi yok. Ha arastirma gorevlisi, doktor, yonetici seviyesinde falansindir da firsat bulabilirsin. Ben de gitmek istiyorum mesela ama buradaki kurulu duzenimi, isimi, maasimi birakip gitmek ; mastera baslayip haftalik 20 saat calisma izniyle garsonluk yapmak istemiyorum. Bence de yakin gelecekte 'bu ulkede yasanmaz miniyim kacmak sart' durumuna gelmez.

  • japon askeri  (02.11.16 23:29:24)
"Tatava" yapanlarin %95 inin kalifiye bir durumu olmadigi dogrudur. Sanirim sack jparrowun sordugu mesele kalifiye is gucunun ulkeyi terkediyor olusu ve bunun etkileri. Imkani olmayan garson olmaya zaten gidemiyor.

>Bence de yakin gelecekte 'bu ulkede yasanmaz miniyim kacmak sart' durumuna gelmez.

Bu soruyu 14 temmuz'da sana sorsaydik ayni cevabi verir miydin? Peki 15 temmuz eskaza basarili olsa sonra cikacak ic savasta ne yapacaktin? Bugun 2 Kasim. 3 kasimla ilgili umudun da ayni yerden geliyor olmasin? Turkiye saatli bomba derken bahsettigim biraz bu.
  • robokot  (02.11.16 23:53:33 ~ 23:55:26)
15 temmuz başarılı olsa iç savaş çıkacağını nereden çıkardın? tamamen varsayımlar üzerine konuşuyorsun. türkiye'de iç savaş falan çıkmaz.

  • der meister  (02.11.16 23:55:17 ~ 23:55:46)
Malum sahis suikaste kurban gitse cevresindeki kisiler oldurulse iceri alinsa %50 nin evde ellerinin uzerine oturup bekleyecegini mi dusunuyorsun der meister?

Su an bastaki yonetim ulkenin cogunlugunun istedigi yonetim olmasa boyle bir iddia ile gelmezdim fakat ezici cogunluk oyuyla iktidarda olan bir ulkenin yonetimini alasagi eder idolune zarar verir / oldururseniz o ulkede tabii ki ic savas cikar, baska bir sey olma ihtimali nereden geliyor?
  • robokot  (02.11.16 23:57:13)
menderes'i astıklarında iç savaş mı çıkmıştı, şimdi niye çıksın? başarılı olunamayacağı başından belliydi, adam çıkıp kendisi "sokağa çıkın" dedi. o öyle demeseydi kimse sokağa falan çıkmazdı. çıkan da ölür giderdi zaten, iç savaş çıkmaz dışarı çıkan öldüğüyle kalırdı.

  • der meister  (02.11.16 23:59:27)
@dermeister

Ic savas olmadigini bir de guneydogudakilere anlat gozum.
  • kuehles blondes  (03.11.16 00:02:21)
O zamanki darbeyle bu zamanki darbenin ne alakasi var ki? Bu zamanki darbe iki dini liderin tepismesi, TSK nin top yekun isin icinde oldugu bir darbe bile degil, bir grubun silahlanmasi ve karsi tarafi elimine etmeye calismasi. Ve tabii devir de ayni devir degil iletisim imkanlari acisindan. Insan da ayni insan degil. Girisim butun ulkede olmus bir sey bile degil, gucleri bir kac ile yetebildi, insanlari kontrol edecek bir askeri guc de mevcut degildi zaten.

Sen o zaman burada miydin tam hatirlamiyorum ama daha sokaklara cikin cagrisi yapilmadan insanlar sokaklara akin etmisti coktan zaten (en azindan benim bulundugum ve haber alabildigim yerlerde, istanbul anadolu). CB ye o zaman bir sey olsaydi, hukumet dusseydi falan herkes evine doner kapisini kilitlerdi diye mi dusunuyorsun gercekten?

Cok acayip yahu.
  • robokot  (03.11.16 00:04:43 ~ 00:06:08)
Ben de Avrupa'da yasıyorum. Buradaki Türkleri görünce beyin göçü var, ülke için cok zararlı falan diyen adamı tutup skme seviyesindeyim. Ulan senin yurt dısındakı yasayan vatandaşlarının yüzde 95i dönerci, kebapçı, pkklı, en boktan işlerde calısan vasıfsız, cahil, devlet yardımıyla falan geçinen adamlar. Eğitimli, kaliteli ne kadar adam varsa gidebiliyorsa gitsin. Ülke imajı yerlerde. Yabancı Adama Türküm diyorum, kebapçı mısın diyor. O da haklı hayatında hiç mühendis, doktor, avukat Türk görmedi.

  • freedonia  (03.11.16 00:08:27)
ne nasıl olurdu bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama evet ben tam olarak öyle düşünüyorum. cumhurbaşkanının hayatta olup insanları sokağa çağırdığı, akşam vakti yapılmaya çalışılan bir darbeyle gecenin 4'ünde gerçekleşen bir operasyon aynı olmazdı. insanlar sokağa ölmeyi göze alarak çıkar, ölümü de ancak uğruna ölmeye değer bir şey bulursa göze alır. darbe olmuş, yönetim el değiştirmiş. sokağa çıksan ne yapacaksın o saatten sonra, kime ya da neye karşı savaşacaksın? sen türk halkını ne sanıyorsun ki? tutturmuşsunuz bir %50, gören de 35 milyon insan sokağa çıktı sanacak. çıkanların büyük bir bölümü girişim bittikten sonra, şov yapmak için çıktı. üzerinden 10 gün geçmiş, adam türk bayrağıyla çay içip dondurma yiyerek, mısır kemirerek yürüyor dışarda. sorsan darbe engelledi ama.

@kuehles, bunun konuyla ne alakası var? güneydoğu her zaman problemliydi.

siz "burası cehenneme dönecek" paranoyasıyla yaşamak istiyorsanız devam edin. kendinizi inandırmışsınız bir şeye, aksini görmüyorsunuz ya da görmek istemiyorsunuz. gidin, avrupa da sizi bekliyor zaten.
  • der meister  (03.11.16 00:12:05 ~ 00:14:32)
der meister, hocam kusura bakma ama turkiye gibi bir ulkede bir guc vakumu olusmasinin potansiyel sonuclarini irdeleyecek birikime sahip olmadigini goruyorum yuruttugun mantiktan o yuzden fazla itelemeyecegim. Wishful thinking donuyor sadece. Bir de sende genel depresif bir hava var, olursem olecem yapacak bir sey yok kafasindasin... Ben herhangi bir dine inanmam, olumden sonra hayata falan da inanmam. Tek hayatim bu. Kontrolum disinda bir seye kurban gidersem yapacak bir sey yok evet. Ama kontrolum dahilinde olan bir seye bile bile lades demem. Isin icinde aile kurma cocuk yetistirme fikirleri falan girince (yani kendinden once baskalarini en sevdiklerini dusundugun bir moda girdiginde), "ic savas cikar mi cikmaz mi" tartismasina kafa yorulan bir yerde yasama fikri ile ilgili icinde bir sey degisir mi, onu da bilmiyorum. Maddi durumun, is imkanin yokmus senin, avrupanin en ucuz yerinde dahi olmamis senin isin, uzuldum senin tecrubeye. Gencsin daha, ogrenci adamsin. Ama bir de olaya para biriktirmis ve avrupanin guzel bir yerinde guzel hayat standardi saglayacak meslegi olan kisilerin gozunden bak. Hacilarin hocalarin tepismesi arasinda kalmayi niye secsinler bir dusun derim.

  • robokot  (03.11.16 01:04:01 ~ 01:06:11)
Vasifli vasifsiz kacan cok insan var etrafimda, elimden geldigince gercekten niyeti olana yardim ediyorum. Vasifsiz olan donerci disinda is bulamaz diye bir sey yok, aramayi bilmek lazim, dort haftada lise mezununun is bulup gittigine sahit oldum, onemli olan gercekten niyet.

  • kassiopeia  (03.11.16 02:29:35)
Eşim memur olduğu için gidemedik. çok istiyordum. hala istiyorum.

  • naharir  (03.11.16 08:40:38)
@robokot, iyi de güç vakumu oluşacağını neye dayanarak söylüyorsun? senin argümanların da en az benimkiler kadar temelsiz. eyvallah ben gencim bilmiyorumdur da sen hangi bildiğine dayanarak yazıyorsun bunları, ben bunu anlamadım. kim iç savaş çıkaracak abi, beyaz yakalılar mı? kürtler mi? milliyetçiler mi? neyin güç vakumu yani bu, türkiye'de iktidar savaşı veren ve birbiriyle savaşabilecek güçte fraksiyonlar var da ben mi bilmiyorum? kaldı ki niye hala "darbe başarılı olsaydı" üzerinden gittiğimizi de anlamıyorum, oldu bitti işte.

"ölürsem ölürüm"ün inançla alakası yok. ben ateistim. sadece şunu diyorum: elimden gelmeyen şeyler için kendimi yormaktan yoruldum ve artık uğraşmıyorum. çıkabilirsem tabii ki çıkarım, burada yaşamaktan memnun olduğumu hiçbir zaman söylemedim. sadece, ağlayıp sızlayarak ve sürekli ölüm korkusuyla yaşamak istemiyorum. ben burda doğdum, burda büyüdüm. isveç beni istemiyorsa, almanya "gelme" diyorsa ne yapayım yani eve kapanıp ağlayayım mı? bile bile lades ne demek ayrıca? ben bu ülkede yaşamaktan nefret etsem de burada öğrenci olarak ayda 1000 liranın üstünde kazanıp eğitimimi sürdürebiliyorum. hadi çıkın deyin ki böyle bir avrupa ülkesi var, o parayı kazanıp okuyabilirsin. var mı öyle bir yer? yok. yok dedemin tapusu, yok babamın birikmiş 50 bin eurosu, bilmem ne. yurtdışına parası ya da önemli meziyeti veya sevgilisi/eşi falan olan gider eğer mesele standartları korumaksa. tuvalet temizleyenleri aşağılamıyorum ama kusura bakmayın ben ülke güvensiz diye türkiye'den almanya'ya tuvalet temizlemeye gitmem, giden gitsin. gören sanacak ki avrupa kapılarını açmış bekliyor da ben "YAŞASIN TÜRKÜYE" deyip gitmiyorum. hepinizden önce ben giderim. sorun şu ki kimse beni istemiyor, niye istesin?

kendini niye ötekileştiriyorsun anlamıyorum. benim sevdiğim, düşündüğüm insan yok mu sanki? daha az önce haberleri izlemeye tahammül edemediğim için kalktım sofradan çıktım yukarı ama sen söyle abi ne yapayım? adamlar istemiyor anasını satiyim, nasıl gideyim, nereye gideyim? her şeye bahane bulan ve sürekli bi şeyler arayan ezik biri olmaktan sıkıldım ben, zaten yaşayacağım en fazla 60 senem daha var, onu da her neredeysem orada güzel geçirmeye çalışacağım. size green card, yurtdışı iş vs. kovalama konusunda kolay gelsin. beni istemediler, sizi isterlerse ne ala, gidin kurtulun işte. benim canımı sıkan şey türkiye konusunda bu kadar paranoyak olmanız. türkiye'nin daha önce görülmemiş bir seviyeye düşmesi, diğer ülkelere kıyasla en dipte olduğu anlamına gelmez. en azından, hala gelmiyor.

"gitmek isteyen gidiyor" geyiğine de hastayım. herkes becerdi bi ben beceremedim herhalde bu işi.
  • der meister  (03.11.16 19:09:27 ~ 19:13:37)