pasaport-vize şöyle bir uyanıklık mümkün mü?

normal özel sektör çalışanıyım.
bazen pat diye ertesi günü avrupa'da olmam gerekiyor.
olamıyorum tabi.

diyorum ki, pasaportu çıkarayım,
uçak bileti almış gibi yapayım (ya da gerçekten alayım)
gitmem gereken avrupa'daki bi şirketten davetiye alayım
ya da otel rezervasyonu yapayım,

şengen vize görüşmesine çağırsınlar.
6 ay - 2 yıl süreyle multi giriş çıkarsa;

ben bahsettiğim vakitte gitmezsem sıkıntı olur mu?
niyetim: alayım kenarda dursun vize, 2 yıl çoklu giriş çıkış çıkarsa amenna, çıkmazsa başka türlü çareye bakarız.
gideri var mı bu işin?

Bildigim kadariyla bir cok sirket boyle yapiyor zaten. gectigimiz yila kadar en az 3-4 kere bu sekilde uzun sureli vize aldim. Ilk basta alti aylik sonra sanirim bir yillik ardindan da ikiser yillik veriyorlar. Ancak sirket bu sekilde butun gitme ihtimali olan kisilere aldigi icin calisanlari taniyip kiyak yapiyorsa bilemem. Vizelerimin tamami almanya'dandi ve ingiltere.

  • kassiopeia  (02.11.16 21:53:10)
eğer verdiğiniz tarihlerde gitmezseniz mimleniyorsunuz, sonraki giriş çıkışlar için vize vermiyorlar. tecrübeler ile sabit.

son 1 senedir çok sıkı. eğer aldığınız tarihler içinde vize aldığınız ülkeye giriş çıkış yapıyorsanız pek sorun olmaz. bunun yanında bazı ülkeler artık iptal edilebilir rezervasyon değil ödenmiş rezervasyon istiyorlar
  • kurnaz  (02.11.16 21:56:33 ~ 21:58:18)
Kurnaz'in dedigine ek olarak biz aldigimiz vize suresince mutlaka bir sekilde gidip geliyorduk zaten dolayisiyla kimseye neden gitmedin dendigini duymadim. En kotusu insanlar tatilde kullaniyorlar.

  • kassiopeia  (02.11.16 22:00:46)
o zaman yunanistan için vize alsam, aynı gün arabayla girip çıksam sorun olur mu?

  • dieselsingle2  (02.11.16 22:19:19)
ilk vizende 2 yıllık vermezler. çok zor diyim daha doğrusu. yunana giriş çıkış yapman iyi olur tabi.

  • cekilmis gayfe  (02.11.16 23:03:34)
pasaportu cikartin,
oncelikle, sirbistan, bosna gibi vize istemeyen yerlere giriş cikis yapin
sonrasinda Yunanistan'dan vize alin ama ayni gun giriş cikis yapmayin, 2-3 gun kalin (en azindan cuma girin, pazar cikin)
sonrasinda fransa vizesi için başvurun
oraya da mutlaka gidin
ilk vize kisa sureli olacaktır
giriş cikistan sonra bir daha başvurun
onunla da giriş cikis yapin
sonrasinda alacaginiz vizeni muhtemelen uzun sureli olacaktır. onunla istediğinizi yapabilirsiniz.
ama vizeyi nereden alirsaniz, mutlaka o ülkeye giriş yapin.
  • for the record  (03.11.16 08:41:19)
ilk bir kaç schengeniniz ihtiyacınız olduğu kadar verilir. ben 3. veya 4. vizemde üç ay geçerli olup 15 günlük dolaşım hakkı alabildim. şimdi alıştılar paso 6 aylık / 30 gün dolaşım veriyorlar

  • argent dawn  (03.11.16 09:59:53)